LA LIGA

Ζιρόνα - Μπαρτσελόνα 1-4: Πάρτι για τους Καταλανούς με οδηγό τον απίστευτο Γιαμάλ

Barcelona's Dani Olmo, left, celebrates with his teammates after scoring his side's third goal during the Spanish La Liga soccer match between Girona and Barcelona at the Montilivi stadium in Girona, Spain, Sunday, Sept. 15, 2024. (AP Photo/Joan Monfort)
Μπαρτσελόνα. @2024 JOAN MONFORT/AP IMAGES

Η Μπαρτσελόνα παρουσίασε μία εκπληκτική εικόνα απέναντι στη Ζιρόνα και με πρωταγωνιστή τον Γιαμάλ κέρδισε 1-4, διατηρώντας το αήττητο στη La Liga.

Η Μπαρτσελόνα δεν φάνηκε να αγχώνεται εκτός έδρας απέναντι στη Ζιρόνα και με μία τρομερή εμφάνιση συνολικά, έχοντας παράλληλα σε τρομερή κατάσταση τον Γιαμάλ, επικράτησε με 1-4 δίχως να αφήνει στην αντίπαλό της πολλά περιθώρια να διεκδικήσει κάτι από το ματς.

Με αυτό τον τρόπο οι Καταλανοί διατήρησαν το αήττητο στη La Liga και κέρδισαν ακόμα περισσότερη ψυχολογία για τη συνέχεια, ενώ την ίδια στιγμή απέκτησαν ένα "μαξιλαράκι" τεσσάρων πόντων από την δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι "Μπλαουγκράνα" έκαναν φανερές τις προθέσεις του από το ξεκίνημα, αφού η διάθεση για πίεση και δημιουργία στο επιθετικό τρίτο δεν έλειπε. Μάλιστα στο 9ο λεπτό ο Κουντέ βρέθηκε κοντά στο να σκοράρει, αλλά κόπηκε με τάκλιν.

Η ομάδα του Φλικ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με συνέπεια, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν αρκετά ρήγματα, δίχως όμως να έρθει το πολύτιμο τέρμα. Αυτό συνέβη στο 30 λεπτό, όταν η πίεση της Μπαρτσελόνα απέδωσε εν τέλει καρπούς. Ο Λόπες έκανε ένα τρομερό λάθος κουβαλώντας την μπάλα στην άμυνα, με τον Λαμίν Γιαμάλ να κλέβει και εν συνεχεία να σκοράρει για το 0-1.

Το γκολ του Γιαμάλ απέναντι στη Ζιρόνα. PRINT SCREEN

Μάλιστα, ο διεθνής Ισπανός δεν περιορίστηκε εκεί. Επτά λεπτά μετά του στρώθηκε η μπάλα στο αριστερό έπειτα από μία εκτέλεση φάουλ και πλάσαρε ιδανικά, αφήνοντας τον τερματοφύλακα της Ζιρόνα στήλη άλατος. Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να κάνει ότι θέλει στο γήπεδο, με την Ζιρόνα να καταφέρνει μόλις λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου να απειλήσει.

Στο 40+1 λίγο έλειψε από το πουθενά να ανατραπούν οι συσχετισμοί, αφού εντός της περιοχής των Καταλανών ο Μαρτίνες έκανε χέρι, ωστόσο παρά την αρχική απόφαση του διαιτητή για πέναλτι, το VAR υπέδειξε πως το χέρι είναι ακούσιο, αφού η μπάλα κατέληξε σε εκείνον από συμπαίκτη του.

Από τη στιγμή που η Μπαρτσελόνα κατάφερε να μπει στα αποδυτήρια έχοντας δύο γκολ διαφορά, η ομάδα θέλησε στην επανάληψη να τελειώσει το παιχνίδι από νωρίς και αυτό συνέβη. Στο 47' Ο Κουντέ έδωσε μία πάσα ακριβείας στον Ντάνι Όλμο, βγάζοντάς τον στην πλάτη της Ζιρόνα και εκείνος με διαγώνιο καταπληκτικό σουτ διαμόρφωσε το 0-3.

Αυτό που αξίζει να αναφερθεί, είναι πως παρά το τεράστιο προβάδισμα, ο Χάνσι Φλικ δεν άφησε ποτέ το πόδι από το γκάζι. Η ομάδα συνέχιζε να πιέζει, να δημιουργεί και η εικόνα που εξέπεμπε ήταν ότι αργά η γρήγορα το σκορ θα διευρυνόταν περαιτέρω. Αυτή η επίδειξη ισχύος έφερε αποτέλεσμα, με τον Πέδρι να βάζει και εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Ισπανός πήρε την μπάλα στην περιοχή, πέρασε τον Καζανίγκα και σκόραρε με άψογο τελείωμα στο 64ο λεπτό.

Το γκολ της τιμής για τη Ζιρόνα πέτυχε ο Στουάνι στο 80' στην εξέλιξη μίας κόντρα επίθεσης όπου επιχειρήθηκε γύρισμα εντός της περιοχής, με τον Τερ Στένγκεν να είναι εξουδετερωμένος και τον παίκτη να διαμορφώνει το τελικό 1-4. Βέβαια, ο αγώνας δεν έληξε όπως θα το επιθυμούσε ο Γερμανός τεχνικός των "μπλαουγκράνα", αφού το απρόσεκτο πάτημα του Φεράν Τόρες σε αντίπαλο παίκτη που διεκδικούσε την μπάλα οδήγησε στην αποβολή του Ισπανού.