Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

Βασλούι-ΑΕΚ 2-1

Μπλανκο Τζεμπούρ

Με πολλά προβλήματα σε άμυνα και μεσαία γραμμή η Ένωση ηττήθηκε με 2-1 από την Βασλούι

Οι κιτρινόμαυροι εμφάνισαν πολλά κενά στην "άμυνα ανάγκης" που παρέταξε ο Μπάγεβιτς, προβλημάτισαν όσον αφορά την επιθετική ανάπτυξη και την λειτουργία της μεσαίας γραμμής και θα πρέπει να διορθώσουν τα κακώς κείμενα ενόψει το επαναληπτικού αλλά και της έναρξης του πρωταθλήματος.
Ο Βραζιλιάνος σταρ των γηπεδούχων, Γουέσλι, πέτυχε και τα δύο γκολ στο 29' και με πέναλτι στο 83', ενώ με πέναλτι είχε ισοφαρίσει προσωρινά και ο Μπλάνκο στο 69'. Ετσι, η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς καλείται να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, στη ρεβάνς της προσεχούς Πέμπτης (27/8) στο ΟΑΚΑ.

Με άμυνα... ανάγκης

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς γνωρίζει πως τη συγκεκριμένη περίοδο και σε τέτοια παιχνίδια δεν χωρούν δοκιμές και εκπλήξεις. Γι αυτό το λόγο ο Σερβοέλληνας τεχνικός παρέταξε την αναμενόμενη ενδεκάδα κόντρα στην Βασλούι σε σύστημα 4-3-3 με τις αρκετές απουσίες στην άμυνα να συνθέτουν μία πρωτοεμφανιζόμενη τετράδα. Κάτω από τα δοκάρια ο Σεμπαστιάν Σάχα είναι δεδομένος όταν είναι υγιείς με τον Κουτρομάνο να αγωνίζεται δεξιά, τον Γεωργέα αριστερά και τους Άλβες, Μαϊστόροβιτς στο κέντρο της άμυνας.

Στην μεσαία γραμμή ο "Ντούσκο" επέλεξε τρεις ποδοσφαιριστές με τον Ενσαλίβα να είναι το καθαρόαιμο αμυντικό χαφ και τους Μάκο, Μαντούκα να βρίσκονται δεξιά και αριστερά του αντίστοιχα. Για την επίθεση επιλέχθηκε ότι καλύτερο έχει η Ένωση αυτή στιγμή με τους Λεονάρντο, Τζεμπούρ να αναλαμβάνουν τις πτέρυγες και τον Ισμαέλ Μπλάνκο να είναι ο "φουνταριστός".

Προβλημάτισε αλλά απείλησε

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά πιέζοντας στα πρώτα λεπτά αλλά αυτή της η… ζωντάνια κράτησε μόλις πέντε λεπτά. Οι Ρουμάνοι στη συνέχεια ανέλαβαν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και κατάφεραν να βγάλουν στην επιφάνεια τα αμυντικά προβλήματα της Ένωσης.

Παρότι η εικόνα της ΑΕΚ ήταν μέτρια στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε να πάρει το προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις, λίγο μετά το 20λεπτο. Συγκεκριμένα, στο 20’ ο Τζεμπούρ βρέθηκε σε θέση βολής μετά από έξοχο τακουνάκι του Μαντούκα και σούταρε άουτ, ενώ στο 23΄ ο Ισμαελ Μπλάνκο βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Βασλούι, όμως δεν βρήκε καλά τη μπάλα κι έτσι αστόχησε, από μια θέση που συνήθως δεν "συγχωρεί".

Κατέρρευσε μετά το γκολ

Η ελληνική ομάδα, όχι μόνο δεν έφτασε στο γκολ, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ, όταν στο 29΄ η άμυνα της αδράνησε χαρακτηριστικά και ο Γουέσλι με κοντινή κεφαλιά παραβίασε την εστία του Σεμπάστιαν Σάχα.

Από το σημείο εκείνο και έως το τέλος του ημιχρόνου, δεν... υπήρχε ΑΕΚ στο γήπεδο, αφού η ψυχολογία βρισκόταν στο ναδίρ. Τα λάθη ήταν συνεχόμενα και επαναλαμβανόμενα με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να μοιάζει με σωτηρία για τους φιλοξενούμενους.

Μπλάνκο... στην εμφάνιση

Η Ενωση μπήκε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο 45λεπτο: στο 53΄ η κεφαλιά του Μάκου προ του εξουδετερωμένου Χαϊσάν έφυγε άουτ, στο 56΄ ο γκολκίπερ της Βασλούι απέκρουσε εντυπωσιακά τη βολίδα του Μπλάνκο έξω από την περιοχή και στο 69΄ έφτασε στο γκολ που δικαιωματικά τής άξιζε. Ο Τζεμπούρ κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο Μπλάνκο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Αχίλλειος πτέρνα η... παιδική άμυνα

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, "πλήρωσε" όμως μία παρακινδυνευμένη ενέργεια του Ζεράλδο Αλβες, ο οποίος στο 83΄ έσπρωξε μέσα στην περιοχή τον Λιουμπίνκοβιτς -ο οποίος βρισκόταν πολύ πλάγια και δεν ήταν σε επίκινδυνη θέση- και "χάρισε" ένα πέναλτι στους γηπεδούχους.

Ο Γουέσλι ήταν εύστοχος κι έτσι η Βασλούι πήρε τη νίκη. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ντούσαν Μπάγεβιτς δεν έκανε αλλαγή μέχρι το 89΄, όταν αντικατέστησε τον Μπλάνκο με τον Ιορντάκε. Για τον Ρουμάνο ήταν η παρθενική του εμφάνιση με την φανέλα της ΑΕΚ, μπροστά μάλιστα στους συμπατριώτες του.

Οι συνθέσεις:

Βασλούι (Αλεξάντρου Ντούλκα): Χαϊσάν, Γκέντσεφ, Ζερλέμ (85' Ζμέου), Ακάκπο, Ζουμπάρ, Μπαλάτσε, Τεμβανιέρα (90' Γιοβάνοβιτς), Λιουμπίνκοβιτς, Πάβλοβιτς (75' Γκαντζιοβεάνου), Φάρκας, Γουέσλι

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Άλβες, Μαιστόροβιτς, Κουτρουμάνος, Γεωργέας, Ενσαλίβα, Μάκος, Λεονάρντο (90+2' Γκέντσογλου), Μαντούκα, Τζεμπούρ, Μπλάνκο (89' Ιορντάκε)

Διαιτητής: Σαϊντ Ενζιμί (Γαλλία)
Κίτρινες: Ζουμπάρ, Ακάκπο - Μαϊστόροβιτς, Γεωργέας

Μπάγεβιτς: "Θ α προκριθούμε"

" Έγινε ένα καλό παιχνίδι και από τις δυο πλευρές. Το παιχνίδι είχε και ρυθμό αρκετά καλό σ' ένα διάστημα. Υπήρχαν ευκαιρίες και από τις πλευρές. Και οι δυο ομάδες προσπάθησαν να έχουν ένα θετικό αποτέλεσμα. Μπορούσαμε να φύγουμε από εδώ και με την ισοπαλία. Γιατί κάναμε λάθη πολλά και δεχθήκαμε γκολ και θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει και το πέναλτι που κάναμε. Έχουμε ένα σκορ που μας δίνει ελπίδες. Πρέπει να ξέρουμε πως θα είναι πολύ δύσκολο το δεύτερο παιχνίδι.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε και τώρα έχουμε το δεύτερο ημίχρονο στην Αθήνα. Παρά τα προβλήματα που περάσαμε, σήμερα βρεθήκαμε σε ένα καλό ρυθμό, απ' όλους τους παίκτες. Έχουμε ένα σκορ το οποίο μας βολεύει. Θα προσπαθήσουμε στην ρεβάνς, θα είναι δύσκολο παιχνίδι και νομίζω πως αν η ΑΕΚ είναι καλή και καλύτερη από σήμερα θα προκριθούμε. Δεν θα είναι εύκολο όμως. Πρέπει να προσέξουμε στο επόμενο παιχνίδι, να μην επαναλάβουμε τα ίδια λάθη. Ο αντίπαλος μας είναι καλός και δυνατός

".

- Σας προβληματίζουν τα πολλά λάθη στην άμυνα;

" Αυτά είναι τα γνωστά. Το ξέρετε και μόνοι σας ότι υπάρχουν. Και πάλι καλά πήγαμε. Αντιμετωπίζουμε προβλήματα. Πρέπει να κάνουμε κάτι για να αποφύγουμε τα λάθη που κάναμε σήμερα. Και όταν έλεγα πως κάναμε λάθη, εννοούσα αυτό ακριβώς. Τα αμυντικά λάθη".

-Είστε ικανοποιημένος από την ανάπτυξη του παιχνιδιού;

" Χρειάζεται ακόμα δουλειά. Έχουμε κάνει κάποια πράγματα καλά σήμερα, αλλά πρέπει να διορθώσουμε και πολλά πράγματα για να παίξουμε καλύτερα".

- Ο λόγος που δεν έγινε αλλαγή στην ενδεκάδα νωρίτερα, ήταν επειδή δεν υπήρχαν έμπειροι παίκτες στον πάγκο;

" Δεν είναι σωστό να πω τι είχα και τι δεν είχα. Αποφάσισα να μην κάνω αλλαγή, διότι δεν χρειάστηκε εκείνη την στιγμή. Είχαμε πρόβλημα στο ψηλό παιχνίδι. Εκεί δεν είχαμε τον παίκτη που θα μπορούσε να λύσει αυτό το πρόβλημα. Έχεις δυο παίκτες που αν γίνει κάτι μέσα στο παιχνίδι, δεν μπορείς να έχεις άλλους παίκτες για να τους αντικαταστήσεις".

- Τι αλλάξατε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου και η ομάδα εμφανίστηκε καλύτερη;

" Οι παίκτες παίζουν και αυτοί είναι που αλλάζουν την εικόνα της ομάδας όχι ο προπονητής".

Λεονάρντο: "Θα καταφέρουμε"

Ο Λεονάρντο μετά το τέλος του αγώνα μίλησε στον NovaΣΠΟΡ FM και ξεκαθάρισε πως: " Το γκολ αυτό μας δίνει ελπίδες για πρόκριση στους ομίλους, κάτι που με τη βοήθεια του κόσμου θα καταφέρουμε.

Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι, κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα. Είναι σημαντικό το γκολ θα πετύχαμε και πρέπει να νικήσουμε μέσα στο ΟΑΚΑ και να πάρουμε την πρόκριση. Με το γκολ που σημειώσαμε μας ανέβηκε η ψυχολογία, αλλά δεν καταφέραμε να κρατήσουμε την ισοπαλία μέχρι το τέλος. Το γκολ αυτό μας δίνει ελπίδες για πρόκριση στους ομίλους, κάτι που με τη βοήθεια του κόσμου θα καταφέρουμε!

Για το ντέρμπι της Κυριακής με τον Ολυμπιακό: " Πρόκειται για ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, είναι ντέρμπι και τα πάντα μπορούν να γίνουν. Θα δουλέψουμε καλά για να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα και να βγει η δουλειά μέσα στο γήπεδο".