EUROPEAN CUP

Μαργκαρέτεν - Ολυμπιακός 35-29: Έσωσε την παρτίδα στο τελευταίο λεπτό και προκρίθηκε παρά την ήττα

Ο Ολυμπιακός έσωσε την τελευταία στιγμή την παρτίδα με την Μαργκαρέτεν και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του European Cup ανδρών.

Ο Ολυμπιακός έδειξε στην Αυστρία ένα πρόσωπο που δεν έχει συνηθίσει το χαντμπολικό κοινό, ιδίως τον τελευταίο έναν και πλέον χρόνο.

Οι "ερυθρόλευκοι" υπέστησαν ήττα με 35-29 από την Μαργκαρέτεν, η οποία όμως δεν κόστισε στους πρωταθλητές Ελλάδας την πρόκριση στον 3ο γύρο του European Cup ανδρών.

Μάλιστα, για να μην κινδυνεύσει με πρόωρο αποκλεισμό, οι Πειραιώτες χρειάστηκαν δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό, με τους Βέιν και Τζίμπουλα να μειώνουν από 35-27 σε 35-29, για να υπερκαλύψουν το 30-21 του πρώτου αγώνα.

ΦΑΙΒΕΡΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 35-29 (19-15 ημχ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 9, Παπαβασίλης, Βίντα 1, Τζίμπουλας 2, Παπάζογλου 1, Κανδύλας, Πέριτς 3, Σλίσκοβιτς 2, Βούγιοβιτς, Βέγιν 4, Λιάπης 1, Πασσιάς 3, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 1

Διαιτητές: Φαμπρίζνι- Ραβίτσκι (Πολωνία), Παρατηρητής: Βατάι (Ουγγαρία), Κόκκινη: 57:47 Σουχ, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 9/9-4/5