Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΞΑΝΘΗ

Ξάνθη-ΠΑΟΚ 0-3

ΞΑΝΘΗ ΠΑΟΚ INTIME SPORTS

Ο ΠΑΟΚ πέρασε με το εντυπωσιακό 3-0 από τα Πηγάδια και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας

Ο "δικέφαλος" πήγε με έναν και μοναδικό στόχο στην Ξάνθη και αυτός ήταν δεν ήταν άλλος από τη νίκη. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και μόλις στο 7ο λεπτό προηγήθηκε με κεφαλιά του Βιεϊρίνια. Έξι λεπτά αργότερα ο Ίβιτς, με νέα κεφαλιά, έδωσε στον ΠΑΟΚ αέρα δύο τερμάτων, ενώ στο 66ο λεπτό ο Βιεϊρίνια και πάλι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ξάνθη (Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου (46' Στίνγκα), Φλίσκας, Κωστούλας, Τζάγκι, Μπούγκα (46' Έλινγκτον), Μαρσελίνιο, Στρμπα, Πόι, Βάλλας, Κιντάνα (68' Λουτσιάνο)

ΠΑΟΚ (Σάντος): Χαλκιάς, Γκαρσία (89' Εντίνιο), Βιτόλο, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια (79' Κριστιάνο), Ίβιτς (85' Ίβιτς), Σνάουτσνερ

Κίτρινες κάρτες: Λουτσιάνο

Διαιτητής: Σ. Τριτσώνης (Αθηνών)
Βοηθοί: Χ. Ακρίβος (Αθηνών), Χ. Μπαλτάς (Αχαΐας)
Με μια ματιά
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ, καθώς μόλις στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Γκσπούρνινγκ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, στο 7ο λεπτό, σε μία φάση δουλεμένη στην προπόνηση, ο Λίνο εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι ο Βιεϊρίνια, ο οποίος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αυστριακού τερματοφύλακα των "ακριτών".

Η αντίδραση από πλευράς γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μαρσελίνιο σέντραρε από αριστερά, ο Φλίσκας προσπάθησε να μιμηθεί τον Βιεϊρίνια, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά.

Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά βρέθηκε και πάλι κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Κιντάνα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το ωραίο γύρισμα του Πόι, καθώς δεν βρήκε καλά την μπάλα και το σουτ που επιχείρησε, έφυγε μακριά από την εστία των φιλοξενούμενων.

Η μπάλα, ως γνωστόν, τιμωρεί και αυτό επιβεβαιώθηκε στο 13ο λεπτό, όταν στη δεύτερη αξιόλογη επίθεσή του στον αγώνα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Βιεϊρίνια μπήκε από δεξιά στην περιοχή των Θρακιωτών και την κατάλληλη στιγμή "έσκαψε" την μπάλα για τον Ίβιτς, που μόνος του απέναντι στην ανυπεράσπιστη εστία, σημείωσε με κεφαλιά το 0-2.

Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου κύλησε χωρίς κάποια σημαντική φάση εκατέρωθεν, εκτός από εκείνη του Μουσλίμοβιτς στο φινάλε του 45λέπτου, όταν από μακρινή μπαλιά του Κοντρέρας, ο Βόσνιος επιθετικός βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης, αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ, με συνέπεια ο Γκσπούρνινγκ να προλάβει την μπάλα και να απομακρύνει προτού δημιουργηθεί κίνδυνος για την εστία του.

Στο δεύτερο μέρος οι αλλαγές του Νίκου Κεχαγιά δεν απέδωσαν, καθώς ο ΠΑΟΚ, με ανεβασμένη ψυχολογία από το πρώτο 45λεπτο, συνέχισε να πιέζει για να διευρύνει το σκορ και να σιγουρέψει τη νίκη του. Η πρώτη φάση άνηκε στον Βιεϊρίνια, ο οποίος σούταρε στο 57' έξω από την περιοχή, αλλά ο Γκσπούρνινγκ έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Αυστριακός τερματοφύλακας υποχρεώθηκε σε μία ακόμα εντυπωσιακή απόκρουση, και μάλιστα διπλή. Από εκτέλεση φάουλ του Λίνο, ο Μαλεζάς έκανε την κοντινή προβολή, αλλά ο Γκσπούρνινγκ απομάκρυνε και πάλι πάνω στον αμυντικό του ΠΑΟΚ, ο οποίος έκανε νέα προσπάθεια, με το κεφάλι αυτή τη φορά, αλλά ο πορτιέρο των γηπεδούχων είπε και πάλι "όχι".

Το ίδιο δεν κατάφερε να κάνει στο 66ο λεπτό, όταν ο Βιεϊρίνια βγήκε στην αντεπίθεση, άνοιξε δεξιά στον Ίβιτς, ο οποίος την ξαναγύρισε εγκαίρως στον Πορτογάλο, που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 0-3.

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να πετύχει και 4ο γκολ στο 78ο λεπτό, αν ο Γκσπούρνινγκ δεν έδιωχνε με τα πόδια την κοντινή κεφαλιά του Μουσλίμοβιτς, αν ο Τριτσώνης έδινε το πέναλτι στην ανατροπή του Ίβιτς από τον Φλίσκα ή αν ο Σορλέν δεν σημάδευε το οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, τρεις φάσεις που διαδέχθηκαν η μία την άλλη.
Συνέντευξη Τύπου
Φερνάντο Σάντος: ''Ηταν ένα ματς στο οποίο μπήκαμε πάρα πολύ δυνατά από την αρχή. Ειδικά στα πρώτα 15 λεπτά είχαμε μεγάλη δυναμική τόσο στον επιθετικό όσο και στον αμυντικό τομέα και καταφέραμε να πετύχουμε δύο γκολ πολύ νωρίς.

Μετά χωρίς να καταλάβω τον λόγο δεν πιέζαμε καθόλου, χαλαρώσαμε και με την μπάλα κάναμε πολλά λάθη αχρείαστα.

Για 15 περίπου λεπτά δεν μπορούσαμε να κάνουμε δεύτερη πάσα. Δεν μου άρεσε καθόλου αυτό το διάστημα. Σίγουρα είμαι ευχαριστημένος από την νίκη αλλά δεν θέλω από τους ποδοσφαιριστές μου να χαλαρώνουν σε κανένα διάστημα του αγώνα.

Ωστόσο από το 30 και μετά πήραμε ξανά τον έλεγχο και είχαμε καλύτερη οργάνωση και δημιουργήσαμε ευκαιρίες και για ένα ακόμα τέρμα.

Στην ανάπαυλα μιλήσαμε με τους ποδοσφαιριστές και είπαμε ότι πρέπει να μπούμε δυνατά όπως και στις αρχές του πρώτου και να είμαστε ο εαυτός μας.

Νομίζω ότι οι παίκτες το κατάλαβαν πολύ καλά αυτό, μπήκανε δυνατά και είχαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος του αγώνα.

Κάναμε ένα ακόμα βήμα για να κερδίσουμε ένα ματς και τώρα σκεφτόμαστε το επόμενο παιχνίδι. Δεν υπάρχουν παιχνίδι εύκολα στο ποδόσφαιρο.

Εσύ κάνεις το ένα παιχνίδι εύκολα με τον τρόπο που παίζεις. Εμείς την Ξάνθη, εκμεταλλευτήκαμε τις αδυναμίες και τα λάθη της, και πήραμε την νίκη.

Δεν θέλουμε να δώσουμε απαντήσεις σε κανέναν. Είμαστε υπόλογοι μόνο στον εαυτό μας. Αυτή είναι η νοοτροπία μας

Δεν έχει λογική η απαγόρευση μετακινήσεων. Είναι κακό για το ποδόσφαιρο. Οι φίλαθλοι είναι αναπόσπαστο κομμάτι ενός ποδοσφαιρικού αγώνα.

Είναι κακό και για τους συλλόγους που χάνουν χρήματα .Δεν έχω συναντήσει ξανά κάτι τέτοιο. Αλλά γενικά στην Ελλάδα συνάντησα πράγματα που δεν έχω συναντήσει αλλού.

Νομίζω ότι ο ΠΑΟΚ έχει φτάσει γενικότερα σε ένα υψηλό επίπεδο απόδοσης χωρίς πολλές μεταπτώσεις. Αυτό θέλουμε να διατηρήσουμε ως το τέλος".

Όλα τα λεφτά...
Η εξαιρετική εμφάνιση του Αντελίνο Βιεϊρίνια, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και μοίρασε ένα στον Ίβιτς.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την κακή αντίδραση της Ξάνθης μετά το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ (13'), με τους γηπεδούχους να μην ξαναδημιουργούν κάποια αξιόλογη ευκαιρία μέχρι το τέλος του ματς
To Live του αγώνα... από τον Θοδωρή Κουνάδη
Η 11άδα των γηπεδούχων Skoda Ξάνθη
(Νίκος Κεχαγιάς): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Φλίσκας, Κωστούλας, Βάλλας, Τζάγκι, Μπούγκα, Λέιτε, Στρμπα, Πόι, Κιντάνα
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΠΑΟΚ
(Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Σορλέν, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Γκαρσία, Βιτόλο, Βιεϊρίνια, Λίνο, Ιβιτς, Μουσλίμοβιτς
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα ο ΠΑΟΚ
7' Γκολ ΠΑΟΚ Βιεϊρίνια
Ιδανικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ καθώς σκοράρει στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Γκσπούρνινγκ. Φάουλ από αριστερά του Λίνο, κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από τον Βιεϊρίνια και 0-1!
8' Κεφαλιά Skoda Ξάνθη
Ευκαιρία για τους γηπεδούχους να απαντήσουν άμεσα. Ο Λέιτε σεντράρει από αριστερά και ο Φλίσκας με δυνατή κεφαλιά στέλνει την μπάλα λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά.
10' Σουτ Skoda Ξάνθη
Γύρισμα του Πόι μέσα στην περιοχή με τον Κιντάνα σε καλή θέση να μην μπορεί να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε... Δεύτερη χαμένη ευκαιρία για τους Θρακιώτες να ισοφαρίσουν.
13' Γκολ ΠΑΟΚ Ιβιτς
Δεύτερη επίσκεψη του ΠΑΟΚ στην περιοχή της Ξάνθης με τον Βιεϊρίνια από δεξιά να σεντράρει και ο αμαρκάριστος Ίβιτς από το ύψος της μικρής περιοχής να σκοράρει με το κεφάλι... 0-2!
18' Σουτ Skoda Ξάνθη
Ο Λέιτε με το κεφάλι στρώνει μέσα στην περιοχή στον Μπούγκα που θα δοκιμάσει ένα γυριστό σουτ αλλά ο Χαλκιάς πέφτει στην αριστερή του γωνία και μπλοκάρει.
34' Κεφαλιά ΠΑΟΚ
Μετά από ώρα μια καλή φάση στο παιχνίδι με τον Ιβιτς να σεντράρει από δεξιά και τον Μουσλίμοβιτς να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.
36' Σουτ ΠΑΟΚ
Δυνατό σουτ του Σνάουτσνερ λίγο έξω από την περιοχή αναγκάζει τον Γκσπούρνινγκ να πέσει στην αριστερή του γωνία και να να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.
45' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ο Μουσλίμοβιτς μετά από μπαλιά του Κοντρέρας βγαίνει τετ-α-τετ με τον Γκσπούρνινγκ αλλά ανοίγει την μπάλα δίνοντας την ευκαιρία στον πορτιέρο της Ξάνθης να απομακρύνει με έγκαιρη έξοδο.
45' Λήξη ημιχρόνου
Μήνυμα τίτλου στο ημίχρονο από τον ΠΑΟΚ (0-2) προς τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό έχοντας σκοράρει στο ...7' και στο ...13'!
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Ο Ελινγκτον στη θέση του Μπούγκα.
Ο Στίνγκα στη θέση του Παπαδημητρίου.
57' Σουτ ΠΑΟΚ
Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη με το Βιεϊρίνια να σουτάρει με το αριστερό έξω από την περιοχή και τον Γκσπούρνινγκ να διώχνει δύσκολα πέφτοντας στην δεξιά του γωνία.
63' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Εκπληκτική διπλή επέμβαση του Γκσπούρνινγκ. Ο Λίνο εκτελεί φάουλ με τον Μαλεζά να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και να κάνει την προβολή αμαρκάριστος μέσα στην μικρή περιοχή. Ο τερματοφύλακας της Ξάνθης διώχνει την μπάλα με το πόδι πάνω στον Μαλεζά που πιάνει την κεφαλιά αναγκάζοντάς τον να διώξει και πάλι πάνω στη γραμμή σε κόρνερ!
66' Γκολ ΠΑΟΚ Βιεϊρίνια
Ο ΠΑΟΚ φαίνεται να καθαρίζει τον αγώνα καθώς σκοράρει λίγο μετά την διπλή χαμένη ευκαιρία του Μαλεζά. Ο Βιεϊρίνια ανοίγει την μπάλα δεξιά στον Ιβιτς, αυτός θα προχωρήσει και θα την γυρίσει ξανά στον Πορτογάλο που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή θα πετύχει το δεύτερό του τέρμα γράφοντας το 0-3!
68' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Ο Λουτσιάνο στη θέση του Κιντάνα.
74' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη
Πρώτη κίτρινη στον αγώνα στον Λουτσιάνο για διαμαρτυρία.
74' Σουτ Skoda Ξάνθη
Μακρινό φάουλ του Λουτσιάνο θα απομακρύνει στην αριστερή του γωνία ο Χαλκιάς.
75' Σχόλιο
4-10 οι τελικές προσπάθειες.
78' Δοκάρι ΠΑΟΚ
Φάση διαρκείας στα καρέ του Γκσπούρνινγκ με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να διώχνει την εξ επαφής κεφαλιά του Μουσλίμοβιτς, η μπάλα φτάνει στον Ιβιτς που ανατρέπεται πεντακάθαρα με τον διαιτητή να μην σφυρίζει το πέναλτι. Στη συνέχεια η μπάλα θα χτυπήσει στην πλάτη του πεσμένου Ιβιτς και θα φτάσει στον Σορλέν που θα σουτάρει αμαρκάριστος στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και άουτ!
79' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Κριστιάνο στη θέση του Βιεϊρίνια
84' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη
Λέιτε
84' Σχόλιο
Ο Ελινγκτον αποχωρεί τραυματίας, με 10 θα συνεχίσει η Ξάνθη καθώς έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές της.
85' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Φωτάκης στη θέση του Ιβιτς.
89' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Εντίνιο στη θέση του Γκαρσία.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
90' Λήξη αγώνα
Σπουδαίο ''διπλό'' του ΠΑΟΚ μέσα στην Ξάνθη με το επιβλητικό 3-0 που τον φέρνει (προσωρινά) στην πρώτη θέση.