EUROCUP

Ντούισμπουργκ - ΠΑΟΚ 12-10: Καταδικαστική ήττα για τον Δικέφαλο

1  2023-2024 /  -  (  / EUROKINISSI)
1 2023-2024 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 12-10 από την Ντούισμπουργκ και αποκλείστηκε από τους "16" του Euro Cup.

Πλήρωσε ακριβά τα λάθη του στο δεύτερο ημίχρονο… Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 12-10 από τη Ντούισμπουργκ, το Σάββατο (28/9), στο δεύτερο παιχνίδι του, για τον 7ο προκριματικό όμιλο του Euro Cup Υδατοσφαίρισης Ανδρών, που φιλοξενείται στο Κράνι της Σλοβενίας και με δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες αποκλείσθηκε από τους «16» της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι με την οικοδέσποινα Τρίγκλαβ Κράνι, την Κυριακή (29/9) στις 13.00 θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η γερμανική ομάδα μαζί με την ιταλική Ορτίτζια είναι αυτές που εξασφάλισαν την πρόκριση για τη φάση των ομίλων.

Η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις το παιχνίδι, αφού -με κορυφαίο τον 17χρονο Καρατζά- προηγήθηκε με 4-1 και 7-4 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η Ντούισμπουργκ έκανε την ανατροπή, πέρασε μπροστά με 9-8, λίγο πριν την ολοκλήρωση του τρίτου οκταλέπτου και 11-8 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 11-10 με τους Τσολακούδη και Ντέλιτς, αλλά ένα γκολ του Αϊντνερ επισφράγισε τη νίκη των γερμανών.

ΝΤΟΥΙΣΜΠΟΥΡΓΚΠΑΟΚ 12-10

Οκτάλεπτα: 1-3, 3-4, 5-1, 3-2

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Μπιτσάκος 1, Λασκαρίδης, Ν. Προσινικλής, Χρυσοσπάθης, Κεχαλάρης, Τσολακούδης 2, Μυρίλος 1, Ντέλιτς 3, Πολ. Προσινικλής, Κούπμαν, Καρατζάς 3, Σιορδίλης.

Τα γκολ της Ντούισμπουργκ πέτυχαν: Γκουσάκοφ 5, Γκεργκελάιφι 2, Αϊντνερ 1, Σίμιτς 1, Λ. Μέτεν 1, Ε. Μέτεν 1, Ντολφ 1.