CHAMPIONS LEAGUE ΒΟΛΕΪ

Κορόνα Μπράσοφ - Ολυμπιακός 0-3: Οι ερυθρόλευκοι έκαναν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League

Και τώρα η ρεβάνς απέναντι στους Ρουμάνους για τον Ολυμπιακό
Και τώρα η ρεβάνς απέναντι στους Ρουμάνους για τον Ολυμπιακό EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης στη Ρουμανία διαλύοντας με 3-0 σετ την Κορόνα Μπράσοφ και πήρε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League.

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους ομίλους του Champions League για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εντυπωσιακοί όταν έβρισκαν ρυθμό και νίκησαν 3-0 σετ την Κορόνα Μπράσοφ στη Ρουμανία για το πρώτο παιχνίδι του 3ου προκριματικού γύρου.

Το πρώτο σετ πήγε πόντο-πόντο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να χτίσουν σερί, μέχρι περίπου τα μισά όταν και οι Πειραιώτες έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί, πήραν διαφορά ασφαλείας που διατήρησαν και έφτασαν στο 1-0.

Καταλυτικό ρόλο στην κατάκτηση του σετ έπαιξε ο Τζούριτς που ύψωσε τείχος με τα μπλοκ του στις προσπάθειες των Ρουμάνων ενώ ο Πέριν ταλαιπώρησε την άμυνα των γηπεδούχων με τα φάλτσα του

Η πρωταθλήτρια Ρουμανίας μπήκε καλά στο δεύτερο σετ και προγήθηκε με 3-0 όμως η ομάδα του Γκαρντίνι ανέβασε ρυθμό και έκανε ένα σερί 5-0. Η ανωτερότητα των ερυθρόλευκων ήταν πρόδηλη και μεταφράστηκε σε μια συνεχή διαφορά που δεν επέτρεψε στην Μπράσοφ να πλησιάσει στο σκορ. Ο Ολυμπιακός έκλεισε άνετα και το δεύτερο σετ με 25-19 και έβαλε στέρεα θεμέλια νίκης.

Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός έκανε τη δουλειά με τον Τζούριτς να δίνει κρίσιμους πόντους, κατέκτησε και το τρίτο σετ και βρίσκεται με το ένα πόδι στη φάση των ομίλων του Champions League αφού στη ρεβάνς στον Ρέντη θα χρειαστεί δύο σετ απέναντι στην Κορόνα Μπράσοφ ώστε να κλειδώσει το εισιτήριο της πρόκρισης.

Τα σετ: 20-25, 19-25, 20-25.

Κορόνα Μπράσοφ (Λαουρέντσιου Λίκα): Κολίτο 8 (8/16 επ.), Γκόμανς 8 (5/18 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 50% άριστες), Γκρέιαμ 5 (4/6 επ., 1 άσος), Λούπου 1 (1/8 επ.), Άρκες, Στοϊσάβλιεβιτς 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 15% άριστες) / Καντόρ (λ., 52% υπ. - 38% άριστες), Μάγκντας 1 (1 μπλοκ), Μέλνικοφ 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Λάζα, Κοβάτσεβιτς 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 25% άριστες), Μπάτλερ 1 (1 άσος).

Ολυμπιακός (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 8 (6/11 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Πέριν 18 (14/25 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 62% υπ. - 31% άριστες), Κουμεντάκης 5 (5/14 επ., 48% υπ. - 35% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Ατανασίεβιτς 18 (16/25 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 10 (6/9 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ., 36% υπ. - 21% άριστες).