Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΟΛΟ

Στην Ευρωλίγκα ο Πανιώνιος

Πανιώνιος ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με το... διαστημικό 17-16 νίκησε ο Πανιώνιος τη Χίο και κατέκτησε την τρίτη θέση του Πρωταθλήματος

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης όταν ο Ζάχος Αναστασιάδης σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 17-16 με σουτ έξω από τα 5 μέτρα. Στο δεύτερο δεν μπήκε γκολ, με αποτέλεσμα οι "κυανέρυθροι" να πάρουν τη νίκη στο παιχνίδι που έγινε στο "Ρέστειο" κολυμβητήριο.
O αγώνας
Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό και ο Πανιώνιος είχε στο πρώτο μέρος την πρωτοπορία. Η ομάδα του Λούδη ήταν μπροστά με 4-1 και 7-3 στη δεύτερη περίοδο, αλλά στη συνέχεια οι "νησιώτες" αντέδρασαν και με ηγέτη τον Γιάννη Φουντούλη μείωσαν σε 7-5 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Το σόου του Φουντούλη
Στο τρίτο οκτάλεπτο ο αγώνας έγινε μεγάλο ντέρμπι και ο Φουντούλης έκανε όργια. Ο περιφερειακός της Χίου πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 4 τέρματα έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 11-10 στο τέλος της περιόδου πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή.

Με το σκορ 8-6, ο Ρέππας απέκρουσε πέναλτι, ενώ με το σκορ 8-7 ο Κώστας Λούδης αποβλήθηκε από τους διαιτητές και η ομάδα του υποχρεώθηκε να συνεχίσει με τον τεχνικό της στην εξέδρα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τελευταία περίοδο με τη Χίο να προηγείται ύστερα από ακόμα ένα γκολ του Φουντούλη 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Λιοτσάκης, όμως, με το τέταρτό του τέρμα στο ματς (πρώτος σκόρερ από πλευράς Πανιωνίου), ισοφάρισε 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έστειλε το ματς στην παράταση.

Η παράταση
Mε τον Άντριτς να έχει αποβληθεί στην τέταρτη περίοδο, ο Θωμάκος ευστόχησε σε πέναλτι κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά στη συνέχεια ο Γιάννης Φουντούλης με το ένατο γκολ του ισοφάρισε. Τη στιγμή που οι διαιτητές απέβαλαν και τον Φλέγκα από τον πάγκο επειδή μετέφερε τις οδηγίες του Λούδη από την εξέδρα (αφού και ο βοηθός Λαζαρίδης είχε αποβληθεί), έβαλε τη σφραγίδα του ο Ζάχος Αναστασιάδης, που με το νικητήριο γκολ του διαμόρφωσε το τελικό 17-16.

Παρόλα αυτά η Χίος είχε ακόμα μία ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά έχασε την επίθεση με παίκτη παραπάνω που είχε 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Αξίζει να σημειωθεί, ότι και οι δύο ομάδες έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-3, 3-6, 5-4, Παράταση: 2-1, 0-0

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Λούδης): Λιοτσάκης 4, Παπαδόγκωνας 2, Τίσιτς 2, Γκέργκερλι 2, Θωμάκος 2, Αναστασιάδης 2, Μουρίκης, Μπεριστιάνος, Μπουρνάζος

Χίος (Άντριτς): Γιάννης Φουντούλης 9, Ντούλος 2, Τέττερης 2, Κανδιόγλου, Πόποβιτς, Ελμισιάν