ATP

NextGen Finals: Στα ημιτελικά ο καυτός Αλκαράθ

Ο Κάρλος Αλκαράζ πανηγυρίζει τη νίκη του επί του Στέφανου Τσιτσιπά στον τρίτο γύρο του US Open 2021 AP PHOTO/SETH WENIG

Στα ημιτελικά των NextGen ATP Finals προκρίθηκε ο Κάρλος Αλκαράθ μετά τη νίκη του με 3-0 σετ απέναντι στον Νακασίμα.

Ο Κάρλος Αλκαράθ Γκάρφια προκρίθηκε εντυπωσιακά στην ημιτελική φάση των NextGen ATP Finals, πανηγυρίζοντας 2η διαδοχική straight sets νίκη στο Μιλάνο.

Ο 18χρονος Ισπανός, επικράτησε του Μπράντον Νακασίμα με 4-3(4), 4-1, 4-3(4), ζευγάρωσε τις νίκες του στο τουρνουά και “σφράγισε” τη θέση του στους “4” καλύτερους νέους της χρονιάς.

Ο Αλκαράθ δεν έχει χάσει ακόμη set στο τουρνουά, έχει προκριθεί ως 1ος και την Πέμπτη θα αντιμετωπίσει τον Χουάν Μανουέλ Σερούντολο, με στόχο να παραμείνει αήττητος στο θεσμό.

Στο άλλο ματς του Group, ο Χόλγκερ Βίτους Ρουν επικράτησε του Σερούντολο μετά από 78 λεπτά αγώνα, με 4-1, 4-2, 1-4, 4-1 και την Πέμπτη θα αντιμετωπίσει τον Νακασίμα σε do or die ματς για την πρόκριση.

Στο Group B, ο Σεμπάστιαν Κόρντα ζευγάρωσε και αυτός τις νίκες του και προκρίθηκε ως 1ος, αφού κέρδισε τον Σεμπάστιαν Μπάεζ με 4-3(3), 4-2, 4-2.

Πηγή: Tennis24