ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ

Τσιτσιπάς: Για τον τίτλο στο διπλό του Ακαπούλκο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο τουρνουά του Ακαπούλκο
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο τουρνουά του Ακαπούλκο AP PHOTO/EDUARDO VERDUGO

Παρά τον αποκλεισμό του στο μονό από τον Νόρι στο τουρνουά τουν Ακαπούλκο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε τις δυνάμεις να σταθεί στο πλευρό του Φελισιάνο Λόπες και παρέα να προκριθούν στον τελικό του διπλού.

Μπορεί να μην κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του μονού, αφού ηττήθηκε στα δύο σετ από τον φορμαρισμένο Κάμερον Νόρι, ωστόσο ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα έχει την ευκαιρία να φύγει με τίτλο από το Ακαπούλκο.

Με συμπαίκτη του τον καλό του φίλο, Φελισιάνο Λόπες, ο Έλληνας πρωταθλητής συνεχίζει την προέλασή του στο ταμπλό του διπλού και μαζί με τον Ισπανό προκρίθηκαν στον τελικό της ATP 500 διοργάνωσης.

Μετά τη νίκη τους στα προημιτελικά επί του Νο2 ζευγάρι του ταμπλό, οι Τσιτσιπάς/Λόπες κέρδισαν 6-4, 6-4 και τους lucky loosers, Λόιντ Γκλασπουλ/Χάρι Χελιοβάρα και την Κυριακή θα αντιμετωπίσουν τους Αρεβάλο/Ροζέρ για τον τίτλο στο Ακαπούλκο.

Tο ελληνοισπανικό δίδυμο πέτυχε από δύο break σε κάθε σετ και μετά από 78 λεπτά αγώνα, εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό.

Πηγή: Tennis24