X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

HANDBALL PREMIER

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 28-23: Με ψυχή πρωταθλήτριας η Ένωση έστειλε τον τίτλο της Handball Premier σε πέμπτο ματς

Ο Νίκος Λιάπης πανηγυρίζει τη νίκη της ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό στους τελικούς της Handball Premier EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ έβγαλε ψυχή πρωταθλήτριας, κέρδισε με 28-23 τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ιωνικού στη Νέα Φιλαδέλφεια και έστειλε τον τίτλο της Handball Premier να κριθεί σε πέμπτο ματς.

Η ΑΕΚ μετά τα πρώτα 15' ήταν ανώτερη από τον Ολυμπιακό, τον κέρδισε με 28-23 στη Νέα Φιλαδέλφεια, ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2 και έστειλε τον τίτλο σε πέμπτο ματς.

Η Ένωση χάρις στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο κυριάρχησε εξ ολοκλήρου των "ερυθρόλευκων", πήρε πίσω το ένα από τα δύο "matchpoint" των Πειραιωτών και πλέον την προσεχή Κυριακή (16/6) στο κλειστό της Ηλιούπολης θα κριθεί ο νικητής της Handball Premier για τη σεζόν 2023/24.

Από την πλευρά του Δικεφάλου ευχάριστη έκπληξη ήταν η απόδοση του 20χρονου Αιγύπτιου, Ομάρ Σαλέμ, ο οποίος αντικατέστησε επάξια το κενό του τραυματία Στίπε Μαντάλινιτς, ενώ από τον Ολυμπιακό οι Σάββας Σάββας και Δημήτρης Τζηράς ήταν οι διασωθέντες.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να επιβάλει τον ρυθμό του, καθώς προηγήθηκε με το "καλησπέρα" με 2-0 με σκόρερ τους Παπαβασίλη και Σάββα.

Ωστόσο, η ΑΕΚ απάντησε άμεσα με τον Γάλλο Τικ να κάνει το απόλυτο των 3/3 επιτυχημένων εκτελέσεων, βάζοντας για πρώτη φορά την ομάδα του μπροστά στο ματς με 3-2, ενώ ο Πασσίας διαμόρφωσε το 3-3, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο πεντάλεπτο του τέταρτου τελικού.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι και το 5-5, σημείο στο οποίο η Ένωση έδειξε τις αμυντικές της αδυναμίες, άφησε πολλά κενά ανάμεσα στους παίκτες της, με τους "ερυθρόλευκους" να το εκμεταλλεύονται για να τρέξουν ένα σερί 4-0 και να προηγηθούν με 9-5 με τους Κάβτσιτς, Σάββα, Κανδύλα και Σλίσκοβιτς να βρίσκουν δίχτυα.

Ο Δικέφαλος όσο περνούσε η ώρα ισορρόπησε το παιχνίδι, ροκάνισε τη διαφορά και κατάφερε να τη μειώσει στο έναν γκολ με σκόρερ τον Λέμος (9-10).

Σάββας Σάββας και Σαλέμ πήραν τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από Ολυμπιακό και ΑΕΚ, με τον διεθνή Έλληνα να κάνει το 10-12 και 11-13 από το σημείο του πέναλτι, ενώ ο 20χρονος playmaker απάντησε για το 11-12 και 12-13.

Μετά από το τρίτο λεπτό η Ένωση πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με τον Μίλερ για το 14-13, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τη συνθήκη με τους δύο παίκτες γηπέδου παραπάνω, αλλά αντιθέτως ο Μιχαϊλίδης έκανε το 14-14 με τέρμα από τη θέση του πίβοτ.

Ο Σαλέμ με εκπληκτικό τελείωμα στο αριστερό παραθυράκι του Παπαντωνόπουλου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Φρεντερίκ Μπουζόν, για να διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου (15-15) ο Τζίμπουλας μετά από ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο πρώτο πεντάλεπτο έκλεισε με επιμέρους σκορ 3-1 υπέρ της, με τους Μίλερ, Μάλλιο και Αραμπατζή να πετυχαίνουν τα τέρματα.

Σε αυτό το διάστημα και μέχρι το 40' ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη στην επίθεση, την ώρα που ο Δικέφαλος έβρισκε τέρματα με τους Λέμος και Κεδέρη για να ανεβάσουν τον δείκτη του προβαδίσματος στα τρία γκολ (19-16 και 20-17).

Μπελασέν, Παπαβασίλης, Λιάπης και Τζηράς "απαντούσαν" εναλλάξ για διατηρήσουν οι γηπεδούχοι το +3 και οι φιλοξενούμενου να μειώσουν δύο φορές στο -2.

Όλα αυτά μέχρι το μίνι σερί 2-0 του Ολυμπιακού για να φέρει τον τέταρτο τελικό στην κόψη του ξυραφιού (24-23) με σκόρερ τον Σάββα Σάββα, για να ενεργοποιηθεί ξανά ο Πάτρικ Λέμος.

Ο Βραζιλιάνος playmaker και ίντερ της ΑΕΚ σε ένα από τα τελευταία του παιχνίδια με τα "κιτρινόμαυρα" βρήκε δίχτυα για το 25-23, ενώ κέρδισε και το πέναλτι με το οποίο ο Μίλερ έκανε το 26-23.

Τα τελευταία λεπτά τα έκανε διαδικαστικά ο τερματοφύλακας της Ένωσης, Τέπερ. Ο Ισραηλινός ύψωσε τείχος μπροστά από την εστία του, με συνέπεια ο αγώνας να λήξει με 28-23 και ο τίτλος να κρίνεται στη Νίκαια την προσεχή Κυριακή (16/6).

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 5-7, 6-9, 10-12, 14-13, 15-15 (ημχ), 18-16, 20-17, 21-19, 24-21, 26-23, 28-23

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τίκ 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 1, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Μπελασέν 1, Σόκολιτς, Μίλερ 4, Λέμος 4, Κεδέρης 3, Σαλέμ 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 4/5-3/3