ASTERAS AKTOR

Ξάνθη - Αστέρας Τρίπολης 0-0

φιλομενο

Skoda Ξάνθη και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 0-0 σε ένα πολύ κακό παιχνίδι

Μέχρι αύριο να έπαιζαν Ξάνθη και Αστέρας γκολ δεν θα έμπαινε αφού αν και οι γηπεδούχοι από την μεριά τους έκανα ευκαιρίες, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν ένα τέρμα που θα τους χάριζε την νίκη.
Πλέον η Ακριτική ομάδα αγνοεί εδώ και δεκατρία ματς την νίκη και αρχίζει να ανησυχεί όσο αφορά την βαθμολογική της θέση. Από την μεριά του ο Αστέρας πήρε ένα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Γιώργος Παράσχος: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου (Φλίσκας 46'), Κωστούλας, Βάλλας, Ζουέλα, Ταϊντέρ (Ντοριβάλ 78'), Πόι, Φεριέ, Γκρζέλακ, Αγκάλι (Σουάνης 62'), Παππάς.

Νίκος Κωστένογλου: Αναστασόπουλος, Φυτανίδης, Ψωμάς, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Εστέβες, Καρντόσο (Λαδάκης 80'), Νταμόντε (Μπαστία 65'), Φλάβιο, Φιλομένο, Καούνος (Φελίσιο 60').

Κίτρινες: Φυτανίδης (Αστέρας 18'), Σουάνης (Ξάνθη 75'), Φελίσιο (Αστέρας 84'), Βάλλας (Ξάνθη 88'),
Κόκκινες:
Με μια ματιά
Γιώργος Παράσχος: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Κωστούλας, Βάλλας, Ζουέλα, Ταϊντέρ, Πόι, Φεριέ, Γκρζέλακ, Αγκάλι, Παππάς

Νίκος Κωστένογλου: Αναστασόπουλος, Φυτανίδης, Ψωμάς, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Εστέβες, Καρντόσο, Νταμόντε, Φλάβιο, Φιλομένο, Καούνος

Οι δυο ομάδες θέλουν την νίκη για διαφορετικούς λόγους η κάθε μια αφού με νίκη ο Αστέρας θα ξεφύγει και άλλο από τις τελευταίες θέσεις, ενώ η Ξάνθη έχει να κερδίσει δώδεκα αγωνιστικές και ψάχνει το τρίποντο.

Το ματς ξεκίνησε με την Ξάνθη να έχει μπει δυνατά στον αγώνα και να πιέζει από τα πρώτα λεπτά. Η πρώτη φάση για τους γηπεδούχους έγινε στο 2' όταν ο Αγκάλι έκανε σουτ μέσα από την περιοχή του Αστέρα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην συνέχεια του αγώνα ο Αστέρας ανέβασε λίγο την απόδοση του και στο 8' φρόντισε να κάνει την πρώτη του ευκαιρία στο ματς με τον Καρντόσο, ο οποίος σούταρε από μακριά χωρίς να ανησυχήσει τον Γκσπούρνινγκ.

Ο Πόι με προσωπική ενέργεια πέρασε τον Λαζαρίδη και σέντραρε μέσα στην περιοχή για τον Παππά ο οποίος αν και σε καλή θέση έκανε το σουτ στο 16', αλλά ο Αναστασόπουλος εξουδετέρωσε εντυπωσιακά τον κίνδυνο.

Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αφού ναι μεν και οι δυο ομάδες παίζουν δυνατά με σκοπό να σκοράρουν, αλλά οι δυνατές μονομαχίες είναι αυτές που κυριαρχούν στα πρώτα λεπτά.

Ο Βαγγέλης Καούνος στο 28' βρέθηκε στην περιοχή της Ξάνθης με την μπάλα στα πόδια,μετά από κάθετη μπαλιά του Εστέβες, γύρισε το σώμα του αλλά το πλασέ που έκανε πήγε στην αγκαλιά του Γκσπούρνινγκ.

Στο δίλεπτο 34'-35' η Ξάνθη έκανε δυο μεγάλες ευκαιρίες με τον Πόι και τον Παππά. Ο πρώτος στην αρχή μπήκε από τα δεξιά αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Ενώ στην συνέχεια ο Παππάς έκανε σουτ ανάμεσα από τρεις αντιπάλους, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αναστασόπουλου.

Στο 42' ήταν ο Γκρζέλακ με ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε σούτερα αλλά λίγο πριν η μπάλα μπει γκολ, ο Φυτανίδης την έδιωξε μακριά. Με αυτή την φάση έκλεισε το πρώτο μέρος αφού στην συνέχεια δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Αστέρα να είναι εκείνος που έκανε την πρώτη φάση στο 48', όταν και έκανε δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Γκσπούρνινγκ, με τον Πολωνό τερματοφύλακα όμως να εξουδετερώνει.

Στα επόμενα λεπτά οι δυο ομάδες έχουν ρίξει τον ρυθμό τους. Τα σκληρά μαρκαρίσματα στον χώρο του κέντρου είναι πολλά και δεν επιτρέπουν να παιχτεί ωραίο ποδόσφαιρο.

Εκτός από μια εκτέλεση φάουλ του Ταϊντέρ στο 60' το ματς δεν έχει να δείξει κάτι στο πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου μέρους.

Στο 73' λεπτό η ομάδα της Ξάνθης απείλησε τον Αστέρα με εκτέλεση φάουλ του Πόι, όμως η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Αναστασόπουλου.

Σε μια σύγχυση στην περιοχή του Αστέρα στο 76' ο Παππάς βρέθηκε σε καλή θέση και γύρισε το σώμα του, όμως το σουτ που έκανε κόντραρε πάνω στον Λαζαρίδη και απομακρύνθηκε. Ενώ ο ίδιος παίκτης στο 79' σούταρε απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ, με την μπάλα όμως να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Γκρζέλακ στο 83' μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή του Αστέρα και έκανε το σουτ, όμως ο πολύ καλός Αναστασόπουλος έδιωξε τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Το ματς έχει μπει στις καθυστερήσεις και η Ξάνθη πιέζει για να πετύχει ένα τέρμα , με την ομάδα του Αστέρα να έχει κλειστεί πίσω. Τελικά το παιχνίδι τελείωσε με τις δυο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.
Συνέντευξη Τύπου
Γιώργος Παράσχος (προπονητής Skoda Ξάνθης): "Δυστυχώς και σήμερα δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει και δεν μπορούμε να βάλουμε γκολ.

Καμία ομάδα δεν έχει παίξει στην Ξάνθη με τόσους αμυντικούς όσους ο Αστέρας. Παρ’ όλα αυτά, δημιουργήσαμε τις ευκαιρίες. Οι μεταγραφές που κάναμε θα μας βοηθήσουν αφού είναι έτοιμοι παίκτες".

Νίκος Κωστένογλου (προπονητής Αστέρα Τρίπολης): "Είναι ένας σημαντικός βαθμός μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Η Ξάνθη ήταν καλύτερη και οφείλω να δώσω συγχαρητήρια. Πρέπει να ευχαριστήσω τους παίκτες μου που είχαν πίστη για το αποτέλεσμα.

Πιστεύω πως αυτό το αποτέλεσμα θα μας βοηθήσει στη συνέχεια. Εύχομαι καλή συνέχεια στην Ξάνθη."
Όλα τα λεφτά...
Δυο είναι οι παίκτες που ξεχώρισαν από την αναμέτρηση, ο Χάρης Παππάς και ο Μάουρο Πόι. Μπορεί η Ξάνθη να μην σκόραρε όμως οι δυο ποδοσφαιριστές ήταν οι κινητήριοι μοχλοί των επιθέσεων, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στον Αστέρα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Αστέρα. Περιορίστηκε σε ένα παθητικό ρόλο και ειδικά στο δεύτερο μέρος δεν πήρε καμία επιθετική πρωτοβουλία. Το γεγονός ότι πήρε ένα βαθμό το οφείλει και στην τύχη αφού η Ξάνθη έχασε πολλές ευκαιρίες.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Νίκος Κωτσένογλου: Αναστασόπουλος, Φυτανίδης, Ψωμάς, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Εστέβες, Καρντόσο, Νταμόντε, Φλάβιο, Φιλομένο, Καούνος
1' Έναρξη αγώνα
1' Σουτ Ξάνθη Πόι
Ο Αργεντινός επιθετικός έκανε το σουτ, αλλά ο Αναστασόπουλος δεν ανησύχησε.
2' Ευκαιρία Ξάνθη Αγκάλι
Πολύ δυναμικά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι. Ο Αγκάλι έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
3' Οφσάιντ Αστέρας Τρίπολης Καούνος
8' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Καρντόσο
Δυνατό σουτ του Καρντόσο αρκετά μέτρα μακριά από την μεγάλη περιοχή, όμως ο Γκσπούρνινγκ δεν ανησυχεί.
10' Σχόλιο
Ισορροπημένο δεκάλεπτο, με διάθεση και από τις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο.
16' Ευκαιρία Ξάνθη Παππάς
Ο ποδοσφαιριστής της Ξάνθης δεν κατάφερε από κοντά να νικήσει τον Αναστασόπουλο.
18' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Φυτανίδης
20' Σχόλιο
Πολλές μονομαχίες, μερικά σκληρά μαρκαρίσματα, όμως και οι δύο ομάδες δείχνουν ικανές να πάρουν τη νίκη.
23' Κόρνερ Αστέρας Τρίπολης
27' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Καούνος
Ο επιθετικός του Αστέρα βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Γκσπούρνινγκ.
30' Σχόλιο
Η Ξάνθη κυκλοφορεί καλά την μπάλα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η ομάδα της Τρίπολης προσπαθεί να αναπτυχθεί, αλλά δεν έχει καλές τελικές επιλογές.
33' Ευκαιρία Ξάνθη Πόι
Καλό σουτ από πολύ πλάγια θέση στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως η μπάλα περνάει παράλληλα με το τέρμα.
34' Κεφαλιά Ξάνθη Αγκάλι
Ο επιθετικός των γηπεδούχων παίρνει την κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρίσκει στα χέρια του Αναστασόπουλου, όμως ο διαιτητής Λαμπρόπουλος κάνει λάθος και δείχνει άουτ αντί για κόρνερ.
35' Ευκαιρία Ξάνθη Παππάς
Δυνατό σουτ του Παππά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
41' Κόρνερ Ξάνθη
41' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι έχουν ανεβάσει ρυθμό και τα τελευταία 10 λέπτα ασκούν ασφυκτική πίεση στην άμυνα των φιλοξενούμενων προσπαθώντας να πετύχουν ένα τέρμα.
42' Ευκαιρία Ξάνθη Γκρζέλακ
Δυνατό σουτ του επιθετικού της Ξάνθης, η μπάλα κατευθυνόταν στην εστία της ομάδας της Τρίπολης, όμως ο εξαιρετικός Φυτανίδης απομάκρυνε με κεφαλιά.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Φλίσκας στη θέση του Παπαδημητρίου
48' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Καρντόσο
Πολύ δυνατό σουτ του Καρντόσο λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως ο Γκσπούρνινγκ πέφτει και μπλοκάρει.
51' Φάουλ Ξάνθη Γκρζέλακ
Καλή εκτέλεση φάουλ, όμως ο Αναστασόπουλος μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.
54' Σχόλιο
Πολλά δυνατά μαρκαρίσματα και φάουλ που δεν επιτρέπουν να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο.
60' Φάουλ Ξάνθη Ταϊντέρ
Εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πέρασα πάνω από την εστία του Αναστασόπουλου.
60' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Φάμπιο στη θέση του Καούνου.
63' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Σουάνης στη θέση του Αγκάλι.
65' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Νταμόντε παραχωρεί τη θέση του στον Μπαστία.
70' Σχόλιο
Σίγουρα το δεύτερο ημίχρονο δεν είναι και το καλύτερο των δύο ομάδων. Ο Αστέρας επιθετικά δεν έχει καταφέρει κάτι, ενώ και η Ξάνθη φαίνεται πως έχει κουραστεί. Βέβαια και οι πολλές διακοπές δε βοηθούν στην ομαλή εξέλιξη του αγώνα.
72' Φάουλ Ξάνθη Πόι
Οι γηπεδούχοι έχουν κερδίσει πολλά φάουλ σε καλή θέση, όμως δεν έχουν καταφέρει να τα αξιοποιήσουν, όπως και αυτή τη φορά με τον Πόι, αφού η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Αναστασόπουλου.
75' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Σουάνης
Για μαρκάρισμα στον Λαζαρίδη.
78' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Ντοριβάλ παίρνει τη θέση του Ταϊντέρ.
79' Δοκάρι Ξάνθη Παππάς
Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα. Ο Σουάνης δίνει την κατάλληλη στιγμή στον Παππά, ο οποίος προωθεί την μπάλα μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ, όμως η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.
80' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Λαδάκης στη θέση του Καρντόσο
82' Ευκαιρία Ξάνθη Σουάνης
Ο επιθετικός της Ξάνθης ύστερα από ωραία προσπάθεια πραγματοποιεί το σουτ, αλλά ο πολύ καλός Αναστασόπουλος αποκρούει.
85' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Φάμπιο
86' Σχόλιο
Η Ξάνθη στα τελευταία λεπτά δείχνει ότι θέλει τη νίκη, με τον Αστέρα απλά να αμύνεται.
88' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Βάλλας
90' Έναρξη καθυστερήσεων
+4 λεπτά
92' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μπαστία