Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Η λανθασμένη νοοτροπία των παικτών του Ολυμπιακού και το δις εξαμαρτείν

Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί PHOTO CREDITS: GEORGIA PANAGOPOULOU / TOURETTE PHOTOGRAPHY

Το ζήτημα λανθασμένης νοοτροπίας των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού στα παιχνίδια του πρωταθλήματος, η διαφορετική διάθεση και το διαφορετικό πλάνο από τα ματς στην Ευρώπη. Γράφει ο Δημήτρης Χριστοφιδέλλης.

Τέσσερις χαμένοι βαθμοί ήδη σε τέσσερις αγώνες για τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκης για το πρωτάθλημα. Ισοπαλίες με Παναιτωλικό (0-0) και Λεβαδειακό (2-2), δύσκολη νίκη με την Athens Kallithea (2-1), αγχωτική επικράτηση με τον Ατρόμητο με το δεύτερο τέρμα στο τελευταίο εικοσάλεπτο (2-0).

Οι ερυθρόλευκοι δεν πατούν καλά στην έδρα τους στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με την Ευρώπη.

Στο μοναδικό παιχνίδι που έδωσαν στο Φάληρο μέχρι τώρα στο Europa League, έκαναν περίπατο απέναντι στην Μπράγκα (3-0) καθαρίζοντας το ματς μέσα σε ένα τέταρτο.

Είναι θέμα του τρόπου παιχνιδιού του αντιπάλου; Είναι ζήτημα προσέγγισης από πλευράς της πειραϊκής ομάδας; Θέμα απουσιών; Μπορεί να είναι και τα τρία παραπάνω μαζί;

Αυτό που φαίνεται πάντως είναι, πως πάνω απ' όλα είναι ζήτημα νοοτροπίας των ποδοσφαιριστών.

Αν επαναφέρει κάποιος στη μνήμη του την εικόνα του αγώνα του Ολυμπιακού με την Μπράγκα θα διαπιστώσει ότι ήταν διαφορετική η συγκέντρωση, η μαχητικότητα, το πείσμα, τα τρεξίματα, το πάθος, η αποφασιστικότητα κι η αποτελεσματικότητα των παικτών της πειραϊκής ομάδας, σε σχέση με τους αγώνες του πρωταθλήματος.

Ζήτημα των παικτών και του προπονητή

Στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό έφταιγε ότι η ομάδα του Αγρινίου έπαιξε πολύ κλειστά στο Φάληρο και πως στάθηκε τυχερή.

Όμως, ο Λεβαδειακός ούτε κλειστά έπαιξε και, μάλιστα, βρέθηκε να χάνει από τα αποδυτήρια. Και στο 21' ήταν πίσω με δύο γκολ διαφορά.

Όπως γίνεται αντιληπτό, δεν έχει να κάνει μόνο με τον αντίπαλο και τον τρόπο που παίζει, αλλά κυρίως με την διάθεση και το πλάνο από πλευράς πειραϊκής ομάδας.

Όταν σβήνουν οι "μηχανές" στο 2-0 και όταν το παιχνίδι είναι μόλις στο 30ο λεπτό είναι θέμα λανθασμένης νοοτροπίας των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού.

Όταν δέχονται οι ερυθρόλευκοι τη μείωση του σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους κι ισοφαρίζονται στις αρχές του δευτέρου (57'), αλλά δεν έχουν την αντίδραση που πρέπει σε 40 λεπτά αγώνα μέχρι το τέλος είναι ζήτημα των παικτών και του προπονητή.

Επίσης, αν χρειάζεται ο Μεντιλίμπαρ κάθε πέντε λεπτά να επισημαίνει στους ποδοσφαιριστές κατά τη διάρκεια των αγώνων ότι δεν πρέπει να χαλαρώνουν είναι κι αυτό ένα ζήτημα.

Δεν υπάρχουν εύκολοι αγώνες στο πρωτάθλημα

Η λανθασμένη νοοτροπία οδηγεί σε άσχημα αποτελέσματα. Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού πίστευαν ότι θα κερδίσουν μόνο με τις φανέλες ή ένα καλό εικοσάλεπτο τον ουραγό στη βαθμολογία Λεβαδειακό.

Όπως είχαν πιστέψει νωρίτερα ότι αυτό θα συνέβαινε και με τον Παναιτωλικό. Όμως, το δις εξαμαρτείν…

Δεν υπάρχουν εύκολοι αγώνες στο πρωτάθλημα κι αυτό οι παίκτες της πειραϊκής ομάδας θα έπρεπε να το έχουν συνειδητοποιήσει προ πολλού.

Όταν όμως, σκέφτεσαι την Ευρώπη τη στιγμή που δεν πρέπει, κι ενώ έχεις ακόμη χρόνο για να τελειώσεις τη δουλειά σε ματς στο πρωτάθλημα, αυτά συμβαίνουν. Και δεν αποκλείεται να ξανά συμβεί, αν συνεχιστεί αυτή η νοοτροπία.

Η πρώτη γκέλα του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκης ήρθε μετά τη διακοπή του Σεπτεμβρίου. Η δεύτερη ήρθε μετά τη διακοπή του Οκτωβρίου.

Κι ενώ είχαν προηγηθεί παιχνίδια εθνικών ομάδων κι ακολουθούσε θεωρητικά εύκολο ματς στο πρωτάθλημα.

Και σε λίγες ημέρες ήταν μπροστά ευρωπαϊκά παιχνίδια, αρχικά με τη Λιόν στη Γαλλία και λίγες εβδομάδες μετά με τη Μπράγκα εντός έδρας. Και τώρα η αποστολή του Ολυμπιακού ταξιδεύει στη Σουηδία για τον αγώνα με τη Μάλμε.

Όπως και να έχει, ο Ολυμπιακός οφείλει να αντιδράσει, οι παίκτες του να αλλάξουν νοοτροπία κι ο Μεντιλίμπαρ πρέπει να διορθώσει άμεσα τα κακώς κείμενα.

Χωρίς ξεκάθαρο εναλλακτικό πλάνο

Οι ερυθρόλευκοι είχαν 40 λεπτά μπροστά τους μετά την ισοφάριση από τον Λεβαδειακό, αλλά δεν φάνηκε να έχουν ξεκάθαρο εναλλακτικό πλάνο ώστε να φτάσουν στο τρίτο γκολ και στη νίκη.

Οι πρώτες κινήσεις ήταν η είσοδος του Ανδρούτσου (παίζοντας αρχικά πίσω από τον Ελ Κααμπί και στη συνέχεια σε ρόλο δεξιού εξτρέμ) και του Κωστούλα (σε θέση περιφερειακού επιθετικού).

Όμως με την αντικατάσταση του Τσικίνιο δεν υπήρχε ο παίκτης που θα μετέφερε σωστά την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή -οι Μαρτίνς και Γουίλιαν ήταν εκτός αποστολής και ο Ολιβέιρα έμεινε στον πάγκο.

Κι ειδικά τη στιγμή που στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός είχε τρεις σέντερ φορ στον αγωνιστικό χώρο (Ελ Κααμπί, Κωστούλα, Γιάρεμτσουκ).

Παράλληλα, όσο ο Ολυμπιακός δεν παίρνει γκολ από τους εξτρέμ του (ο πιο παραγωγικός είναι ο δεξιός μπακ-χαφ Ροντινέι) δεν θα είναι εύκολο για τον Ελ Κααμπί να βγάζει πάντα τα κάστανα από τη φωτιά.

Χρειάζεται να δημιουργηθούν κι άλλοι "πόλοι" συνεισφοράς σε γκολ και ασίστ στην επίθεση.

Προς το παρόν, πάντως, αυτό που προέχει για τους ερυθρολεύκους είναι να ανασυνταχθούν και να δείξουν διαφορετικό πρόσωπο στη Σουηδία παίρνοντας θετικό αποτέλεσμα.