Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

AUSTRALIAN OPEN

Μάρεϊ - Κοκκινάκης 3-2: Επική ανατροπή για τον ηρωικό 35χρονο Σκωτσέζο στις τέσσερις τα ξημερώματα

Ο Μάρεϊ πανηγυρίζει στον αγώνα κόντρα στον Κοκκινάκη 2023 AP PHOTO/NG HAN GUAN

Ο Άντι Μάρεϊ (Νο66) έπειτα από πέντε ώρες και 45 λεπτά πέρασε με ανατροπή το εμπόδιο του Θανάση Κοκκινάκη (Νο159) επικρατώντας 3-2 σετ. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε μετά τις τέσσερις τα ξημερώματα (ώρα Αυστραλίας).

Ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι διεξήχθη για τη φάση των 64 του Australian Open. Ο Άντι Μάρεϊ (Νο66) επικράτησε 3-2 σετ του Θανάση Κοκκινάκη (Νο159) και μάλιστα με ανατροπή έπειτα από πέντε ώρες και 45 λεπτά. Μάλιστα, ο αγώνας τελείωσε μετά τις τέσσερις τα ξημερώματα (ώρα Αυστραλίας).

Ο Κοκκινάκης βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη, καθώς μπόρεσε να προηγηθεί με 2-0 σετ (6-4, 7-6). Μάλιστα, στο τρίτο σετ ήταν μπροστά με 5-2. Ωστόσο, ο Μάρεϊ δεν τα έβαλε κάτω και πάτησε γκάζι.

Ο 35χρονος Σκωτσέζος πήρε το τρίτο σετ με 7-6 μειώνοντας, ενώ ισοφάρισε άνετα με 6-3. Στο τελευταίο σετ, οι δύο αθλητές πήγαιναν χέρι, χέρι, με τον Μάρεϊ να καταφέρνει να κάνει το break για το 7-5.

Επόμενος αντίπαλος για τον Άντι Μάρεϊ στη φάση των 32 είναι ο Μπαουτίστα Αγκούτ, ο οποίος είναι το Νο25 της παγκόσμιας κατάταξης.