SERIE A

Τζένοα - Ίντερ 2-2: Πάγωσαν οι "νερατζούρι" με την ισοφάριση στο 90+5', δεν στάθηκε αρκετή η προσπάθεια του Τουράμ

Inter Milan's Marcus Thuram runs during the Serie A soccer match between Inter Milan and Juventus at the San Siro Stadium, in Milan, Italy, Sunday, Feb. 4, 2024. (AP Photo/Antonio Calanni)
Ο Τουράμ. @2024 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Ίντερ ήρθε ισόπαλη στην πρεμιέρα της Serie A απέναντι στην Τζένοα, η οποία προκάλεσε προβλήματα στους "νερατζούρι", σοκάροντας τους με ένα τέρματα στην αρχή και ένα στο κλείσιμο της αναμέτρησης.

Άσχημα εξελίχθηκε η πρεμιέρα της Ίντερ απέναντι στην Τζένοα στην πρεμιέρα της Serie A, αφού η τελευταία διαμόρφωσε το τελικό 2-2 με γκολ στο 90+5', σοκάροντας την ομάδα του Μιλάνου.

Το σύνολο του Σιμόνε Ιντζάγκι ξεκίνησε με όρεξη επιθετικά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Τουράμ και Ντιμάρκο να ηγούνται των προσπαθειών της ομάδας να ανοίξει το σκορ. Παρόλα αυτά, κόντρα στη ροή του ματς η Τζένοα σκόραρε στο 20ο λεπτό με τον Βολιάκο, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μέσα στη μικρή περιοχή, σπρώχνοντας τη μπάλα προς τα δίχτυα.

Στη συνέχεια η Ίντερ αντέδρασε προσπαθώντας να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και στο 30' επιβραβεύτηκε, με τον Τουράμ να ισοφαρίζει μετά από εκπληκτική σέντρα του Μπαρέλα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με όμορφη κεφαλιά. Οι Νερατζούρι επιχείρησαν να κάνουν την ανατροπή πριν από το ημίχρονο, ωστόσο δεν βρήκαν τους κατάλληλους χώρους.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μιλάνου συνέχισε τις προσπάθειές της να πάρει προβάδισμα, με την πιο επικίνδυνη φάση να εκδηλώνεται στο 59' όταν ο Τουράμ έφτασε μέχρι τον τερματοφύλακα και έκανε χαμηλό σουτ, το οποίο οποίο απέκρουσε ο Γκολίνι.

Παρόλα αυτά, η σφικτή άμυνα της Τζένοα δεν επέτρεπε στη αναποτελεσματική πρωταθλήτρια Ιταλίας να σκοράρει. Αυτή την συνθήκη άλλαξε μία φανταστική ενέργεια του Τουράμ στο 82ο λεπτό, όταν ο ίδιος βρέθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα που ήταν εκτός εστίας κάνοντας το 2-1.

Δυστυχώς για την Ίντερ, η νίκη δεν ήρθε ποτέ, αφού στο 90+5' ήρθε η Ισοφάριση για την Τζένοα με τον Τζούνιορ Μεσίας, ο οποίος σκόραρε εξ επαφής μετά από ένα ριμπάουντ εντός της περιοχής, εξαλείφοντας τα χαμόγελα της ομάδας του Ιντζάγκι που ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει το πρώτο τρίποντο του πρωταθλήματος.

Παράλληλα με αυτή την αναμέτρηση, αγωνίστηκαν οι Πάρμα και Φιορεντίνα, με τις δύο ομάδες να έρχονται επίσης ισόπαλες με το σκορ να σταματά στο 1-1.