ΒΟΛΕΪ

Hρακλής-ΑΕΚ 3-1

ΑΕΚ-Ηρακλής (Αγγελίδης)

O Hρακλής έκλεισε θέση στην 4άδα του φάιναλ 8 του Κυπέλλου, με νίκη 3-1 σετ επί της ΑΕΚ στην Πάτρα

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-1 σετ της Ένωσης στον πρώτο προημιτελικό του φάιναλ 8 του Κυπέλλου Ελλάδας στο άδειο από κόσμο "Δ.Τόφαλος", με εξαιρετική συνέπεια στο σερβίς και ιδανικές τοποθετήσεις των παικτών του Ηρακλή στο μπλοκ.
Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ εξασφάλισε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8) με άσο του Σάκι, ολοκληρώνοντας ένα σερί 4-1.

Ο Ηρακλής αντέδρασε μετά τη δεύτερη προγραμματισμένη διακοπή (13-16), όταν ο άστοχος σήμερα Στάθης Ντονάς έστειλε το παιχνίδι στην ισοπαλία (18-18). Με ένα 3-0 ο Ηρακλής εξασφάλισε σημαντική διαφορά, την οποία διατήρησε μέχρι τέλους.

Ο Κράβαρικ οδήγησε την ομάδα του στο +3 (23-20), όμως κάπου εκεί κόλλησε η ομάδα του Αλέκου Λεώνη. Ο Σάκι σταμάτησε στο μπλοκ τον Νίλσον (23-22), όμως ο Ηρακλής διατήρησε τη ψυχραιμία του και με διπλό μπλοκ στον Σάκι από τον Σμαραγδή και τον Ντεπέστελε κατέκτησε το πρώτο σετ (25-23).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με αιχμή τον Αγγελίδη, η ΑΕΚ προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (4-8), ο Ηρακλής βρήκε το καλό σερβίς και ξαναβρήκε τρόπο να μπει στο σετ.

Ο Νίλσον εξασφάλισε μπλοκ άουτ για το 22-19, όμως το παιχνίδι διακόπηκε όταν μία κροτίδα που πέταξαν οι φίλοι των "κιτρινόμαυρων" "έσκασε" κοντά στον πάγκο των "κυανολεύκων".

Όταν το παιχνίδι επανεκκίνησε, ο Ηρακλής προηγήθηκε και πάλι με 23-20, όμως όπως και στο πρώτο σετ, έτσι και τώρα δυσκολεύτηκε.

Η παρουσία του Ντράγκαν Σβετοζάρεβιτς στο σερβίς άλλαξε τα δεδομένα. Η Ένωση ισοφάρισε σε 23-23 (μπλοκ Λιόση και Σάκι πάνω στον Νίλσον) και απόλαυσε σετ μπολ με τον Σάκι (23-25), ενώ μία χαμένη επίθεση από τον Κράβαρικ διαμόρφωσε το 23-25.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν παρέα στο σκορ, μέχρι τον 10ο πόντο (10-10). Ο Νίλσον με πλασέ έδωσε το πρώτο σετ μπολ (24-21) στον Ηρακλή. Η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (24-23) με πόντο από τον Ντονά, ο Φρέντι Μπρουκς όμως έκλεισε το τρίτο σετ (25-23).

Απογοήτευση επικράτησε στον "κιτρινόμαυρο" πάγκο και στο τέταρτο σετ, υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο. Στο +8 έφτασε η διαφορά για λογαριασμό του Ηρακλή (17-9), που είχε όλες τις απαντήσεις σε σερβίς και μπλοκ, αλλά και τον Ίντι σε σούπερ ημέρα. Ματς μπολ για τον Ντεπέστελε με άσο (24-15), για να λήξει το σετ με 25-15.
Τα σετ: 25-23, 23-25, 25-23, 25-15

ΗΡΑΚΛΗΣ (Λεώνης): Ντεπεστέλε 7, Νίλσον 18, Σμαραγδής 7, Σολτίς 9, Ίντι 16, Κράβαρικ 3, Δημητρακόπουλος (λίμπερο-υποδοχή 67%), Μπρουκς 1, Κοβάτσεφ, Κίτσιος 1

ΑΕΚ (Καζάζης): Ντονάς 14, Γκενς 5, Κατσανεβάκης 8, Ουτζής 4, Σάκι 15 , Αγγελίδης 10, Αμαξόπουλος (λίμπερο-υποδοχή 35%), Λιόσης, Σβετοζάρεβιτς