ΒΟΛΕΪ

Hρακλής-Παγκράτι 3-0

Ηρακλής-Παγκράτι

Μόνος τρίτος ο Ηρακλής που νίκησε με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 των ανδρών

Οι κυπελλούχοι Ελλάδας πραγματοποίησαν μία ξεκούραστη... προπόνηση ενόψει του φάιναλ 8 του Κυπέλλου Ελλάδας και εκμεταλλευόμενοι την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό, πέρασαν μόνοι στην τρίτη θέση.
Με εξαίρεση το πρώτο σετ, το Παγκράτι δεν κατάφερε να... ενοχλήσει τους Θεσσαλονικείς. Ο Aλέκος Λεώνης αποφάσισε μετά από σχεδόν δύο χρόνια να ξεκουράσει τον Χρήστο Δημητρακόπουλο, δίνοντας τη θέση του λίμπερο στον Θεοδόση Παπαδημητρίου.

Το Παγκράτι προηγήθηκε με 17-13 στο πρώτο σετ με πρωταγωνιστή τον Δημητρίου, όμως ο Ηρακλής με εξαιρετικό σερβίς ισοφάρισε σε 25-25. Ακολούθησαν ένας άσος από τον Ντεπεστέλε και μία χαμένη επίθεση από τον Εστράδα, για να λήξει το σετ με 27-25.

Από εκεί και πέρα, ο Ηρακλής πήρε τα ηνία του αγώνα. Οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν διαφορά τεσσάρων πόντων (10-6), την αύξησαν για να κατακτήσουν το δεύτερο σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ ο Δημητρίου... έκανε φασαρία στην επίθεση (8-10), όμως οι Νίλσον και Κράβαρικ έδωσαν τις λύσεις, ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 15-13 για να κατακτήσει τη νίκη με 25-18.

Τα σετ: 27-25, 25-17, 25-18

ΗΡΑΚΛΗΣ (Λεώνης): Σόλτις 8, Ντεπεστέλε 3, Κράβαρικ 12, Νίλσον 15, Σμαραγδής 11, Ίντι 2, Παπαδημητρίου (λίμπερο-υποδοχή 71%), Μπρουκς 1, Κοβάτσεφ 2, Κίτσιος, Πέτρογλου

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Αρέτας): Ζαπάτα 6, Χατζηπροδρόμου 4, Μπουγάς 3, Εστράδα 7, Αλεξανδρόπουλος 5, Δημητρίου 14, Κυδωνάκης (λίμπερο-υποδοχή 46%), Τερζής 1