Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΞΑΝΘΗ

Ξάνθη-Παναθηναϊκός 0-0

Σαλπιγγιδης

"Λευκή" ισοπαλία στην Ξάνθη που έμεινε αήττητη για 34ο ματς, κόντρα σε έναν πολύ καλό και άτυχο (δοκάρι "Σάλπι") Παναθηναϊκό

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Ξάνθη (Σ. Κωφίδης): Μάλαρζ, Μαχράτζε, Άντζας, Κωστούλας, Κοντοδήμος, Φλίσκας, Μεσέρα (90’ Μπάρκογλου), Σονκό (74’ Μπαϊκαρά), Γαρπόζης, Κιντάνα (63’ Γκαρσία), Λαμπριάκος.

Παναθηναϊκός (Β. Μουνιόθ): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Νίλσον, Μόρις, Γκούμας, Λεοντίου (75' Ιβανσιτς), Τζιόλης, Ρομέρο (68’ Παπαδόπουλος), Νίνης (60’ Βίκτορ), Σαλπιγγίδης, Μάντζιος.

Διαιτητής: Μπριάκος Α. (Ηπείρου)
Βοηθοί: Ίτσκος Δ. (Σερρών) / Λιόλιος Γ. (Λάρισας)
Κίτρινες: Μεσέρα, Κοντοδήμο, Μαχράτζε, Φλίσκας / Τζιόλης
Κόκκινες: -
td> Με μια ματιά
Ο Σάββας Κωφίδης προτίμησε στο αρχικό σχήμα το σύστημα 4-4-1-1. Οι Αντζας, Κωστούλας ήταν στο κέντρο της άμυνας με τους Μαχράτζε, Κοντοδήμο να είναι στα άκρα, οι τέσσερις στο κέντρο Φλίσκας, Μεσέρα, Κιντάνα και Γαρπόζης, ενώ μπροστά τους παράλληλα οι Σονκό και πιο ψηλά ο Λαμπρίακος ως επιθετικές αιχμές της ακριτικής ομάδας.

Στην αντίπερα όχθη, ο Βίκτορ Μουνιόθ είχε και πάλι διαφορετικά πρόσωπα ως επιλογές στο αρχικό σχήμα που είχε και πάλι τροποποιήσεις. Με σύστημα 4-4-2, ο Ισπανός προτίμησε να επαναφέρει τον Γκαλίνοβιτς κάτω από την εστία, στο κέντρο της άμυνας οι Μόρις με τον Γκούμα, στα άκρα ο Νίλσον δεξιά και ο Βύντρα αριστερά (σε μια θέση που είχε αγωνιστεί λίγες φορές στο Πανηλειακό).

Στην μεσαία γραμμή Τζιόλης και Λεοντίου προτιμήθηκε αντί του Μπόβιου και στα άκρα οι Ρομέρο με τον Νίνη. Τέλος στην επίθεση ο Μάντζιος είχε παρτενέρ τελικά τον Σαλπιγγίδη που επιλέχθηκε δείχνοντας ότι ξεπέρασε το πρόβλημα με το αιμάτωμα από το ματς με τον ΠΑΟΚ.

Πέντε λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα έγινε η ειδική βράβευση που περίμεναν άπαντες στην Ξάνθη, προς τους φιλάθλους του συλλόγου, από την αστυνομία για τη συμπεριφορά τους τα τελευταία δύο χρόνια, λαμβάνοντας τιμητική πλακέτα για βραβείο ήθους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ανάγκασαν πρώτοι τους περίπου 800 οπαδούς τους να φωνάξουν υπέρ της ομάδας τους, όταν στο 8’ ο Τζιόλης μετά από δυνατό σουτ έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Μάλαρζ να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ.

Το πρώτο εικοσάλεπτο ολοκληρώθηκε με μια μόνο καλή φάση από πλευράς γηπεδούχων και με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο από τις δύο ομάδες που αναζητούσαν τους διαδρόμους είτε από τα πλάγια είτε με κάθετες προς τους επιθετικούς.

Στο 19’ μετά από σέντρα του Κιντάνα που ταλαιπωρούσε τον Βύντρα στην αριστερή πλευρά.ο Νίλσον με γυριστό σουτ απομάκρυνε τελευταία στιγμή την μπάλα πριν πάει στον Γαρμπόζη.

Εξι λεπτά αργότερα (25’) και με τους «πράσινους» να έχουν περισσότερη κατοχή της μπάλας από τους Ακρίτες, μετά από κόρνερ του Λεοντίου ο Γκούμας δεν εκτίμησε σωστά το γεγονός ότι πήδηξε αμαρκάριστος (ο Αντζας δεν τον ακολούθησε) και η κεφαλιά που έκανε δεν ανησύχησε τον Πολωνό γκολκίπερ της Ξάνθης.

Στην εξέλιξη της επίθεσης των παικτών του Σάββα Κωφίδη, ο κ. Μπριάκος υπέδειξε ένα φάουλ σε πλεονεκτική θέση για τους γηπεδούχους αλλά ο Κιντάνα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκαλίνοβιτς, ο οποίος έπεσε αλλά είδε την μπάλα να περνάει μόλις άουτ.

Οι «πράσινοι» αναζητούσαν το γκολ αλλά η πίεση που ασκούσαν στους Ακρίτες δεν ήταν αρκετή και ίσως ιδανική για να έρθει. Ο αρχηγός των «πράσινων» έμελλε να ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής σε μια καλή στιγμή των φιλοξενούμενων. Ηταν το 33’ όταν μετά από σέντρα του Βύντρα, ο Γκούμας με γυριστό σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάλαρζ, ο οποίος εντυπωσιακά απομάκρυνε το σουτ που χτύπησε και στο έδαφος.

Η τελευταία καλή «διπλή» στιγμή άνηκε και πάλι στους παίκτες του Παναθηναϊκού, οι οποίοι δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά, ο Τζιόλης εξαπέλυσε έναν από τους γνωστούς «κεραυνούς» με τον Πολωνό τερματοφύλακα της ακριτικής ομάδας να διώχνει δύσκολα με τα δάχτυλα σε κόρνερ. Στην εξέλιξή της φάσης, ο Νίλσον το εκτέλεσε και ο Μόρις πήδηξε πιο ψηλά αλλά δεν σημάδεψε σωστά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους δύο προπονητές να μην έχουν παράπονο από τις αρχικές τους αλλαγές και για τον λόγο αυτό προτίμησαν να μην κάνουν κάποιες αλλαγές στα πλάνα τους.

Η καλύτερη στιγμή του αγώνα δημιουργήθηκε από τους παίκτες του Μουνιόθ που από την αρχή και πάλι του ημιχρόνου είχαν αναλάβει τα ηνία του αγώνα. Στο 54’, έτσι ο Σαλπιγγίδης «έκλεψε» με το κεφάλι την μπάλα από τον Αντζα, σούταρε διαγώνια από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι, επέστρεψε στον διεθνή επιθετικό που από την γραμμή του άουτ έκανε την σέντρα και ο Νίνης από κοντά σούταρε πάνω από την εστία του Μάλαρζ.

Εννέα λεπτά αργότερα (63’), ο Λεοντίου πραγματοποίησε την σέντρα ο Μάντζιος έκανε την κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ αλλά με τον επιθετικό του «τριφυλλιού» να υποδεικνύεται σε θέση οφ σάιντ.

Ο Βίκτορ Μουνιόθ βλέποντας τους παίκτες του να πιέζουν αλλά να μην μπορούν να φθάσουν στο γκολ, αποφάσισε να δώσει λύσεις από τον πάγκο. Ετσι πέρασε τους Βίκτορ και Παπαδόπουλο αντί τον Νίνη και Ρομέρο, γυρίζοντας το σύστημά του σε 4-3-2-1.
Η πίεση γίνονταν ολοένα και πιο αυξημένη από τους «πράσινους» γεγονός που ανάγκασε τον Σάββα Κωφίδη να αναθεωρήσει τις απόψεις του, αφού βλέποντας τα κενά στην άμυνα και την μεσαία γραμμή του «τριφυλλιού» και έβαλε στο παιχνίδι τους Μπαϊκαρά και τον Γκαρσία.

Ούτε αυτές οι κινήσεις απέτρεψαν τους «πράσινους» να κάνουν το παιχνίδι τους αλλά παράλληλα να μην μπορούν διασπάσουν την άμυνα της ακριτικής ομάδας, που έδιωχνε κάθε δύσκολη στιγμή.

Η εκτεθειμένη άμυνα των «πράσινων» παραλίγο έλειψε να την «πληρώσει» όταν σε μια οργανωμένη αντεπίθεση των Ακρίτων, στο 81’ ο Γαρμπόζης έκανε την σέντρα ο Λαμπριάκος έστρωσε στον Γκαρσία και ο νεοαποκτηθέντας δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Γκαλίνοβιτς.

Οι «πράσινοι» τα έπαιζαν όλα για όλα στα τελευταία δέκα λεπτά, αλλά κάτι το άγχος και κάτι οι λανθασμένες επιλογές (όχι καθαρό μυαλό) δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» να φθάσουν σε αυτό που αναζητούσαν από την αρχή του ματς το γκολ. Βίκτορ (83’) και Παπαδόπουλος (89’) με σουτ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Πολωνό τερματοφύλακα.

Στο 90΄ μετά από κόρνερ του Νίλσον, ο Γκούμας έπιασε την κεφαλιά αλλά και πάλι η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι. Η τελευταία καλή στιγμή ήταν ένα δυνατό σουτ του Μπάρκογλου που πέρασε όμως άουτ. Το τελικό 0-0 με το σφύριγμα του κ. Μπριάκου βρήκε τους Ακρίτες να διατηρούν (και να πανηγυρίζουν) το αήττητο για 34 αγώνες στην έδρα τους, παρά τον πλούσιο και άτυχο επιθετικό μονόλογο των φιλοξενουμένων.
td> Συνέντευξη Τύπου
Σάββας Κωφίδης: "Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και ο Παναθηναϊκός έβγαινε περισσότερες φορές στην επίθεση, κυρίως με μακρινές μπαλιές. Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιαστήκαμε καλύτεροι, είχαμε μια βελτίωση. Εκεί θα μπορούσαμε στην κόντρα επίθεση να είμαστε πιο αποτελεσματικοί, αλλά δεν είχαμε την ψυχραιμία στην τελική προσπάθεια να τελειώσουμε το παιχνίδι.

Δεν είχαμε την ηρεμία για την τελική πάσα ή μια ατομική ενέργεια και έτσι δεν ήρθε το θετικότερο αποτέλεσμα. Πήραμε πάντως αποτέλεσμα απέναντι σε μια δυνατή ομάδα και είμαστε ευχαριστημένοι από το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι όπως ήρθε το παιχνίδι, θα μπορούσαμε και να είχαμε κερδίσει".

Βίκτορ Μουνιόθ: "Μπορώ να πω ότι από το πρώτο λεπτό προσπαθήσαμε να κάνουμε ότι πρέπει για να νικήσουμε, στο πρώτο ημίχρονο προσπαθήσαμε να παίξουμε με μακρινές μπαλιές, ενώ στο δεύτερο προσπαθήσαμε να παίξουμε πιο πολύ ποδόσφαιρο. Είχαμε ευκαιρίες και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Προσπαθήσαμε να παίξουμε με πάσες στο κέντρο και τις ευκαιρίες που κάναμε στο πρώτο τις κάναμε και στο δεύτερο ημίχρονο.

Ήμασταν καλύτεροι από την Ξάνθη, προσπαθήσαμε, αλλά και η Ξάνθη έπαιξε πολύ καλά αμυντικά και δυστυχώς δεν ήρθε το γκολ. Παίξαμε πολύ καλά. Προσπαθήσαμε με τις αλλαγές να δώσουμε δύναμη στην επίθεση, κάναμε ότι μπορούσαμε για τη νίκη, αλλά αυτή δεν ήρθε. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα, γιατί προσπαθήσαμε από το πρώτο ημίχρονο να πάρουμε τη νίκη, αλλά δεν τα καταφέραμε".

td> Όλα τα λεφτά...
Ο 27χρονος Αρκάντιος Μάλαρζ που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα διατηρώντας όποτε χρειάστηκε το μηδέν για την εστία του. Ακόμα το πρώτο ημίχρονο των «πράσινων» που δεν είχε καμία σχέση με αντίστοιχα των πρώτων ημιχρόνων σε Νίκαια και Τούμπα.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την αστοχία των φιλοξενούμενων που τους στοίχησε την νίκη αλλά και κακή εικόνα που παρουσίασαν για άλλο ένα ματς οι Ακρίτες, οι οποίοι παρόλο που διατήρησαν το αήττητο των Πηγαδιών για 34η αγωνιστική, δεν έπεισαν τους οπαδούς (μένοντας για το πρωτάθλημα πέμπτη αγωνιστική χωρίς νίκη).
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Ο Παναθηναϊκός έχει ξεκινήσει καλύτερα, με τον Βύντρα να είναι στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Νίλσον στα δεξιά (!).
7' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Τζιόλης
Φάση διαρκείας στα καρέ της Ξάνθης, ο Τζιόλης βρήκε χώρο έξω απο την περιοχή και επιχείρησε σουτ, όμως ο Μάλαρζ απομάκρυνε με δυσκολία σε κόρνερ.
12' Σουτ Παναθηναϊκός Τζιόλης
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού εκτέλεσαν με κομπίνα φάουλ απο τ' αριστερά, ο Τζιόλης έκανε σουτ, ο Μάλαρζ όμως μπλόκαρε με άνεση.
16' Ευκαιρία Skoda Ξάνθη
Ο Κίντανα προωθήθηκε απο τα δεξιά, απέφυγε τον Βύντρα και έκανε σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως Λαμπριάκος και Σονκό δεν μπόρεσαν να κάνουν την κεφαλιά.
20' Ευκαιρία Skoda Ξάνθη Κιντάνα
Κάθετη πάσα του Μεσέρα για τον Κιντάνα που μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού και γύρισε την μπάλα, όμως ο Νίλσον πρόλαβε ν' απομακρύνει μπροστά απο τον Γαρπόζη.
24' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Γκούμας
Εκτέλεση κόρνερ απο τ' αριστερά με τον Λεοντίου, ο Γκούμας έκανε ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως ήταν αδύναμη και ο Μάλαρζ μπλόκαρε την μπάλα.
26' Άουτ Skoda Ξάνθη
Εκτέλεση φάουλ του Μεσέρα, η μπάλα πέρασε λίγο έξω απο την εστία του Γκαλίνοβιτς.
28' Φάουλ Παναθηναϊκός
Εκτέλεση φάουλ απο τ' αριστερά με τον Λεοντίου, εύκολα μπλοκάρει ο Μάλαρζ.
33' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Γκούμας
Σέντρα του Νίλσον απο τα δεξιά, ο Γκούμας επιχείρησε το γυριστό σουτ μέσα απο την περιοχή και ανάγκασε τον Μάλαρζ να παραχωρήσει κόρνερ.
40' Σχόλιο
Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να πιέζει και να προσπαθεί να φθάσει στο γκολ. Η Ξάνθη απο την άλλη έχει περιοριστεί και δεν έχει καταφέρει ν' απειλήσει την εστία του Γκαλίνοβιτς.
42' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Μεσέρα
Κάρτα στον Μεσέρα για μαρκάρισμα στον Λεοντίου.
44' Σουτ Παναθηναϊκός Τζιόλης
Μακρινό σουτ του Τζιόλη, ο Μάλαρζ έδειξε να αιφνιδιάζεται όμως τελικά παραχώρησε κόρνερ.
45' Κεφαλιά Παναθηναϊκός Μόρις
Ο Νίλσον εκτέλεσε κόρνερ, ο Μόρις κατάφερε να πάρει την κεφαλιά, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων Δυο λεπτά
45' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Κοντοδήμος
Κάρτα στον Κοντοδήμο για μαρκάρισμα στον Σαλπιγγίδη.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Σχόλιο
Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου.
50' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Μαχράτζε
Κάρτα στον Μαχράτζε για μαρκάρισμα στον Μάντζιο.
52' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Τζιόλης
Κάρτα στον Τζιόλη.
53' Δοκάρι Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Ο Σαλπιγγίδης απέφυγε τον Άντζα και μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Νίνης βρέθηκε στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
55' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη Φλίσκας
Κάρτα στον Φλίσκα για μαρκάρισμα στον Ρομέρο.
59' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Βίκτορ στην θέση του Νίνη.
61' Σουτ Skoda Ξάνθη
Ο Φλίσκας επιχείρησε μακρινό σουτ, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς.
62' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Ο Γκαρσία στην θέση του Κιντάνα.
67' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Παπαδόπουλος στην θέση του Ρομέρο.
73' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Ο Μπαϊκαρά στην θέση του Σονκό.
75' Αλλαγή παίκτη
Ο Ίβανσιτς στην θέση του Λεοντίου.
76' Σουτ
Μακρινό σουτ του Λαμπριάκου, στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς η μπάλα.
79' Άουτ Παναθηναϊκός
Σουτ του Βίκτορ έξω απο την περιοχή, πολύ μακριά η μπάλα απο την εστία του Μάλαρζ.
80' Σχόλιο
Μετά τις αλλαγές που έκαναν οι δυο προπονητές, ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να έχει τον έλεγχο αλλά φαίνεται να έχει βγει λίγο εκτός ρυθμού.
81' Ευκαιρία Skoda Ξάνθη Γκαρσία
Ο Γαρπόζης βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε γύρισμα στην περιοχή, ο Λαμπριάκος έστρωσε για τον Γκαρσία που έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
86' Άουτ Παναθηναϊκός
Ο Βίκτορ βρήκε χώρο έξω απο την περιοχή και έκανε σουτ, η μπάλα πέρασε πάνω απο την εστία του Μάλαρζ.
89' Σουτ Παναθηναϊκός Παπαδόπουλος
Ο Παπαδόπουλος βρήκε χώρο έξω απο την περιοχή και έκανε σουτ, ο Μάλαρζ απομάκρυνε με γροθιές.
89' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Ο Μπάρκογλου στην θέση του Μεσέρα.
90' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Γκούμας
Ο Νίλσον εκτέλεσε κόρνερ, ο Γκούμας την κεφαλιά, λίγο έξω απο την εστία της Ξάνθης η μπάλα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τρία λεπτά
90' Άουτ Skoda Ξάνθη
Ο Λαμπριάκος γύρισε την μπάλα για τον Μπάρκογλου που επιχείρησε σουτ, η μπάλα άουτ.