X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

LA LIGA

"Βύθισε" τα υποβρύχια και ανέβηκε 5η η Μάλαγα

Η Μάλαγα νίκησε εντός έδρας με 2-1 την Βιγιαρέαλ και ανέβηκε στην 5η θέση, προσπερνώντας την Σεβίλλη. Τρία γκολ και μια αποβολή. Δείτε video.

Την πέμπτη της νίκη σε έξι παιχνίδια εντός έδρας πήρε η Μάλαγα, κόντρα στην Βιγιαρέαλ, που προσπάθησε έπαιζε με παίκτη παραπάνω (λόγω της αποβολής του Τουλαλάν στο 75'), αλλά τελικά έφυγε δίχως βαθμό.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς ο Τουλαλάν άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά τα "κίτρινα υποβρύχια" ισοφάρισαν άμεσα με τον Ρούμπεν στο 16'.

Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (40'), ο Ίσκο έβαλε και πάλι την Μάλαγα σε θέση οδηγού και έμελλε να είναι ο ήρωας, αφού το γκολ του χάρισε τελικά τη νίκη στους γηπεδούχους. Ήρωας μπορεί να χαρακτηριστεί και ο Καμπαγέρο, που έσωσε την εστία του, σε μια προσπάθεια του Βαλέρο στο 76'.

Οι Ανδαλουσιανοί δεν έκαναν καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και δέχτηκαν πίεση από την ομάδα του Γαρίδο (στο 91' έχασε ευκαιρία ο Χοσελού), όμως παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα (αποβολή Τουλαλάν στο 75') κατάφεραν να κρατήσουν το τρίποντο, που τους ανεβάζει στη 5η θέση της βαθμολογίας. Πάνω από την Σεβίλλη, όπου είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει ηττηθεί στην έδρα της Μάλαγα (νίκησε την πρώτη αγωνιστική).

Από την άλλη πλευρά, η Βιγιαρεάλ γνώρισε την πέμπτη της ήττα σε 13 αγώνες, αγνοεί τη νίκη εκτός έδρας και βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Δύσκολα τα πράγματα για τα "κίτρινα" υποβρύχια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ράγιο Βαγιεκάνο - Βαλένθια 1-2 (84' Ταμούδο / 21' Ζόνας, 57' Τίνο Κόστα)

Ρεάλ - Ατλέτικο 3-1 (24' πέν. Ρονάλντο, 49' Ντι Μαρία, 65' Ιγκουαΐν / 15' Αντριάν)

Χετάφε - Μπαρτσελόνα 1-0 (67' Βαλέρα)

Κυριακή

Μπέτις - Σοθιεδάδ 2-3 (81' και 85' Χόναταν Περέιρα / 56' Αχιρέτσε, 76' Βέλα, 90' Ίνιγκο Μαρτίνεθ)

Λεβάντε - Χιχόν 4-0 (20' Μπαρκέρο, 47' Βάλντο, 52' και 62' Αρουνά Κονέ)

Μαγιόρκα - Σανταντέρ 2-1 (45' πέν. Τορεχόν, 58' Βίκτορ / 75' Αριέλ Ναουελπάν)

Εσπανιόλ - Οσασούνα 1-2 (55' Άλβαρο Γκαρθία / 44' Λαμά, 50' Νεκουνάμ)

Μπιλμπάο - Γρανάδα 0-1 (32' Ίνιγκο Λόπεθ)

Σαραγόσα - Σεβίλλη 0-1 (23' πέν. Νεγκρέδο)