Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΞΑΝΘΗ

Ξάνθη-Ολυμπιακός Βόλου 2-0

ξανθη ολυμπιακος βολου

Με γκολ των Μαρσελίνιο και Μπούγκα, η Ξάνθη νίκησε 2-0 τον Ολυμπιακό Βόλου και προκρίθηκε στους "8"

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν... φτωχό σε ευκαιρίες, καθώς η πρώτη αξιοσημείωτη φάση παρουσιάστηκε στο 24ο λεπτό από πλευράς γηπεδούχων, με τον Λουτσιάνο να επιχειρεί ένα σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά την μπάλα να περνάει δίπλα από δοκάρι του Κολίτσι.
Ωστόσο δευτερόλεπτα αργότερα, ο Μαρσελίνιο, ο οποίος ταλαιπώρησε από αριστερά τους αντίπαλους αμυντικούς, δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Βόλου, που είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του. Πάντως ο Κολίτσι φέρει ευθύνη για το γκολ, καθώς το δέχθηκε στην κλειστή του γωνία.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όταν στο 27ο λεπτό ο Ροζέριο Μάρτινς ελίχθηκε έξω από την περιοχή και από το ημικύκλιο έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά είδε την μπάλα να περνάει ελάχιστα εκατοστά μακριά από το δοκάρι του Λυμπερόπουλου.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, με τη δράση να περιορίζεται ουσιαστικά μέσα σε ένα τετράλεπτο (24'-27').

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σάκης Τσιώλης αποφάσισε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση και για το λόγο αυτό πέρασε στον αγώνα τους Σολάκη και Ούμπιντες.

Μέσα στο δεκάλεπτο μεταξύ του 60ού και του 70ού λεπτού, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ σε τρεις περιπτώσεις. Στο 62' το σουτ του Πλιάγκα πέρασε μόλις άουτ, δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σκόραρε μετά από σουτ του Μάρτινς, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ενώ στο 70ό λεπτό η κεφαλιά του Κόρμπος χτύπησε στο δοκάρι του Λυμπερόπουλου.

Μπορεί ο Ολυμπιακός Βόλου να έχασε τις ευκαιρίες, ωστόσο το γκολ ήρθε και πάλι για τους γηπεδούχους, όταν στο 82' ο Σουάνης πάσαρε με το κεφάλι την μπάλα στον Μπούγκα, ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι "ακρίτες" ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, αφού στο 85ο λεπτό ο Στίγκα αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Κύρκου.

Διαιτητής: Κύρκος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Λαζάρου (Μακεδονίας)

Κίτρινες κάρτες: Φλίσκας, Ριζογιάννης, Στίγκα - Ζαραδούκας
Κόκκινη κάρτα: Στίγκα

Ξάνθη (Μαντζουράκης): Λυμπερόπουλος, Ριζογιάννης, Φλίσκας, Κωστούλας, Τζιωρτζόπουλος, Στίγκα, Μαρσελίνιο (61' Μπούγκα), Έλινγκτον, Σουάνης, Σταθάκης, Λουτσιάνο (67' Στρμπα)

Ολυμπιακός Βόλου (Τσιώλης): Κολίτσι, Καπετάνος (46' Σολάκης), Ψυχογιός, Ζαραδούκας, Κόρμπος, Πλιάγκας, Μπουλούτ, Μόνχε, Αμπράμοβιτς (54' Ούμπιντες), Μάρτινς, Αλβάρες