CHALLENGE CUP

Γαλατασαράι - ΑΟ Θήρας 3-0: Το πάλεψε αλλά δεν γλίτωσε την ήττα

ΑΟ ΘΥΡΑΣ

Ο ΑΟ Θήρας δεν τα κατάφερε στην Κωνσταντινούπολη, καθώς ηττήθηκε 3-0 σετ από τη Γαλατασαράι για τον γύρο των 64 του Challenge Cup.

Ο ΑΟ Θήρας το πάλεψε στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Γαλατασαράι, αλλά γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των «64» του Challenge Cup.

Η ομάδα της Σαντορίνης στον επαναληπτικό σε μία εβδομάδα στο κλειστό γυμναστήριο ΔΑΠΠΟΣ θα χρειαστεί να κάνει την υπέρβαση για να προκριθεί. Θα χρειαστεί νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και να κατακτήσει το χρυσό σετ.

H Γαλατασαράι έπιασε υψηλή απόδοση από το ξεκίνημα του αγώνα. Η ελληνική ομάδα δυσκολεύτηκε στην υποδοχή και δεν αξιοποίησε τις κόντρα μπάλες που της δόθηκαν με αποτέλεσμα να έρθει το 25-14 και η Γαλατά να πάρει το προβάδισμα με άνεση.

Μέχρι τα μισά του δεύτερου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Ο ΑΟ Θήρας διόρθωσε πολλά από τα κακώς κείμενα του πρώτου σετ. Ωστόσο λίγο οι ατυχία σε κάποιες φάσεις που το φιλέ έπαιξε το ρόλο του, λίγο η έλλειψη συγκέντρωσης έδωσαν στη Γαλατασαράι ένα προβάδισμα που αξιοποίησε και την οδήγησε στο 25-20.

Η ποιότητα της τουρκικής ομάδας έκανε τη διαφορά και στο τρίτο σετ. Η ομάδα της Σαντορίνης δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό και όταν το έκανε η Γαλατά είχε ήδη βάλει τις βάσεις για το 3-0 το οποίο και κατέκτησε με 25-16. Πλέον, ο ΑΟ Θήρας έχει ακόμα πιο δύσκολο έργο στη ρεβάνς όπου θα προσπαθήσει να πάρει ότι περισσότερο μπορεί αγωνιστικά αλλά και από πλευρά εμπειριών.