Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε η ΑΕΚ στα "Πηγάδια", με την Ξάνθη να παραμένει αήττητη εντός έδρας

Σκόντα Ξάνθη - ΑΕΚ 0-0

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Ξάνθη (Τάκης Λεμονής): Μάλαρζ, Μαχράτζε, Τοροσίδης, Παβιό (30’ Φλίσκας), Άντζας (69’ Μπάρκογλου), Κοντοδήμος, Κιντάνα, Μεσέρα, Γαρπόζης, Φονγκάσα (53’ Ντελγκάδο), Βρύζας

ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Χιώτης, Μόρας (77’ Παουτάσο), Τσιρίλο, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Λάκης (55’ Μαντούκα), Γεωργέας, Λυμπερόπουλος, Καμπάνταης (60’ Ντελίμπασιτς), Τόζερ, Σέζαρ

Διαιτητής:Μπριάκος (Ηπείρου) Κίτρινες: Κιντάνα, Φλίσκας, Βρύζας (Ξάνθη) - Ζήκος, Τόζερ, Παπασταθόπουλος (ΑΕΚ)

td> Με μια ματιά
Η ΑΕΚ ήλεγξε καθολικά το ρυθμό του αγώνα στο πρώτο μέρος, ωστόσο ήταν φανερό ότι δεν είχε την απαιτούμενη φρεσκάδα για να δημιουργήσει πανικό στην άμυνα της Ξάνθης. Εκτός από την σπουδαία ευκαιρία του Λυμπερόπουλου στο ένατο λεπτό του αγώνα, όταν το αριστερό σουτ του αρχηγού έξυσε την αριστερό δοκό του Μάλαρζ, η ΑΕΚ αρκέστηκε σε φλύαρη κατοχή απέναντι στην ομάδα του Τάκη Λεμονή που ήταν φανερό ότι είχε ως πρωταρχικό στόχο να καταστρέψει το παιχνίδι κι αν μπορέσει να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση.

Ο Φερέρ χρησιμοποίησε στην αρχική ενδεκάδα οκτώ ποδοσφαιριστές από εκείνους που αγωνίστηκαν στο ματς με την Άντερλεχτ την περασμένη Τετάρτη με συνέπεια η ΑΕΚ να δείχνει κουρασμένη ανεξάρτητα από την συντριπτική κατοχή της μπάλας. Οι Κιτρινόμαυροι δεν είχαν ιδέες ενώ ήταν ακίνδυνοι από τη δεξιά πτέρυγα όπου ο προπονητής προτίμησε (σε μια ανεξήγητη επιλογή) ως μπακ-χαφ τον Βαγγέλη Μόρα παρόλο που ίσως για πρώτη φορά εφέτος είχε στη διάθεσή του όλους τους ακραίους αμυντικούς που διαθέτει το κιτρινόμαυρο ρόστερ.

Πέρασαν 68 λεπτά μέχρι να καταφέρει η ΑΕΚ να απειλήσει και πάλι την εστία της Ξάνθης. Στη φάση του 77ου λεπτού, ο Ζούλιο Σέζαρ στην πρώτη επιτυχημένη ατομική ενέργειά του στον αγώνα έστειλε τη μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Λυμπερόπουλου όμως η κεφαλιά του αρχηγού της ΑΕΚ αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Μάλαρζ. Ως εκείνο το λεπτό ο αγώνας κυλούσε στους ίδιους ρυθμούς: με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο της μπάλας αλλά να μην βρίσκουν διαδρόμους και την Ξάνθη να αμύνεται με νύχια και δόντια έχοντας χάσει μάλιστα το κεντρικό αμυντικό δίδυμό της λόγω τραυματισμών!

Ο Παβιό και ο Άντζας άφησαν (άθελά τους) γυμνή την αμυντική γραμμή της ομάδας, ωστόσο οι κατά συνθήκη κεντρικοί αμυντικού Φλίσκας και Τοροσίδης έκαναν τη δουλειά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Και όταν εκείνοι αδυνατούσαν λόγω έλλειψης ύψους να κερδίσουν τις μάχες από τους Λυμπερόπουλο και Ντελίμπασιτς, υπήρχε εκεί ο ικανότατος Μάρλαζ να καθαρίζει της φάσεις

Οι προσπάθειες των γηπεδούχων έγιναν ακόμα πιο ηρωικές στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα όταν μια νέα ατυχία (ο τραυματισμός του Κιντάνα στον ώμο) τους ανάγκασαν να αγωνίζονται ουσιαστικά με παίκτη λιγότερο αφού δεν είχαν άλλη αλλαγή. Και παρά το άσχημο παιχνίδι της τύχης, λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ στη φάση του 85ου λεπτού όταν η κεφαλιά του Μπάρκογλου πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Χιώτη που απλώς έβλεπε την πορεία της μπάλας ανήμπορος να αντιδράσει.

td> Συνέντευξη Τύπου
td> Όλα τα λεφτά...
Για 68 λεπτά ο Παρασκευάς Άντζας έσφιγγε τα δόντια και προσπαθούσε να νικήσει τον πόνο (αγωνιζόταν με σπασμένο δάχτυλο στο πόδι) για να μην φύγει από το παιχνίδι. Ήταν συγκλονιστικός όσο αγωνίστηκε, δεν άφησε τους επιθετικούς ΑΕΚ να απειλήσουν την άμυνά του και όταν αποχώρησε είχε άξιο συνεχιστή των προσπαθειών του τον τερματοφύλακα Μάλαρζ.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο εξευμενισμός του ελληνικού πρωταθλήματος ζωγραφίστηκε με τον καλύτερο τρόπο στα χείλη του διοικητικού ηγέτη της Ξάνθης κ. Πανόπουλου. Τις δυο φορές που η κάμερα του Alpha γύρισε προς το μέρος του για να πάρει ένα πλάνο του, τον συνέλαβε να στολίζει τον διαιτητή της συνάντησης με πολύ κολακευτικά επίθετα! Ποιος ξέρει τι έλεγε όταν δεν τον έπιανε ο φακός. Προφανώς... κρατούσε σημειώσεις για την επόμενη ανακοίνωση του. Συγχαρητήρια...
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Ξάνθη: Μάλαρζ, Μαζράτζε, Τοροσίδης, Παβιό, Άντζες, Κοντοδήμος, Κιντάνα, Μεσέρα, Γαρπόζης, Φονγκάσα, Βρύζας

ΑΕΚ: Χιώτης, Μόρας, Τσιρίλο, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Λάκης, Γεωργέας, Λυμπερόπουλος, Καμπάνταης, Τόζερ, Σέζαρ

1' Έναρξη αγώνα
2' Κόρνερ Ξάνθη
Ανεκμετάλλευτη πέρασε η πρώτη προσπάθεια της Ξάνθης.
5' Κόρνερ Ξάνθη
5' Ευκαιρία Ξάνθη
Μετά το κόρνερ του Μεσέρα ο Τοροσίδης έπιασε την κεφαλιά στη μικρή περιοχή, αλλά ο Χιώτης ήταν σε καλή θέση.
7' Φάουλ ΑΕΚ
Φάουλ του Γεωργέα πάνω στον Κιντάνα, στα δεξιά της επίθεσης των "Ακρίτων". Διώχνει η άμυνα.
9' Σουτ ΑΕΚ Λυμπερόπυλος
Σε μια αντεπίθεση της ΑΕΚ, η μπάλα στρώθηκε στον Λυμπερόπουλο, ο οποίος σούταρε σε πρώτο χρόνο, αλλά είδε τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
10' Σχόλιο
Πολύ καλό το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν όρεξη για ποδόσφαιρο. Ήδη έχουν πατήσει και οι δύο περιοχή με αξιώσεις.
13' Άουτ ΑΕΚ
Μια οργανωμένη προσπάθεια της ΑΕΚ, χάλασε από αριστερά ο Σέζαρ, του οποίου η σέντρα πέρασε απευθείας άουτ.
14' Φάουλ Ξάνθη
Φάουλ του Άντζα πάνω στον Λάκη.
15' Σχόλιο
Η ΑΕΚ φαίνεται να ελέγχει το παιχνίδι, κυκλοφορώντας καλύτερα τη μπάλα από τους γηπεδούχους.
16' Σουτ ΑΕΚ
Σουτ του Λάκη μετά από ωραία ενέργεια του Λυμπερόπουλου, κοντράρει στην πλάτη του Τοροσίδη.
17' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Κιντάνα
Για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Γεωργέα.
20' Σχόλιο
Χωρίς σκορ ακόμη το παιχνίδι με την ΑΕΚ να ψάχνει διαδρόμους στην κλειστή άμυνα της Ξάνθης.
23' Τραυματισμός ΑΕΚ Λυμπερόπουλος
Τον πάτησε ο Μεσέρα στο χώρο του κέντρου, αλλά ο Μεσσήνιος επιθετικός σηκώθηκε γρήγορα.
26' Σχόλιο
Η Ξάνθη σε παθητικό ρόλο, μετά από ώρα βγήκε λίγο μπροστά, ενώ ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά.
30' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Φλίσκας στη θέση του Παβιό, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό.
33' Φάουλ Ξάνθη
Του Φλίσκα πάνω στον Λυμπερόπουλο.
33' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Ζήκος
Για σπρώξιμο στον Φογκάσα.
34' Τραυματισμός Ξάνθη Άντζας
Ο Άντζας είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο.
35' Διακοπή αγώνα
Λόγω του τραυματισμού του Άντζα για περίπου δύο λεπτά.
36' Σουτ Ξάνθη Φογκάσα
Πάνω στα σώματα, ενώ ο Άντζας φαίνεται πως θα συνεχίσει.
37' Ευκαιρία ΑΕΚ Λάκης
Ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ, με μια ατομική ενέργεια έφερε τη μπάλα στο κακό του πόδι το αριστερό με το σουτ του να περνάει ψηλά άουτ από το ύψος της περιοχής.
38' Σχόλιο
Την ίδια στιγμή σε άλλο σημείο του γηπέδου, Γαρπόζης και Λυμπερόπουλος λογομαχούσαν έντονα.
38' Οφσάιντ ΑΕΚ Καμπάνταης
40' Τραυματισμός ΑΕΚ Τσιρίλο
Από κτύπημα στο πρόσωπο σε διεκδίκηση της μπάλας. Σηκώνεται ο Ιταλός.
41' Σχόλιο
Πολύ κακό το παιχνίδι από το 15' και μετά.
42' Φάουλ ΑΕΚ
Του Τόζερ πάνω στον Βρύζα στο χώρο του κέντρου.
43' Τραυματισμός ΑΕΚ Καμπάνταης
Σηκώνεται ο νεαρός επιθετικός.
44' Έναρξη καθυστερήσεων
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Κόρνερ ΑΕΚ
Περνάει ανεκμετάλλευτο και αυτό.
Νέο κόρνερ από τον Γαρπόζη.
50' Διακοπή αγώνα
Ο Μπριάκος διακόπτει το παιχνίδι για υβριστικά συνθήματα που ακούγονται εναντίον του.
54' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Ντελγκάδο στη θέση του Φογκάσα.
56' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Μαντούκα στη θέση του Λάκη.
57' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Τόζερ
Για σκληρό μαρκάρισμα στον Τοροσίδη.
59' Σχόλιο
Η ΑΕΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν την έχει μετουσιώσει σε κάτι καλό.
59' Άουτ ΑΕΚ
Σε μακρυνό σουτ του Σέζαρ.
62' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Ντελίμπασιτς στη θέση του Καμπάνταη.
64' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Φλίσκας
Για από πίσω μαρκάρισμα πάνω στον Σέζαρ.
66' Τραυματισμός Ξάνθη Κοντοδήμος
Ο αμυντικός των γηπεδούχων συγκρούστηκε με τον Λυμπερόπουλο και έμεινε ένα λεπτό στο έδαφος.
69' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Μπάρκογλου στη θέση του Άντζα.
70' Σχόλιο
Χωρίς πολλές συγκινήσεις το παιχνίδι, αναμένεται δραματικό στα τελευταία λεπτά.
71' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Παπασταθόπουλος
74' Φάουλ ΑΕΚ
Πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Τόζερ στον Γαρπόζαη, που μένει ατιμώρητο.
75' Σουτ Ξάνθη Μπάρκογλου
Σουτ δυνατό από τον έμπειρο μέσο, ο Χιώτης σε κόρνερ.
76' Κόρνερ Ξάνθη
77' Κόρνερ Ξάνθη
Τρια διαδοχικά κόρνερ σε τρεις προσπάθειες των Ακρίτων με τον Χιώτη να αντιδρά σωστά σε όλες τις περιπτώσεις. Πιο δύσκολη, μια "λόμπα" του Κιντάνα που έδιωξε με υπερένταση. Ενώ το ίδιο δύσκολη ήταν η απόκρουση στην κεφαλιά του Τοροσίδη.
78' Ευκαιρία ΑΕΚ
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Λυμπερόπουλου την οποία έδιωξε σε κόρνερ με υπερπροσπάθεια ο Μάλαρζ.
78' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Παουτάσο στη θέση του Μόρα.
79' Σχόλιο
Για γερά νεύρα το τελευταίο δεκάλεπτο.
81' Τραυματισμός Ξάνθη Κιντάνα
Για δύο λεπτά έμεινε εκτός αγωνιστικού χώρου ο βραχύσωμος μέσος της Ξάνθης, ο οποίος φαίνεται να πονάει στον ώμο.
85' Ευκαιρία ΑΕΚ
Ο Μαντούκα έπαιξε το 1-2 από αριστερά με τον Τόζερ, μπήκε επικίνδυνα΄αλλά πριν γίνει αππιο απειλητικός κόπηκε από τους αμυντικούς. Στη συνέχεια της φάσης ο Παουτάσο έπιασε την κεφαλιά, την οποία δύσκολα εξουδετέρωσε ο Μάλαρζ.
86' Κόρνερ ΑΕΚ
87' Κόρνερ Ξάνθη
Εκτελείται το κόρνερ, ο Μπάρκογλου πιάνει την κεφαλιά ανενόχλητος, αλλά η μπάλα βρίσκει στο αριστερό δοκάρι και περνάει άουτ.
88' Κόρνερ Ξάνθη
Νέο κόρνερ που κερδίζει ο Μπάρκογλου μετά από σουτ που επιχείρησε, αλλά και αυτό περνάει ανεκμετάλλευτο.
89' Ευκαιρία ΑΕΚ
Ατομική ενέργεια και διαδοχικές προσποιήσεις από το Σέζαρ που μπήκε από δεξιά, το σουτ του όμως δεν ανησύχησε τον Μάλαρζ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τέσσερα τα λεπτά..
92' Σχόλιο
Η αγωνία στο κατακόρυφο.
93' Σουτ ΑΕΚ Τσιρίλο