ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Βέροια-Πανιώνιος 1-1

Βεροια πανηγυρικο

Βέροια και Πανιώνιος έμειναν στο 1-1 για την 13η αγωνιστική της Super League

Οι δυο ομάδες είχαν στο δεύτερο ημίχρονο ευκαιρίες για να σημειώσουν και άλλα γκολ. Μάλιστα, λίγο πριν την λήξη του αγώνα, οι ''κυανέρυθροι'' είχαν δυο δοκάρια με τον Κουμορτζί (87') και τον Σκούφαλη (88').
Οι συνθέσεις των ομάδων
Βέροια (Γ. Μαντζουράκης): Τέρολ, Αλεξίου, Σαμαράς, Ντε Λάνγκε, Σέεντορφ (46' Μπικόφσκι), Τσιμπλίδης (79' Μουζαουΐ), Κόλτζος, Κριβοκάπιτς, Στεφανίδης, Πετκάκης, Ερέρα (57' Παρμαξίδης).

Πανιώνιος (Ε. Λίνεν): Κένιγκ, Μανιάτης, Γκασπάρ, Τζιμπούρ, Αραβίδης, Μάκος (64' Σκούφαλης), Μαϊστόροβιτς, Σπυρόπουλος, Κουμορτζί, Φερνάντεζ (75' Σιαλμάς), Νικολάου.

Διαιτητής: Ρ. Κοντογιαννίδης (Ξάνθης)
Βοηθοί: Π. Μαυρόπουλος (Θεσ/νίκης), Δ. Αναστόπουλος (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Αλεξίου, Στεφανίδης, Ντε Λάνγκε, Κριβοκάπιτς (Βέροια) – Μαϊστόροβιτς, Γκασπάρ, Τζιμπούρ (Πανιώνιος)
Με μια ματιά
Σε ένα πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Βέροια είχε την θέληση αλλά δεν μπορούσε και ο Πανιώνιος δημιούργησε τις τρεις αξιόλογες φάσεις του πρώτου 45λέπτου. Στο 16', ο Τζιμπούρ συνδυάστηκε με τον Κουμορτζί, ο Γκανέζος μέσος μπήκε στην περιοχή και εκμετάλλευθηκε την καθυστερημένη έξοδο του Τέρολ, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν είχε ευτυχή κατάληξη, καθώς έστειλε την μπάλα πάνω απο την εστία των γηπεδούχων.

Δυο λεπτά αργότερα, ο Φερνάντεζ προσπάθησε ν' απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω απο την εστία του Τέρολ. Στο 24', οι ''κυανέρυθροι'' είχαν την τρίτη επικίνδυνη ''επίσκεψη'' στα καρέ του Τέρολ, ο Τζιμπούρ τροφοδότησε με ωραίο τρόπο τον Κουμορτζί, ο μέσος των Νεοσμυρνιωτών απέφυγε τον Ολλανδό τερματοφύλακα, όμως για δεύτερη φορά έστειλε την μπάλα πάνω απο την εστία.

Απο εκείνο το σημείο και μετά δεν υπήρχε ούτε μια αξιόλογη φάση. Αντίθετα, ο Ρωμανός Κοντογιαννίδης ξεκίνησε να μοιράζει κίτρινες κάρτες, καθώς με την πάροδο του χρόνου οι παίκτες των δυο ομάδων άρχισαν να ''ξεφεύγουν'' στα μαρκαρίσματα.

Καλύτερη εικόνα
Στο β' ημίχρονο ο Γιάννης Μαντζουράκης θέλησε να κάνει πιο επιθετική την Βέροια και έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Μπικόφσκι. Το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης ήταν εντελώς ανούσιο, όμως απο εκείνο το σημείο και μετά άρχισαν να δημιουργούνται φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Στο 60' ο Ντε Λάνγκε έκανε σέντρα, ο Κριβοκάπιτς κατάφερε να πάρει την κεφαλιά, όμως ο Κένιγκ με διπλή προσπάθεια κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια επικίνδυνη ''επίσκεψη'' στα καρέ των φιλοξενούμενων. Ο Μπικόφσκι μπήκε στην περιοχή απο τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Στεφανίδη που έδωσε πάσα στον Τσιμπλίδη, όμως εκείνος δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίχτυα.

Γκολ Μπικόφσκι και Αραβίδης
Στο 67' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν. Ο Κριβοκάπιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Τσιμπλίδης με κεφαλιά γύρισε στο κέντρο της άμυνας του Πανιωνίου, οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων ''κόλλησαν'' και ο Μπικόφσκι με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα... 1-0!

Η απάντηση απο τους φιλοξενούμενους ήρθε σχετικά γρήγορα. Στο 73', ο Τζιμπούρ εκτέλεσε κόρνερ, ο Αραβίδης σηκώθηκε ψηλότερα απ' όλους και με κεφαλιά νίκησε τον Τέρολ... 1-1!

Βλέποντας αυτή την εξέλιξη ο Γιάννης Μαντζουράκης έριξε στον αγώνα τον Μουζαουΐ, ενώ ο Λίνεν αποφάσισε να χρησιμοποιήσει τον Σιαλμά. Μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο, ο αγώνας έδειχνε οτι θα ''σβήσει'' στην ισοπαλία, όμως ο Πανιώνιος είχε δυο δοκάρια.

Στο 86', ο Τζιμπούρ έβγαλε μόνο του τον Σιαλμά, ο Τέρολ απομάκρυνε αρχικά και ο Αλεξίου έδιωξε σε κόρνερ. Στην εξέλιξη, ο Τζιμπούρ εκτέλεσε κόρνερ, οι παίκτες της Βέροιας δεν απομάκρυναν, ο Κουμορτζί έκανε σουτ στο δοκάρι, η μπάλα γύρισε στον Τζιμπούρ που επιχείρησε σέντρα-σουτ, αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν έμειναν εκεί. Στο 88' ο Σκούφαλης έκανε σουτ έξω απο την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα χέρια του Τέρολ.
Όλα τα λεφτά...
Το δεύτερο ημίχρονο...
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το πρώτο ημίχρονο...
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Tίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.
6' Οφσάιντ Βέροια : Τσιμπλίδης
10' Σχόλιο
Οι δυο ομάδες συνεχίζουν να ψάχνονται στον αγωνιστικό χώρο...
16' Ευκαιρία Πανιώνιος : Κουμορτζί
Συνδυασμός Τζιμπούρ-Κουμορτζί, ο δεύτερος πρόλαβε την έξοδο του Τέρολ και σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα πάνω απο την εστία της Βέροιας.
18' Σουτ Πανιώνιος : Φερνάντεζ
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φερνάντεζ, η μπάλα λίγο έξω απο την εστία του Τέρολ.
24' Σουτ Πανιώνιος : Κουμορτζί
Νέα μπαλιά του Τζιμπούρ στον Κουμορτζί, ο Γκανέζος κατάφερε να αποφύγει τον Τέρολ, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε και πάλι πάνω από την εστία της Βέροιας.
25' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος : Μαϊστόροβιτς
32' Κίτρινη κάρτα Βέροια : Αλεξίου
39' Κίτρινη κάρτα Βέροια : Στεφανίδης
40' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος : Γκασπάρ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Ο Μπικόφσκι στην θέση του Σέεντορφ.
50' Σχόλιο
Στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση. Ο Γιάννης Μαντζουράκης προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο του Μπικόφσκι.
57' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Ο Παρμαξίδης αντί του Ερέρα.
60' Κεφαλιά Βέροια : Κριβοκάπιτς
Σέντρα του Ντε Λάνγκε, ο Κριβοκάπιτς παίρνει την κεφαλιά και ο Κένιγκ με διπλή προσπάθεια διώχνει σε κόρνερ.
63' Ευκαιρία Βέροια : Τσιμπλίδης
Από τα δεξιά ο Μπικόφσκι μπήκε στην περιοχή, ο Στεφανίδης βρήκε τον Τσιμπλίδη που δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, χάνοντας μοναδική ευκαιρία.
64' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Σκούφαλης στην θέση του Μάκου
67' Γκολ Βέροια : Μπικόφσκι
70' Κίτρινη κάρτα Βέροια : Ντε Λάνγκε
73' Γκολ Πανιώνιος : Αραβίδης
Εκτέλεση κόρνερ του Τζιμπούρ, ο Αραβίδης σηκώθηκε ψηλότερα απ' όλους και με κεφαλιά νίκησε τον Τέρολ... 1-1!
73' Σουτ Βέροια : Στεφανίδης
Σουτ του Στεφανίδη, η μπάλα λίγο έξω απο την εστία των φιλοξενούμενων.
75' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Σιαλμάς αντί του Φερνάντεζ.
79' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Ο Μουζαουΐ αντί του Τσιμπλίδη.
86' Σουτ Πανιώνιος : Τζιμπούρ
Ο Τζιμπούρ βγάζει μόνο του τον Σιαλμά, ο Τέρολ απομακρύνει αρχικά και ο Αλεξίου διώχνει σε κόρνερ.
87' Δοκάρι Πανιώνιος : Κουμορτζί
Ο Τζιμπούρ εκτελεί το κόρνερ, οι παίκτες της Βέροιας δεν μπορούν να διώξουν, ο Κουμορτζί κάνει το σουτ στο δοκάρι. Η μπάλα γυρίζει στον Τζιμπούρ που κάνει σέντρα σουτ, αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
88' Δοκάρι Πανιώνιος : Σκούφαλης
Σουτ του Σκούφαλη έξω από την περιοχή η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και καταλήγει στα χέρια του Τέρολ.
89' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος : Τζιμπούρ
92' Κίτρινη κάρτα Βέροια : Κριβοκάπιτς