WIMBLEDON

Ντοντέν - Παπαμιχαήλ 0-2: Ένα βήμα μακριά από το κυρίως ταμπλό του Wimbledon

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ
Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ PRINT SCREEN

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ επικράτησε της Γαλλίδας Οσεάν Ντοντέν με 2-0 σετ και προκρίθηκε στον τελευταίο προκριματικό γύρο του Wimbledon, απέχοντας πλέον μόλις ένα ματς από το κυρίως ταμπλό του λονδρέζικου Grand Slam.

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ (Νο. 188 της παγκόσμιας κατάταξης) συνεχίζει την πορεία της στα προκριματικά του Wimbledon, καθώς επικράτησε της Οσεάν Ντοντέν (Νο. 112) με 2-0 σετ (7-6, 7-6).

Ο αγώνας ήταν αρκετά κρίσιμος και διήρκησε 124 λεπτά, με την 30χρονη Ελληνίδα να πανηγυρίζει και στα δύο tie breaks. Στο πρώτο επικράτησε με 10-8 και στο δεύτερο ελαφρώς πιο εύκολα με 7-3.

Η Παπαμιχαήλ θα δώσει άλλον ένα προκριματικό με τη νικήτρια του ζευγαριού Μπέινς / Γκολούμπιτς και αν επικρατήσει και εκεί τότε θα προκριθεί στο κυρίως ταμπλό του λονδρέζικου Grand Slam, κάτι που θα το πετύχει για πρώτη φορά στην καριέρα της.