ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΟΛΟ

Euro Cup: Πήρε την πρώτη του νίκη στους ομίλους ο Παναθηναϊκός, ήττα στα σημεία για τον ΓΣ Απόλλων Σμύρνης

FINAL 4   /  -  (  / EUROKINISSI)
FINAL 4 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στους ομίλους του Euro Cup κερδίζοντας τη Χονβεντ, ενώ από την άλλη μεριά ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε από την Μπρέσια.

Οι Παναθηναϊκός και ο ΓΣ Απόλλων Σμύρνης ρίχτηκαν στη μάχη για την δεύτερη αγωνιστική αγωνιστική του Euro Cup, με τους "πράσινους" να πετυχαίνουν μεγάλη νίκη απέναντι στη Χόνβεντ και τον Απόλλωνα να ηττάται στις λεπτομέρειες από την ιταλική Μπρέσια.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη, κερδίζοντας την Χόνβεντ 11-12. Στην πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το σκορ να φτάνει στο 3-3. Η συνέχεια της αναμέτρησης έμελλε να είναι παρόμοια, αφού καμία ομάδα δεν επέτρεπε στην άλλη να ξεφύγει στο σκορ.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στην 3η περίοδο, η οποία όμως έληξε με τους "πράσινους" να προηγούνται με ένα γκολ (9-10). Αυτό το μικρό προβάδισμα έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους παίκτες του Τρυφυλλιού, οι οποίοι μετά το 2-2 του τελευταίου μέρους πανηγύρισαν την πρώτη του νίκη στους ομίλους του EuroCup.

Για την τρίτη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα αγωνιστεί στις 31 Οκτωβρίου στο Σεράφειο με αντίπαλο τη σερβική Σάμπατς.

Οκτάλεπτα: 3-3, 3-3, 3-4, 2-2.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

• 05/12 Χόνβεντ - Μπαρτσελόνα

Ο Απόλλων Σμύρνης δεν κατάφερε να κάνει την πρώτη του νίκη στους ομίλους, με την ομάδα να γνωρίζει την ήττα με 9-11 από την ιταλική Μπρέσια.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται αρχικά, με την πρώτη περίοδο να λήγει με το σκορ στο 2-4. Βέβαια, ο ΓΣ Απόλλων Σμύρνης αντέδρασε αμέσως, αφού κατάφερε μέσω της άμυνάς του να κάνει το 2-0 στη δεύτερη περίοδο και να ισοφαρίσει.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι έμοιαζε αρκετά ισορροπημένο, αφοί οι δύο πλευρές κρατούσαν η μία την άλλη κοντά στο σκορ. Παρόλα αυτά, η Μπρέσια κατάφερε σταδιακά να πάρει τα ηνία του αγώνα αποκτώντας λίγα λεπτά πριν το τέλος ένα προβάδισμα δύο τερμάτων.

Αυτή η διαφορά έμελλε να καθορίσει την έκβαση του αγώνα, με τον Απόλλωνα να ηττάται με 9-11. Η ελληνική ομάδα στρέφει πλέον την προσοχή της στην τρίτη αγωνιστική, όπου θα αντιμετωπίσει στις 31/10 την Στρασμπούρ.

Οκτάλεπτα: 2-4, 2-0, 3-4, 2-3