SERIE A

Τζένοα - Γιουβέντους 0-3: Στην κορυφή με Βλάχοβιτς και άμυνα γρανίτη

Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς πανηγυρίζει γκολ του με την Γιουβέντους στον τελικό του Coppa Italia κόντρα στην Αταλάντα | 15 Μαΐου 2024 @2024 GREGORIO BORGIA/AP IMAGES

Με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να σκοράρει δις και την εστία της να μένει απαραβίαστη για έκτο στη σειρά ματς, η Γιουβέντους πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στην Τζένοα στο κεκλεισμένων των θυρών "Λουίτζι Φεράρις" και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Γιουβέντους ήθελε πάση θυσία τη νίκη το βράδυ του Σαββάτου (28/9) απέναντι στην Τζένοα για την 6η αγωνιστική της Serie A, για να αφήσει πίσω τις τρεις διαδοχικές λευκές ισοπαλίες που κουβαλούσε στο πρωτάθλημα και την βρήκε με όπλο την κλάση και την εμπειρία της.

Το πρώτο μέρος στο κεκλεισμένων των θυρών "Λουίτζι Φεράρις" (τιμωρημένοι οι ροσομπλού για τα άγρια επεισόδια στο ντέρμπι με την συμπολίτισσα Σαμπντόρια που έγινε μεσοβδόμαδα για το Coppa Italia) βρήκε τις δύο ομάδες να μην απειλούν ούτε στο ελάχιστο (0.09-0.11 τα xgoals), αλλά στο δεύτερο η ομάδα του Τιάγκο Μότα μπήκε δυνατά και δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας της.

Στο 48ο λεπτό ο Ντούσαν Βλάχοβιτς άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι (δόθηκε για χέρι του Ντε Βίντερ) και επτά λεπτά αργότερα έκανε δύο τα προσωπικά του γκολ και της ομάδας του με υπέροχο διαγώνιο αριστερό σουτ (0-2), με τους μπιανκονέρι να ελέγχουν κατόπιν την αναμέτρηση και να προσθέτουν και το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το τελικό 3-0 με σκόρερ τον Φρανσίσκο Κονσεϊσάο στο 89ο λεπτό.

• ΤΖΕΝΟΑ: Γκολίνι, Ντε Βίντερ, Μπάνι, Βάσκες, Τζανόλι (85' Σαμπέλι), Φρέντρουπ, Μπάντελ (26' Μπόχινεν), Μιρέτι (69' Κάσα), Αχανόρ (69' Ματούρο), Πιναμόντι, Ολιβέιρα (69' Ανκεγέ)
  • ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Περίν, Ντανίλο, Καλούλου (74' Σαβόνα), Μπρέμερ, Ρούχι (74' Καμπιάζο), Μακένι (62' Ντόουγκλας Λουίζ), Φατζόλι, Γκονσάλες (62' Κονσεϊσάο), Κουπμάινερς, Γιλντίζ (74' Τουράμ), Βλάχοβιτς

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Μίλαν - Λέτσε 3-0 (38' Μοράτα, 41' Ερναντέζ, 43' Πούλισικ)
  • Ουντινέζε - Ίντερ 2-3 (35' Καμπασέλε, 83' Λούκα / 1' Φρατέζι, 45+3' 47' Μαρτίνες)
  • Τζένοα - Γιουβέντους 0-3 (48' πεν. 55' Βλάχοβιτς, 89' Κονσεϊσάο)
  • 28/9 21:45 Μπολόνια - Αταλάντα
  • 29/9 21:30 Τορίνο - Λάτσιο
  • 29/9 16:00 Κόμο - Βερόνα
  • 29/9 16:00 Ρόμα - Βενέτσια
  • 29/9 19:00 Έμπολι - Φιορεντίνα
  • 29/9 21:45 Νάπολι - Μόντσα
  • 30/9 21:45 Πάρμα - Κάλιαρι