ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες, Πάλη: Ο Κουρουγκλίεβ ηττήθηκε από τον Γιαζντανιχαρατί στα προημιτελικά, έτσι θα συνεχίσει στα ρεπεσάζ

ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ | INTIME SPORTS

Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ ηττήθηκε με 9-4 από τον Ιρανό, Χασάν Γιαζντανιχαρατί, στα προημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά πάλης, ωστόσο διατηρεί ελπίδες για να διεκδικήσει το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο στα 86κ ελευθέρας πάλης, μέσω των ρεπεσάζ.

Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ ήταν άκρως εντυπωσιακός στον πρώτο του αγώνα στους Ολυμπιακούς Αγώνες, διαλύοντας με 11-0 τον Πορτορικανό Ράμος για τη φάση των 16 της κατηγορίας 86κ ελευθεράς πάλης, όμως η μάχη που έδωσε στα προημιτελικά δεν στέφθηκε με επιτυχία.

Και αυτό γιατί έπεσε πάνω σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο, τον Χασάν Γιαζντανιχαρατί, με τον Ιρανό δις Ολυμπιονίκη να επικρατεί με 9-4 του δις πρωταθλητή Ευρώπης και να παίρνει εκείνος το εισιτήριο για τα ημιτελικά, αφήνοντας τον Κουρουγκλίεβ να ελπίζει σε διάκριση μέσω της διαδικασίας των ρεπεσάζ.

Αυτό που θέλει ο 32χρονος αθλητής μας είναι να κερδίσει ο Γιαζντανιχαρατί στον αποψινό ημιτελικό του με αντίπαλο τον Αμίν και να προκριθεί στον μεγάλο τελικό της κατηγορίας, προκειμένου να μπορέσει αύριο ο Κουρουγκλίεβ να αγωνιστεί στα ρεπεσάζ και να διεκδικήσει το ένα από τα δύο χάλκινα μετάλλια.

Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ ηττήθηκε με 9-4 από τον Χασάν Γιαζντανιχαρατί στον προημιτελικό του ολυμπιακού τουρνουά, στην κατηγορία των 86κ ελευθέρας πάλης INTIME SPORTS

Σημειώνεται πως αν ο Γιαζντανιχαρατί ηττηθεί από τον Αμίν, τότε η πορεία του Κουρουγκλίεβ στους 33ους Ολυμπιακούς Αγώνες θα λάβει αυτόματα τέλος.

Το SPORT24 στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Όλα τα νέα και ειδήσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι είναι εδώ! Δες αναλυτικά το Πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων και παρακολούθησε live την εξέλιξη των αθλημάτων και την κατάταξη των μεταλλίων στο Olympic Games
Matchcenter.

Κάνε εγγραφή στα push notifications του SPORT24, αλλά και στο Youtube κανάλι μας για να μαθαίνεις όλες τις εξελίξεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.