MARKET

Στείρο το ντέρμπι

New Image

Τα φώτα ήταν στραμμένα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για το κλασικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον Άρη και τον ΠΑΟΚ, όμως, το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης πέρασε σε δεύτερη μοίρα λόγω των όσων συνέβησαν έξω από τις τέσσερις γραμμές του γηπέδου.

Το παιχνίδι δεν ξεκόλλησε από το 0-0, το οποίο ταιριάστηκε στο 8,20 στο ανταλλακτήριο της Betfair, υπήρχε όμως καλή ευκαιρία για trading μετά την αποβολή του Σέρζιο Κονσεϊσάο στο 37ο λεπτό. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο άσος του Άρη άγγιξε τη χαμηλότερη τιμή του στο 1,66 και στο τέλος δικαιώθηκαν όσοι τον κόντραραν. Στο 1,54 ταιριάστηκε το under 2,5 γκολ.
Η έκπληξη της αγωνιστικής έλαβε χώρα στο Παγκρήτιο και αντίστοιχα υψηλές ήταν οι αποδόσεις που εμφανίστηκαν στα ταμπλώ του ανταλλακτηρίου της Betfair. Ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει να ανταλλάσσεται στο 1,33, αλλά αυτός που πήρε τη νίκη ήταν ο Εργοτέλης με γκολ του Ρομανό, χαρίζοντας την πλουσιοπάροχη απόδοση 14,50 σε αυτούς που τον πίστεψαν. Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν μέχρι να κάμψει την αντίσταση του ΟΦΗ και όταν οι Κρητικοί ισοφάρισαν σε 1-1, ο άσος των σχεδόν βέβαιων πρωταθλητών άγγιξε το 1,69.

Την προηγούμενη αγωνιστική η Λάρισα δραπέτευσε με γκολ στο τέλος από την Ξάνθη, αλλά αυτήν την εβδομάδα πληρώθηκε με το ίδιο νόμισμα από τον Πανσερραϊκό. Οι Θεσσαλοί είχαν από νωρίς το προβάδισμα με γκολ του Ζουράφσκι από το 18ο λεπτό και οι κινήσεις στο ανταλλακτήριο της Betfair αποτύπωναν την εικόνα πως πολύ δύσκολα θα γλίτωνε την ήττα η μακεδονική ομάδα. Ο άσος της Λάρισας έπεσε μέχρι και το 1,04, ενώ η ισοπαλία ταιριάστηκε λίγο πριν από το 1-1 του Σωτήρη Κωνσταντινίδη στις καθυστερήσεις στο 18,50.

Ιστορικό ήταν το παιχνίδι στην Καστορία μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και του Εθνικού Αστέρα στα πλαίσια της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Ο χαρακτηρισμός έγκειται στο γεγονός πως οι βαθμοί άλλαξαν τρεις φορές χέρια κατά τη διάρκεια των καθυστερήσεων. Το παιχνίδι ήταν τηλεοπτικό και συγκέντρωσε πολύ υψηλούς τζίρους, με τα περισσότερα χρήματα να ανταλλάσσονται προς το φινάλε της αναμέτρησης στο live της Betfair. Η Καστοριά προηγούνταν από νωρίς με 1-0, αλλά ισοφαρίστηκε στο 90’ σε 1-1 με πέναλτι του Γκουέι. Στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Σκέντος. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο άσος των γηπεδούχων έφτασε στο 770,00. Από αυτό το απίστευτο νούμερο ο άσος έκανε βουτιά στο 1,02 όταν ο Κλάζογλου στο 94’ έκανε το 2-1 για την Καστορία. Αμέσως μετά η ισοπαλία ανταλλασσόταν στο 34,00 για να δοθεί τελικά και δεύτερο πέναλτι στον Αστέρα και τον Αραβίδη να κάνει το τελικό 2-2 στο 96’.

Στην Ιταλία, η Μίλαν βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ στο παιχνίδι με την Μπολόνια, αλλά ήταν καταιγιστική στη συνέχεια. Ο Ζέεντορφ (12’) και δις ο Κακά (17’, 44’) φρόντισαν να ανατρέψουν το ματς ήδη από το πρώτο ημίχρονο και ο Μπέκαμ στο 59ο λεπτό με το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα των «ροσονέρι» απλώς διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Στα τρία λεπτά που μεσολάβησαν από το 1-0 του Ντι Βάιο μέχρι το 1-1 του Ζέεντορφ, το διπλό της Μίλαν άγγιξε το 2,94. Στο «Βία Ντελ Μάρε», η Λέτσε πήγε με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια κόντρα στην Τορίνο, αλλά το απώλεσε μέσα σε οκτώ λεπτά (47’-55’) στο δεύτερο ημίχρονο. Όσοι προτίμησαν την ισοπαλία ανταμείφθηκαν με απόδοση 17,00, ενώ ο άσος της Λέτσε κατρακύλησε μέχρι το 1,07. Τελικά οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 3-3.

Στην Αγγλία είχαμε κύπελλο, με το μεγάλο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ να λήγει ισόπαλο 1-1, οπότε Λίβερπουλ και Εβερτον θα χρειαστούν επαναληπτικό. Το γεγονός ότι η «ρεβάνς» θα γίνει στο Γκούντισον Παρκ μείωσε αρκετά τις πιθανότητες της Λίβερπουλ για κατάκτηση του τροπαίου, στέλνοντας την απόδοσή της στο 9,80. Ρεβάνς θα χρειαστεί και η Αρσεναλ, η οποία αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα στο Κάρντιφ με την ομώνυμη ομάδα. Στο 6,20 οι «κανονιέρηδες» για κατάκτηση του κυπέλλου. Φαβορί, όπως και στο πρωτάθλημα, παραμένει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που κέρδισε με 2-1 την Τότεναμ. 4,10 η απόδοση στους «μπέμπηδες». Ακολουθεί σε απόδοση 5,00 η Τσέλσι, που εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση μετά τη δύσκολη επικράτησή της με 3-1 επί της Ιπσουιτς.

Στατιστικά, αναλύσεις και ειδήσεις για τους σημαντικότερους αγώνες του κουπονιού, μπορούν να βρεθούν στο blog της Betfair, όπου επίσης υπάρχουν χρήσιμες συμβουλές, στατιστικά και μαθήματα για αποτελεσματικές τακτικές trading.