Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΟΛΟ

Η όγδοη αγωνιστική της Α1 ανδρών

Δερμιτζάκης

Tη νίκη της 8ης αγωνιστικής πήρε η Χίος που επικράτησε με 4-3 της Βουλιαγμένης στον Λαιμό

Αντίθετα οι "νησιώτες" έμειναν μόνοι πέμπτοι κι έκαναν ακόμα ένα βήμα για γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής και γιατί όχι είσοδο στα πλέι οφ.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το γκολ της νίκης για τη Χίο σημείωσε ο Ορέστης Σαλάχας δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο νεαρός περιφερειακός "τιμώρησε" την ομάδα στην οποία ανήκει (αγωνίζεται ως δανεικός στη Χίο, αφού στον ΝΟΒ δεν πήρε ευκαιρίες τις περασμένες σεζόν) και όπως φαίνεται δικαιώνεται για την επιλογή του να μετακομίσει στο νησί.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα με κυρίαρχο στοιχείο την άμυνα, αφού το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1, ενώ η τρίτη περίοδος με 2-2. Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να αποδράσουν με το "ροζ φύλλο".

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 1-0, 1-1, 1-2

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Βουλιαγμένη (Γιαννουρής): Μπλάνης 2, Σέλες

Χίος (Μικέδης): Αντρέι 2, Βιττέλας, Σαλάχας

Παναθηναϊκός-Λάρισα: 16-11
Tην τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο Πρωτάθλημα πήρε ο Παναθηναϊκός που παρέμεινε μόνος τρίτος στη βαθμολογία. Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 16-11 της αξιόμαχης Λάρισας στο ΟΑΚΑ και έφτασαν τους 11 βαθμούς.

Για τους "πράσινους" ο Βουλγαράκης σημείωσε 5 γκολ, ενώ ο Τσόκας προσέθεσε 4 και από πλευράς Λάρισας ο Γιώργος Χατζηδάκης σημείωσε 3 τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-2, 7-2, 4-4

Παναθηναϊκός (Άντριτς): Βουλγαράκης 5, Τσόκας 4, Βράνιες 3, Χαριτάκης 2, Καφετζόπουλος, Δερμιτζάκης

Λάρισα (Τρούμπιτς): Χατζηδάκης 3, Σάριτς 3, Γιάιτς 2, Αλιχανίδης 2, Γ.Κανδιόγλου

Ολυμπιακός-ΝΟΠ: 14-6
Εύκολο έργο είχε ο Ολυμπιακός που νικώντας με 14-6 τον ΝΟΠ στο Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά παρέμεινε μόνος πρώτος και χωρίς απώλεια βαθμών στο Πρωτάθλημα.

Οι "ερυθρόλευκοι" δυσκολεύτηκαν μόνο στην πρώτη περίοδο, αλλά μ' ένα σερί 5-0 στο δεύτερο οκτάλεπτο "καθάρισαν" το ματς.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 5-1, 3-3, 4-1

Ολυμπιακός (Πάτερος): Βλοντάκης 3, Θεοδωρόπουλος 2, Δελακάς 2, Ντόσκας 2, Μυλωνάκης 2, Γιώργος Αφρουδάκης, Χρήστος Αφρουδάκης, Σχίζας

ΝΟΠ (Σελετόπουλος): Χρόσικ 3, Κανελλόπουλος 2, Κολόμβος

ΠΑΟΚ-Ποσειδών Ιλισίων: 15-9
Tην τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο Πρωτάθλημα πήρε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 15-9 του Ποσειδώνα και παρέμεινε μόνος τέταρτος στη βαθμολογία.

Αντίθετα η ομάδα των Ιλισίων παρέμεινε στην τελευταία θέση όπου ισοβαθμεί με τα Χανιά και όπως όλα δείχνουν αναμένεται να αποχαιρετήσει την κατηγορία.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 5-2, 4-4, 3-1

ΠΑΟΚ (Βενετόπουλος): Χατζηκυριακάκης 4, Γκέργκελι 3, Κατσουλάκης 3, Γαλανός, Παυλίδης, Κατρουζανάκης, Παρασκευόπουλος, Ντούλος

Πωσειδών Ιλισίων (Κεχαγιάς): Κουρουπάκης 4, Στεργιόπουλος 2, Βαφειάδης, Μουρίκης, Μπουρνάζος

ΝΕΠ-Παλαιό Φάληρο: 7-9
Πολύ σημαντική νίκη με 9-7 στην έδρα της ΝΕΠ πήρε το Παλαιό Φάληρο που "ξεκόλλησε" από τη δέκατη θέση, ανεβαίνοντας στην έκτη μαζί με ΝΟΠ και Λάρισα.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 4-2, 2-1, 1-3

NEΠ (Λυκούδης): Σάντα 4, Βουξάνοβιτς, Μπιτσάκος, Μουσάτ

Παλαιό Φάληρο (Βλάχος): Δικαίος 3, Κουτσιαλής 2, Παπαδόπουλος 2, Κόλιανιν, Γενηδουνιάς

Χανιά-Πανιώνιος: 7-11
Την έβδομη νίκη του σε οκτώ αναμετρήσεις πήρε ο Πανιώνιος που επικράτησε με 11-7 των Χανίων στην Κρήτη. Τραγική η φετινή παρουσία της ομάδας του Κουβαριτάκη που είναι τελευταία στη βαθμολογία.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 1-2, 3-4, 3-3

Χανιά (Κουβαριτάκης): ΜακΚλιβ 2, Βιζυράκης 2, Σολανάκης, Τσακιράκης, Σούτι

Πανιώνιος (Βολτυράκης): Μουρίκης 6, Μπεριστιάνος 2, Κατσαούνης, Χατς, Παπαδόγκωνας