X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΤΕΝΙΣ

Billie Jean King Cup: Νίκη με 2-1 της Εθνικής τένις των γυναικών κόντρα στη Νορβηγία

Η Εθνική ομάδα τένις των γυναικών επικράτησε 2-1 της Νορβηγίας για το Billie Jean King Cup και απέναντι στην Αίγυπτο θα παίξει την πρόκριση στο World Group I

Η Εθνική μας ομάδα γυναικών πέτυχε μια τεράστια νίκη κόντρα στη Νορβηγία με σκορ 2-1 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο World Group I του Billie Jean King Cup.

H νίκη ήρθε με επική ανατροπή στα διπλά και δίνει τεράστια αυτοπεποίθηση για τον μεγάλο στόχο, που είναι φυσικά η άνοδος.

Δεν τα κατάφερε η Λάκη

Η Μιχαέλα Λάκη έδωσε το πρώτο ματς για την Εθνική μας αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την Νο334 στον κόσμο, Χέλγκο Μαλέν, από την οποία ηττήθηκε με 6-4, 6-1 σε 68 λεπτά.

Η 17χρονη είχε τις ευκαιρίες της στο 1ο σετ όπου προηγήθηκε μάλιστα δυο φορές με break (στο 2-3 και το 3-4), αλλά είδε την αντίπαλό της να ανατρέπει τελείως την κατάσταση και να κερδίζοντας τρία συνεχόμενα games και να παίρνει το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά για τη Νορβηγίδα που με συνοπτικές διαδικασίες προηγήθηκε με 5-0 και μετά από λίγο έφυγε νικήτρια από το court.

Απίθανη Παπαμιχαήλ πέτυχε τεράστια νίκη

H Δέσποινα Παπαμιχαήλ είχε πολύ δύσκολο έργο απέναντι στην Νο1 της Νορβηγίας και Νο239 στον κόσμο, Εϊκέρι Ουλρίκ, καθώς ήταν ένα ματς που έπρεπε οπωσδήποτε να κερδίσει για να παραμείνει ζωντανή η Εθνική. Η 29χρονη τα κατάφερε με εμφατικό τρόπο και πήρε τεράστια νίκη με ανατροπή 2-6, 7-5, 6-4.

Το ματς δεν ξεκίνησε με καθόλου καλό τρόπο για την Δέσποινα που βρέθηκε κατευθείαν πίσω με break και δεν μπόρεσε να αντιδράσει καθόλου χάνοντας εύκολα το 1ο σετ.

H αντίδραση ήρθε για την Ελληνίδα στο 2ο σετ όπου μετά από μερικές ανταλλαγές break η Παπαμιχαήλ κατάφερε να το κατακτήσει με 7-5.

Στο 3ο σετ η Δέσποινα είχε πλέον το μομέντουμ καθώς προηγήθηκε με διπλό μπρέικ και 4-0. Η Εϊκέρι προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά η Παπαμιχαήλ παρέμεινε ψύχραιμη και έκλεισε το ματς παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη για την Ελλάδα.

Το συγκλονιστικό ματς των διπλών

Στο ματς των διπλών κρίθηκε το tie με τις Ελένη Χριστοφή και Δέσποινα Παπαμιχαήλ να αντιμετωπίζουν τις Εϊκέρι Ουλρίκ και Χέλγκο Μαλέν και τελικά να παίρνουν τη νίκη με επική ανατροπή σε 3 ώρες, με σκορ 5-7, 6-4, 6-3.

Το ελληνικό δίδυμο πέτυχε το πρώτο μπρέικ στο 1ο σετ, αλλά οι Νορβηγίδες ισοφάρισαν αμέσως. Το καθοριστικό μπρέικ ήρθε στο 12ο game και έτσι έκλεισε το σετ για τη Νορβηγία.

Στο 2ο σετ η Εθνική μας αντέδρασε και μετά από αρκετά μπρέικ και από τις δύο πλευρές, πήρε το σετ οδηγώντας το ματς και το tie σε 3ο καθοριστικό σετ.

Εκεί η Εθνική μας βρέθηκε να χάνει με 0-3, όμως Παπαμιχαήλ και Χριστοφή έδειξαν χαρακτήρα και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση κερδίζοντας έξι games στη σειρά για να πάρουν τη μεγαλειώδη νίκη.

Μάλιστα αυτή η νίκη κόντρα στη Νορβηγία ήρθε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως και το 1995, στο Ναϊρόμπι, όπου και πάλι η Εθνική μας είχε κερδίσει με ανατροπή.

Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Αίγυπτο (14/4) για τη 2η αγωνιστική και σε περίπτωση νίκης θα κατακτήσει την 1η θέση του ομίλου.