CHALLENGE CUP

Κηφισιά - Νεφτοχίμικ 1-3: Έχασε και εντός έδρας από τους Βούλγαρους και αποχαιρέτησε την Ευρώπη

Κηφισιά εναντίον Νεφτοχίμικ για τον 2ο γύρο του Challenge Cup ανδρών EUROKINISSI SPORTS

Η Κηφισιά το πάλεψε κόντρα στη Νεφτοχίμικ, όμως έχασε και στη ρεβάνς στα Βόρεια Προάστια (3-1), αποχαιρετώντας με ψηλά το κεφάλι την Ευρώπη.

Η Κηφισιά το πάλεψε απέναντι στην Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς στο Ζηρίνειο, όμως λύγισε με 3-1 σετ και αποχαιρέτησε τα κύπελλα Ευρώπης για τη φετινή σεζόν.

Η ομάδα των βορείων προαστίων προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, έχασε δύσκολα το πρώτο σετ, ισοφάρισε σε 1-1 αλλά στο τρίτο και καθοριστικό σετ οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη υπέπεσαν σε 10 λάθη (από τα 32 συνολικά) που τους στέρησαν το διεκδίκησή του μέχρι το φινάλε.

Στο 1ο σετ του αγώνα Κηφισιά και Νεφτοχιμίκ πήγαν μαζί μέχρι το 5-5, όμως οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας από τα 9 μέτρα προηγήθηκαν 5-8 μετά από φάση διαρκείας και όμορφο τελείωμα του Γκεοργκίεφ.

Η Κηφισιά βρίσκοντας πόντους πάνω στο φιλέ με τους Ρανγκέλ και Καγιαλή πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» 12-13, όμως η κόντρα του Πέντσεφ και τα κηφισιώτικα λάθη στην επίθεση έφεραν τους φιλοξενούμενους σε πλεονεκτική θέση 13-18.

Η ελληνική ομάδα έβγαλε αντίδραση και με τον Αντόνοβιτς στο σερβίς μετέτρεψε το 16-21 σε 21-21 μετά από μπλοκ του Κομητούδη.

Όμως, η Νεφτοχίμικ με συνεχόμενους πόντους έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 21-24. Ο Πετρόφ κράτησε ζωντανή την Κηφισιά μειώνοντας 23-24 όμως ο Γκεοργκίεφ έκλεισε το σετ 23-25 για τους φιλοξενούμενους.

Η Κηφισιά στο 2ο σετ με τους Ρανγκέλ και Οκοσάνοβιτς να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση προηγήθηκε 7-5. Η Νεφτοχιμίκ ισοφάρισε 8-8, ενώ λίγο αργότερα με άσο του Φαρίνα προσπέρασε 9-10.

Ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε στο παιχνίδι τον Σπυριούνη στη θέση του Αντόνοβιτς. Στην εξέλιξη του σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 13-16, όμως με τους Σπυριούνη και Οκοσάνοβιτς να τελειώνουν μπάλες το σετ ήρθε στα ίσα 18-18.

Η Κηφισιά συνέχισε να έχει το μομέντουμ ανακτώντας τα ηνία του σετ 22-19 μετά από εντυπωσιακό μπλοκ του Σπηλιώτη. Ο άσος του Κομητούδη διαμόρφωσε το 24-20 με την Κηφισιά να κατακτά το σετ με 25-21 μετά από άουτ σερβίς του Ντιμιτρόφ.

Συναρπαστικό ήταν το 3ο σετ του αγώνα με τις δύο ομάδες παίζουν όμορφο βόλεϊ να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να βρίσκονται μαζί στο 11-11. Η ομάδα από τη Βουλγαρία πίεσε την Κηφισιά και έτρεξε σερί 1-4 προσπερνώντας 12-15.

Ο άσος του Οκοσάνοβιτς έφερε την Κηφισιά στο -1, 17-18, όμως η Νεφτοχιμίκ έφτασε στο 17-21. Το μπλοκ του Ρανγκέλ έδωσε ελπίδες στην Κηφισιά 19-21, όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά κλείνοντας το σετ 21-25.

Αν και η πρόκριση είχε κριθεί ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι υψηλός με τους παίκτες των δύο ομάδων να βγάζουν πάθος στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 9-11 όμως οι "κυανόλευκοι" με τον Σπυριούνη στο σερβίς προσπέρασαν 13-11 με κόντρα του Οκοσάνοβιτς.

Η Νεφτοχιμίκ εκμεταλλευόμενη τα κηφισιώτικα λάθη ανέκτησε το προβάδισμα 13-14. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι το 15-21 και να κλείνουν το σετ 20-25.

Τα σετ: 23-25, 25-21, 21-25, 20-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Μπουργκάς προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 15 (13/29 επ., 2 άσσοι), Κομητούδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρόφ 15 (13/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 21% άριστες), Ρανγκέλ 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ), Αντόνοβιτς 3 (3/7 επ., 57% υπ. - 21% άριστες), Καγιαλής 1 (1/2 επ.) / Βελούδης (λ, 74% υπ. - 42% άριστες), Σπυριούνης 11 (10/14 επ., 1 άσσος, 41% υπ. - 12% άριστες), Σπηλιώτης 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΝΕΦΤΟΧΙΜΙΚ ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ (Ιβάν Στάνεφ): Ραγκίν 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φαρίνα 16 (12/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιμιτρόφ Ντ. 7 (2/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ)μ Γκεοργκίεφ 11 (11/13 επ.), Τρούχτσεφ 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 41% άριστες), Πέντσεφ 6 (6/18 επ., 63% υπ. - 26% άριστες) / Ιβάνοφ (λ, 71% υπ. - 29% άριστες), Πετρόφ (λ), Ρεμπεριόλ 5 (5/13 επ., 43% υπ. - 14% άριστες) Ντιμιτρόφ Σ. 3 (3/4 επ.).