EUROPEAN CUP

Τζούνιορ Φαζάνο - ΑΕΚ 20-38: Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έκλεισε εισιτήριο για τον 3ο γύρο του European Cup

Ο Αντάμα Κεϊτά με τη φανέλα της ΑΕΚ κόντρα στην Τζούνιο Φαζάνο INTIME SPORTS

Η ΑΕΚ σταμάτησε στα 38 γκολ κόντρα στην Τζούνιο Φαζάνο στον πρώτο της ευρωπαϊκό ματς στη φετινή σεζόν και με το +18 έκλεισε από την Παρασκευή (25/10) εισιτήριο για τον 3ο γύρο του European Cup ανδρών.

Η νέα ΑΕΚ είναι ωραία και το δείχνει ακόμη και στην Ευρώπη, καθώς μετά το απόλυτο των νικών στη Handball Premier με έξι νίκες, πανηγύρισε την πρώτη της στην πρεμιέρα της στο European Cup ανδρών.

Η Ένωση ήταν η τυπικά φιλοξενούμενη στην αίθουσα "Γ. Κασιμάτης" του ΟΑΚΑ, διέλυσε με 38-20 την Τζούνιορ Φαζάνο και η ρεβάνς του Σαββάτου (26/10, 19:30) αποκτά τυπικό χαρακτήρα.

Ο Δικέφαλος ευτύχησε να έχει 11 διαφορετικούς σκόρερ, με τους Αντάμα Κεϊτά και Έρικ Σμιντ να είναι οι κορυφαίοι της αναμέτρησης μετρώντας από έξι τέρματα.

Μάλιστα, τα ποσοστά τους ήταν εκπληκτικά αφού βρήκαν δίχτυα στο 86% των σουρ που επιχείρησαν.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Μάριο Μάτιτς ήταν ο παίκτης που κινούσε τα νήματα στην επίθεση της ΑΕΚ, καθώς εκτός από τα πέντε γκολ του μοίρασε και 12 ασίστ, συνεισφέροντας δηλαδή σχεδόν στα μισά τέρματα της ομάδας του Φρεντερίκ Μπουζόν.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-7, 9-11, 9-15, 12-15, 13-17 (ημχ.), 14-21, 16-25, 18-30, 19-33, 20-38

ΦΑΖΑΝΟ (Κραστόλα): Γκουαρίνι, Μπότζιαμ, Ρίβαν 3, Πουλιέσε 7, Λέμπαν, Ναρντέλι, Καντόρε 3, Μαρίνο, Μπεχάρεβιτς, Καπέλο 3, Βελέτρι, Μιτζόνι 2, Λεγκροτάλιε, Μπεορλέγκι 1, Μοντάλτο 1

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 4, Μάτιτς 5, Ντουάρτε 3, Βλαστός 4, Σμιντ 6, Κεϊτά 6, Ζεντί, Τέπερ, Λούλιτς 4, Μπεν Σειχ, Κουκουλάς 1, Γουίλσον 1, Γκαρέν 2, Τουρέ 2, Σουκιέλοβιτς, Σίνα.

Διαιτητές: Καλουτζέροβιτς- Βούγιασιτς (Μαυροβούνιο), Παρατηρητής: Γιόβιτς (Βοσνία), Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 1/1-1/4