ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες, Μαραθώνια κολύμβηση: Ο Κυνηγάκης κατέλαβε τη 10η θέση στον τελικό των 10 χιλιομέτρων

ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ | INTIME SPORTS

Ο Άλκης Κυνηγάκης ήταν εξαιρετικός στον αγώνα 10 χιλιομέτρων ανοιχτής θαλάσσης που έλαβε χώρα στα νερά του Σηκουάνα, με το φινάλε να βρίσκει τον 25χρονο κολυμβητή μας να καταλαμβάνει την 10η θέση με κάνοντας χρόνο 1:52:37.2

Τρία χρόνια μετά από την 5η θέση που κατέλαβε στο Τόκιο (επιτυχία που συνιστά τη σημαντικότερη διάκριση στην έως τώρα πορεία του) ο Άλκης Κυνηγάκης ταξίδεψε στο Παρίσι για τη δεύτερη παρουσία του σε Ολυμπιακούς Αγώνες, παίρνοντας μέρος και πάλι στον τελικό των 10 χιλιομέτρων μαραθώνιας κολύμβησης.

Ο 26χρονος αθλητής (τα κλείνει στις 21 Αυγούστου), ο οποίος έχει για προπονητή τον θρύλο της ελληνικής κολύμβησης Σπύρο Γιαννιώτη, έκανε κατέθεση ψυχής στα νερά του Σηκουάνα σε μία απολύτως απαιτητική και ανταγωνιστική κούρσα, με το φινάλε να τον βρίσκει να καταλαμβάνει την δέκατη θέση με χρόνο 1:52:37.2

Από την αρχή, κατάφερε να βρεθεί μέσα στο γκρουπ των προπορευόμενων αθλητών, με τον Κυνηγάκη να είναι σταθερά μέσα στην δεκάδα και να έχει ως καλύτερη θέση την 5η (μετά από το πέρασμα των 4,2 χιλιομέτρων), με το φινάλε να τον βρίσκει να τερματίζει 10ος έχοντας απόσταση 1 λεπτού και 44 δευτερολέπτων από τον νικητή.

Αυτός ήταν ο Ούγγρος Κρίστοφ Ρασόφσκι, με τον Γερμανό Όλιβερ Κλέμετ να παίρνει το ασημένιο μετάλλιο και τον Ούγγρο Νταβίντ Μπεντλεέμ να κάνει φοβερή αντεπίθεση λίγο πριν τον τερματισμό και να αρπάζει την τρίτη θέση.

Η πρώτη δεκάδα της κατάταξης:

1. Κρίστοφ Ρασόφσκι 1:50:52.7 (Ουγγαρία)

2. Όλιβερ Κλέμετ 1:50:54.8 (Γερμανία)

3. Νταβίντ Μπεντλεέμ 1:51:09.0 (Ουγγαρία)

4. Ντομένικο Ατσερέντσα 1:51:09.6 (Ιταλία)

5. Λόγκαν Φοντέν 1:51:47.9(Γαλλία)

6. Έκτορ Πάρντο (Μεγάλη Βρετανία)

7. Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ 1:51:50.9 (Γαλλία)

8. Φλόριαν Γουέλμπροκ 1:51:54.4 (Γερμανία)

9. Γκεγκόριο Παλτρινιέρι 1:51:58.0 (Ιταλία)

10. Άλκης Κυνηγάκης 1:52:37.2 (Ελλάδα)

Το SPORT24 στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Όλα τα νέα και ειδήσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι είναι εδώ! Δες αναλυτικά το Πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων και παρακολούθησε live την εξέλιξη των αθλημάτων και την κατάταξη των μεταλλίων στο Olympic Games
Matchcenter.

Κάνε εγγραφή στα push notifications του SPORT24, αλλά και στο Youtube κανάλι μας για να μαθαίνεις όλες τις εξελίξεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.