SERIE A

Τζένοα - Ρόμα 1-1: Με buzzer beater ο Ντε Βίντερ στέρησε από τη Ρόμα την πρώτη της νίκη

Ούτε σήμερα η Ρόμα μπόρεσε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στη Serie A κόντρα στην Τζένοα, με τον Ντε Βίντερ στο 90+6' να ισοφαρίζει σε 1-1 με buzzer beater.

Μετά από δύο ισοπαλίες και μία ήττα, ούτε σήμερα ήρθε το "ουράνιο τόξο" για τη Ρόμα, η οποία κρατούσε στα χέρια της τη νίκη κόντρα στην Τζένοα, όμως ο Ντε Βίντερ με κεφαλιά buzzer beater στο 90+6' ισοφάρισε σε 1-1.

Η Τζένοα μπήκε με διάθεση να ελέγξει το ματς, αλλά γρήγορα η Ρόμα ανέβηκε και πλησίασε στο γκολ στο 31', με τον Ντιμπάλα να μοιράζει στον Ντόβμπικ και τον Ουκρανό να σουτάρει με το αριστερό από εξαιρετική θέση, αλλά τον Γκολίνι να μπλοκάρει.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Ντόβμπικ άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό του αγώνα, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των "τζαλορόσι", αλλά σε πρώτο βαθμό ο διαιτητής το ακύρωσε για οφσάιντ.

Έπειτα από παρέμβαση όμως, του VAR το γκολ μέτρησε με... επεισοδιακό τρόπο κι αυτό διότι χρειάστηκαν επτά ολόκληρα λεπτά ελέγχου. Ο λόγος βέβαια, αφορούσε σε τεχνικό ζήτημα, καθώς υπήρχε πρόβλημα στην επικοινωνία.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους στο 45+9' η ομάδα του Ντανιέλε ντε Ρόσι βρέθηκε μία ανάσα από το 0-2, με τον Γκολίνι να είναι εκτός εστίας και τον Βάσκες να διώχνει με το σώμα του το σουτ του Κονέ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κυρίαρχοι του παιχνιδιού κι όλα έδειχναν ότι θα πανηγύριζαν την πρώτη τους νίκη, όμως ο Ντε Βίντερ με buzzer beater ισοφάρισε στο 90+6' με κεφαλιά, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ στη Serie A.

• ΤΖΕΝΟΑ: Γκολίνι, Βολιάκο (46' Βιτίνια), Ντε Βίντερ, Βάσκες, Σαμπέλι, Θόρσμπι (46' Μαλινόβσκι), Μπάντελ (80' Μπόχινεν), Φρέντρουπ, Καρικόλ, Πιναμόντι, Εκουμπάν (80' Εκατόρ).
  • ΡΟΜΑ: Σβίλαρ, Μαντσίνι, Εντικά, Ανχελίνο, Ελ Σαραουΐ (62' Τσελίκ), Κονέ, Κριστάντε, Πισίλι (62' Πελεγκρίνι), Σαλεμάκερς, Ντιμπάλα (62' Μπαλντάντζι), Ντόβμπικ.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

• Κόμο - Μπολόνια 2-2 (5' αυτ. Καζάλε, 53' Κουτρόνε / 76' Κάστρο, 90+1' Ίλινγκ Τζούνιορ)
  • Έμπολι - Γιουβέντους 0-0
  • Μίλαν - Βενέτσια 4-0 (2' Ερναντέζ, 16' Γκάμπια, 25' πεν. Πούλισικ, 29' πεν. Έιμπραχαμ)
  • Τζένοα - Ρόμα 1-1 (37' Ντόβμπικ / 90+6' Ντε Βίντερ)
  • 15/9 16:00 Αταλάντα - Φιορεντίνα
  • 15/9 16:00 Τορίνο - Λέτσε
  • 15/9 19:00 Κάλιαρι - Νάπολι
  • 15/9 21:45 Μόντσα - Ίντερ
  • 16/9 19:30 Πάρμα - Ουντινέζε
  • 16/9 21:45 Λάτσιο - Βερόνα