X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ROME MASTERS

Σάκκαρη - Καλίνινα 2-0: Πάτησε το "γκάζι" στο δεύτερο σετ και προκρίθηκε στις 16 του Rome Masters

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στη φάση των 16 του Rome Masters, καθώς απέκλεισε με 2-0 σετ την Ανχελίνα Καλίνινα στον τρίτο γύρο. Με Αζαρένκα η Σερίφ στυον επόμενο γύρο.

Η Μαρία Σάκκαρη τσέκαρε το εισιτήριό της για τις 16 του Rome Masters, καθώς προσπέρασε με 2-0 σετ το εμπόδιο της Ανχελίνα Καλίνινα στον τρίτο γύρο σε 1 ώρα και 51 λεπτά. Στη φάση των 16 θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα στη Βικτόρια Αζαρένκα και Μαγιάρ Σερίφ.

Το πρώτο σετ ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο, με τις δύο τενίστριες να είναι πολύ ανταγωνιστικές και να μάχονται για το προβάδισμα. Εν τέλει το πρώτο σετ κατέληξε στα χέρια της Ελληνίδας τενίστριας, η οποία πήρε το 13ο game (7-6) για να κάνει το 1-0.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα απλοποιήθηκαν, καθώς η Σάκκαρη ανέβασε την απόδοσή της, με σκοπό να μην μπει σε περιπέτειες αναφορικά με την υπόθεση πρόκριση. Η Ελληνίδα τενίστρια πήρε και τα έξι games στο δεύτερο σετ, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της.

ΤΑ ΣΕΤ: 7-6, 6-0