ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ξάνθη-Ολυμπιακός 0-0

Ξάνθη-Ολυμπιακός

Ξάνθη και Ολυμπιακός "κόλλησαν" στο μηδέν στα Πηγάδια, στο ντεμπούτο των Λεμονή-Κωφίδη

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, οι νταμπλούχοι ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) με την Ξάνθη στα Πηγάδια, με τους Ακρίτες να μην δημιουργούν υποψία ευκαιρίας σε 95 λεπτά αγώνα.
Αντίθετα, οι ερυθρόλευκοι έπιασαν εξαιρετική απόδοση και δημιούργησαν πολλές φάσεις στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο ήταν ανώτεροι από την ομάδα του Σάββα Κωφίδη (ντεμπούτο στον πάγκο της Skoda), αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Στην επανάληψη, δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο. Πολλές διακοπές, πολλά φάουλ, με αποτέλεσμα ο ρυθμός της αναμέτρησης να πέσει αισθητά και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή.

Πολλά παράπονα από το διαιτητικό τρίο έχει ο Ολυμπιακός, καθώς ο Τεροβίτσας "αρνήθηκε" πέναλτι που έκανε ο Άντζας πάνω στον Καστίγιο στο 30', ενώ ο βοηθός Μπερσής υπέδειξε δύο οφσάιντ ανύπαρκτα στην επανάληψη, με τους Καστίγιο και Γεωργάτο κατά σειρά να βγαίνουν σε ισάριθμα ανεπανάληπτα τετ α τετ. Στο πρώτο μέρος, ο Τσούκας είχε ανακόψει τον Οκκά λανθασμένα, αλλά ο Κύπριος στράικερ δεν ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Για πέναλτι διαμαρτύρεται και η Ξάνθη στο 44', αλλά δεν φαίνεται να έχει δίκιο, καθώς το χέρι του Ανατολάκη στην κεφαλιά του Σονκό από κοντά είναι ακούσιο.

Ο Ολυμπιακός, πάντως, παρέμεινε στην πρώτη θέση με 40 βαθμούς ύστερα από 16 αγώνες, με τη 2η ΑΕΚ να έχει 34 (η μεταξύ τους διαφορά αυξήθηκε κατά ένα βαθμό). Από την πλευρά της, η Ξάνθη διατήρησε το εντός έδρας αήττητηο για 33ο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Ξάνθη (Σάββας Κωφίδης): Μάλαρζ, Μαχράτζε, Ζουέλα, Κοντοδήμος, Άντζας, Ντελγκάδο (32' Σονκό), Λαμπριάκος, Μεσέρα, Κουεντραόγκο (46' Φλίσκας), Κιντάνα (88' Μπαϊκαρά), Γαρπόζης.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοβ, Ανατολάκης, Σέζαρ, Ντομί, Στολτίδης, Νε, Μάριτς (65' Καφές), Ριβάλντο, Καστίγιο (88' Γεωργάτος), Οκκάς (83' Μπόρχα).

Διαιτητής: Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας)

Βοηθοί: Μπερσής (Αρκαδίας), Τσούκας (Αρκαδίας)

Τέταρτος διαιτητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

Κίτρινες κάρτες: Γαρπόζης, Φλίσκας (Ξάνθη), Σέζαρ, Οκκάς, Γεωργάτος (Ολυμπιακός)

Κόκκινες κάρτες: -
td> Με μια ματιά
Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-4-2 (με ρόμβο στη μεσαία γραμμή). Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Νικοπολίδης, με τον Ζεβλάκοβ στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Ντομί (προτιμήθηκε τελικά από τον Μπουλούτ) στο αριστερό. Ανατολάκης και Σέζαρ σύνθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, με τον Στολτίδη μοναδικό αμυντικό μέσο. Δεξιά στο κέντρο αγωνίστηκε ο Νε, αριστερά ο Μάριτς, με τον Ριβάλντο σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τους δύο προωθημένους, τους Καστίγιο και Οκκά.

Από την πλευρά του, ο Σάββας Κωφίδης παρέταξε την Ξάνθη με σύστημα 4-5-1. Ο Μάλαρζ κάθισε κάτω από τα δοκάρια, με την τετράδα της άμυνας από δεξιά προς τα αριστερά να απαρτίζεται από τους Μαχράτζε, Ζουέλα, Άντζα και Κοντοδήμο. Μεσέρα, Κουεντραόγκο ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Κιντάνα δεξιά στη μεσαία γραμμή και τον Γαρπόζη αριστερά. Ο Λαμπριακός ήταν ο μοναδικός επιθετικός, με τον Ντελγκάδο να αγωνίζεται πίσω από τον υψηλόσωμο Έλληνα στράικερ.

Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, είδαμε ένα παιχνίδι κέντρου. Μετά το 15', όμως, ο Ολυμπιακός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έκλεισε στα καρέ της την Ξάνθη. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν το γκολ σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά αυτό δεν ήρθε.

Στο 19', σε μία οργανωμένη επίθεση των νταμπλούχων, ο Ντομί πάσαρε αριστερά στον Καστίγιο, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα, ο Οκκάς έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (21'), ο κεφάτος Οκκάς έστρωσε την μπάλα στον Ριβάλντο, όμως ο Βραζιλιάνος άσος βιάστηκε και δεν έκανε καλό σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον Μάλαρζ να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Τα σουτ των Οκκά (26'), Καστίγιο (29') έφυγαν άουτ, ενώ στο 30' ο Άντζας ανέτρεψε τον Καστίγιο μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Τεροβίτσας δεν έδειξε το καταφανέστατο πέναλτι.

Στο 31', ο Γαρπόζης απέκρουσε λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος το σουτ του Ζεβλάκοβ, ενώ στο 33' ο Οκκάς βρέθηκε απέναντι από τον Μάλαρζ, αλλά καθυστέρησε με αποτέλεσμα ο Κοντοδήμος να προλάβει τον Κύπριο και να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, η Ξάνθη κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, όμως σε ολόκληρη τη διάρκειά του δεν κατάφερε να δημιουργήσει μία αξιοσημείωτη ευκαιρία.

Στον αντίποδα, όσο περνούσαν τα λεπτά, οι ερυθρόλευκοι έδειχναν να μένουν από δυνάμεις, ενώ οι διορθωτικές κινήσεις του Τάκη Λεμονή δεν έφεραν αποτελέσματα. Ο Ολυμπιακός δεν έφτασε με αξιώσεις στο γκολ, στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά πρέπει να τονιστεί και η πολύ καλή αμυντική λειτουργία της Ξάνθης από το 46' και μετά...
td> Όλα τα λεφτά...
Ο Τάκης Λεμονής ήταν κύριος και δεν απάντησε στις προκλήσεις που δέχθηκε από την στιγμή που έκανε την εμφάνισή του στον πάγκο του Ολυμπιακού.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο τρόπος που αποφάσισαν οι οπαδοί της Ξάνθης να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους προς το πρόσωπο του Τάκη Λεμονή, μας γύρισαν σχεδόν δέκα χρόνια πίσω. Κανένα άλλο σχόλιο...

Απαρατήρητη δεν μπορεί να περάσει και η απόδοση του Τεροβίτσα και των βοηθών του, που στις τέσσερις κυριότερες φάσεις του αγώνα αδίκησαν τον Ολυμπιακό.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Ξάνθη (Σάββας Κωφίδης): Μάλαρζ, Μαχράτζε, Ζουέλα, Κοντοδήμος, Άντζας, Ντελγκάδο, Λαμπριάκος, Μεσέρα, Κουεντραόγκο, Κιντάνα, Γαρπόζης.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοβ, Ανατολάκης, Σέζαρ, Ντομί, Στολτίδης, Νε, Μάριτς, Ριβάλντο, Καστίγιο, Οκκάς.

1' Έναρξη αγώνα Ολυμπιακός
5' Σχόλιο
Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
7' Σουτ Ξάνθη Ντελγκάδο
Μακρινό σουτ του Ντελγκάδο, η μπάλα ψηλά άουτ.
14' Σουτ Ξάνθη Ντελγκάδο
Νέο σουτ του Ντελγκάδο έξω από τη μεγάλη περιοχή, δεν ανησυχεί ο Νικοπολίδης, καθώς η μπάλα πέρασε απελπιστικά άουτ.
19' Ευκαιρία Ολυμπιακός Οκκάς
Οργανωμένη επίθεση των νταμπλούχων, ο Ντομί πάσαρε αριστερά στον Καστίγιο, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα, ο Οκκάς έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
21' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ριβάλντο
Ο Οκκάς έστρωσε την μπάλα στον Ριβάλντο, αλλά ο Βραζιλιάνος βιάστηκε και δεν έκανε καλό σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον Μάλαρζ να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.
23' Κεφαλιά Ολυμπιακός Ριβάλντο
Ο Ζεβλάκοβ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ριβάλντο έπιασε την κεφαλιά, μπλόκαρε ο Μάλαρζ.
26' Σουτ Ολυμπιακός Οκκάς
Ο εξαιρετικός Ντομί έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Οκκάς έπιασε το γυριστό σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα βρήκε στον Καστίγιο και κατέληξε άουτ.
29' Ευκαιρία Ολυμπιακός Καστίγιο
Ατομική ενέργεια του Καστίγιο, που επιχείρησε σουτ με το αριστερό έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την αριστερή γωνία του Μάλαρζ.
30' Σχόλιο
Ο Τεροβίτσας δεν έδωσε πεντακάθαρο πέναλτι στον Ολυμπιακό, σε ανατροπή του Καστίγιο από τον Άντζα.
31' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ζεβλάκοβ
Ο Μαχράτζε έδιωξε πάνω από τη γραμμή δεξί σουτ του Ζεβλάκοβ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
32' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Σονκό πήρε τη θέση του Ντελγκάδο.
33' Ευκαιρία Ολυμπιακός Οκκάς
Ο Οκκάς βρέθηκε απέναντι από τον Μάλαρζ, αλλά καθυστέρησε με αποτέλεσμα ο Κοντοδήμος να προλάβει τον Κύπριο και να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.
40' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.
44' Σχόλιο
Η Ξάνθη διαμαρτύρεται για πέναλτι, όταν σε κεφαλιά του Σονκό, η μπάλα βρήκε το χέρι του Ανατολάκη, το οποίο ίσως ήταν ακούσιο.
45' Έναρξη καθυστερήσεων Δύο λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Φλίσκας πήρε τη θέση του Κουεντραόγκο.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου Ξάνθη
51' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Γαρπόζης
52' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Σέζαρ
60' Σχόλιο
Χωρίς φάσεις το δεύτερο μέρος.
65' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Καφές αντικατέστησε τον Μάριτς.
66' Κεφαλιά Ξάνθη Λαμπριάκος
Ο Μεσέρα εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Λαμπριάκος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
70' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός έχει την υπεροχή και προσπαθεί να φτάσει στο γκολ.
76' Κεφαλιά Ξάνθη Άντζας
Ο Γαρπόζης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Άντζας έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
80' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Φλίσκας
82' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Οκκάς
83' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Μπόρχα στη θέση του Οκκά.
88' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Μπαϊκαρά αντικατέστησε τον Κιντάνα.
88' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Γεωργάτος πήρε τη θέση του Καστίγιο.
89' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Γεωργάτοε
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τέσσερα λεπτά