Η Ξάνθη με δύο νίκες επί του Ηλυσιακού, εξασφάλισε άνετα την πρόκριση στα ημιτελικά

Ξάνθη (Σάββας Κωφίδης): Μάλαρζ, Βίσιο, Άντζας, Φλίσκας (52' Γκαμαντιέλ), Κωστούλας, Μάνσο (70' Ολισαντέμπε), Μπάρκογλου, Μπαϊκαρά, Σονκό, Μαχράντζε, Καζάκης (60' Βρύζας).

Ηλυσιακός (Φώτης Θανέλλας): Οικονόμου, Ντάγκας, Γκοσποντίνοφ (16' Μπαρμπούδης), Αντωνόπουλος, Ψαρρής, Παπαδημητρίου, Νίτης, Κοζανίδης, Βερόν Π. (59' Φορτσέτι), Βερόν Μ., Ρέιζερ (66' Μαρκομιχάλης).

Διαιτητής: Ζολώτας (Θεσσαλονίκης)

Βοηθοί: Μπιτσίδης (Θράκης), Χατζηγεωργίου (Καβάλας)

Κίτρινες κάρτες: Μάλαρζ, Βίσιο, Καζάκης (Ξάνθη), Νίτης, Βερόν Π. (Ηλυσιακός)
td> Με μια ματιά
Στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας για τρίτη φορά τα τελευταία πέντε χρόνια προκρίθηκε η Ξάνθη. Το ακριτικό συγκρότημα, στο δεύτερο αγώνα για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, επικράτησε 1-0 του Ηλυσιακού στο γήπεδο των Πηγαδίων και σε συνδυασμό και με το 2-0 της πρώτης συνάντησης πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης. Η Ξάνθη στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ με το πρώτο ματς σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη (28 Φεβρουαρίου) και το δεύτερο στην έδρα της (18 Απριλίου).

Ευκαιρία για μία καλή προπόνηση είχε η ομάδα του Σάββα Κωφίδη, απέναντι στον Ηλυσιακό των πολλών αγωνιστικών προβλημάτων. Μόλις στο 10ο λεπτό, ο Καζάκης βρέθηκε στην "πλάτη" της άμυνας των φιλοξενουμένων και πάσαρε στον Μπάρκογλου, ο οποίος με πλασέ από το σημείο του πέναλτι δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τη Ξάνθη (1-0).

Στο 33' ο Οικονόμου με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε το σουτ του Μάνσο, ενώ στο 41' ο γκολκίπερ του Ηλυσιακού απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Αργεντίνου μέσου.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες περισσότερο περίμεναν τη λήξη του αγώνα παρά επιζητούσαν να προσφέρουν θέαμα. Έτσι η ευκαιρία του Βερόν Μ. στην κεφαλιά που έδιωξε σε κόρνερ ο Μάλαρζ, ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι δύο ομάδες στην επανάληψη, χαρίζοντας στους γηπεδούχους μία εύκολη νίκη-πρόκριση, οι οποίοι ύστερα από καιρό απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος.
td> Όλα τα λεφτά...
Η Ξάνθη, ύστερα από καιρό, απέδωσε καλό ποδόσφαιρο, έστω κι αν ο αντίπαλος ήταν μία ομάδα Β' Εθνικής.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Tη μικρή προσέλευση κόσμου στο γήπεδο των Πηγαδιών... Η αναμέτρηση διεξήχθη σε (σχεδόν) άδειες κερκίδες.
td> To Live του αγώνα...
1' Συνθέσεις ομάδων
Ξάνθη: Μάλαρζ, Βίσιο, Άντζας, Φλίσκας, Κωστούλας, Μάνσο, Μπάρκογλου, Μπαϊκαρά, Σονκό, Μαχράντζε, Καζάκης.

Ηλυσιακός: Οικονόμου, Ντάγκας, Γκοσποντίνοφ, Αντωνόπουλος, Ψαρρής, Παπαδημητρίου, Νίτης, Κοζανίδης, Βερόν Π., Βερόν Μ., Ρέιζερ.

1' Έναρξη αγώνα
7' Σχόλιο
Ήσυχο το παιχνίδι στα Πηγάδια. Τίποτα το αξιοσημείωτο μέχρι στιγμής.
10' Γκολ Ξάνθη Μπάρκογλου
Ο Καζάκης μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα δεξιά, τροφοδότησε την κατάλληλη στιγμή τον Μπάρκογλου, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι και σε κενή εστία (ο Οικονόμου επιχείρησε έξοδο), δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ηλυσιακού.
12' Κεφαλιά Ξάνθη Καζάκης
Κοντινή κεφαλιά από τον Καζάκη, η μπάλα άουτ.
14' Σουτ Ξάνθη Καζάκη
Συρτό σουτ του επιθετικού της Ξάνθης, ύστερα από πάσα του Μάνσο, αλλά ο Οικονόμου μπλόκαρε την μπάλα.
16' Αλλαγή παίκτη Ηλυσιακός
Ο Μπαρμπούδης πήρε τη θέση του Γκοσποντίνοφ, που τραυματίστηκε.
20' Σχόλιο
Η Ξάνθη είναι καλύτερη και έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.
27' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Ηλυσιακός έχει περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.
33' Ευκαιρία Ξάνθη Μάνσο
Ατομική ενέργεια του Μάνσο, που έκανε το σουτ, αλλά ο Οικονόμου μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
38' Σχόλιο
Ο Ηλυσιακός δεν έχει πατήσει ακόμα την αντίπαλη περιοχή.
41' Ευκαιρία Ξάνθη Μάνσο
Ο Μάνσο ελίχθηκε από τα δεξιά, έκανε το αριστερό σουτ, όμως ο Οικονόμου απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
45' Λήξη ημιχρόνου
50' Σχόλιο
Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στην αρχή της επανάληψης, η Ξάνθη πιέζει την αντίπαλη εστία και έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
52' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Γκαμαντιέλ αντικατέστησε τον Φλίσκα.
55' Σχόλιο
Τυπική διαδικασία τα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης.
59' Αλλαγή παίκτη Ηλυσιακός
Ο Φορτσέτι πήρε τη θέση του Π. Βερόν.
60' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Βρύζας στη θέση του Καζάκη.
64' Σουτ Ηλυσιακός Παπαδημητρίου
Πρώτη επίσκεψη του Ηλυσιακού στα καρέ της Ξάνθης, με το μακρινό σουτ του Παπαδημητρίου να περνάει αρκετά άουτ.
66' Αλλαγή παίκτη Ηλυσιακός
Ο Μαρκομιχάλης στη θέση του Ρέιζερ.
70' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Ολισαντέμπε αντικατέστησε τον Μάνσο.
73' Ευκαιρία Ηλυσιακός Βερόν Μ.
Σέντρα του Ψαρρή από τα δεξιά, κεφαλιά από τον Βερόν Μ., έδιωξε σε κόρνερ ο Μάλαρζ.