ΒΟΛΕΪ

Λαμία-Άρης 3-0

Λαμία

Την πρώτη της νίκη μετά από τρεις ήττες πέτυχε η Λαμία εις βάρος του Άρη στο "Χαλκιοπούλειο"

Οι δύο ομάδες πασχίζουν να απομακρυνθούν από τη ζώνη του υποβιβασμού και κατ'επέκταση τα πλέι άουτ, στο "Χαλκιοπούλειο" όμως, η Λαμία ήταν πρωταγωνίστρια.
Μπροστά σε αρκετούς θεατές, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν πρόβα τζενεράλε ενόψει των υποχρεώσεων τους στο φάιναλ 8 του Κυπέλλου Ελλάδας (παίζουν κόντρα στον ΠΑΟΚ την Πέμπτη). Με καλή υποδοχή και σωστό σερβίς, η Λαμία προηγήθηκε με 8-6 και άνοιξε τη διαφορά (22-13), για να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-15.

Τίποτα δεν πήγαινε καλά σε ένα ακόμη παιχνίδι για τους παίκτες του Γιώργου Περσιανλή. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι επαναπαύθηκαν στο δεύτερο σετ και οι "κίτρινοι" με πρωταγωνιστή τον Νανγκά άδραξαν την ευκαιρία και προηγήθηκαν με 7-5.

Ο Μπαρούτοφ ισοφάρισε για λογαριασμό της Λαμίας (12-12) και ο Κυριακίδης διαμόρφωσε το 18-16 υπέρ της Λαμίας. Παρά το γεγονός ότι ο Άρης ξαναπέρασε μπροστά (21-22), η Λαμία ήταν εκείνη που κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-23.

Συναρπαστικό ήταν και το τρίτο σετ, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και τη λύση έδωσαν τα "κίτρινα" λάθη. Ο Νίκος Νεόφυτος πανηγύρισε τη νίκη της Λαμίας (25-23).

Τα σετ: 25-15, 25-23, 25-23

ΛΑΜΙΑ (Νεόφυτος): Κυριακίδης 6.83, Βιαφαρά 9, Μπαρούτοφ 17.33, Λιβαθηνός 4, Παπαθωμόπουλος 6.5, Παπάζογλου 11.33, Μουνιόθ (λίμπερο-υποδοχή 87%), Τιτόπουλος, Κοβάσεβιτς

ΑΡΗΣ (Περσιανλής):Σιμεούνοβιτς, Τερζής 1.5, Γκονζάλες 5.5, Τακουρίδης 3.5, Νανγκά 19, Ρουμελιώτης 3, Τζιγγίδης (λίμπερο-υποδοχή 64%), Μορέλο, Μορφινός, Αποστόλου 2.5, Μητρούδης 8