CHAMPIONS LEAGUE ΒΟΛΕΪ

Λας Πάλμας - Ολυμπιακός: Ασταμάτητοι οι ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League

Ο Περίν πανηγυρίζει την κατάκτηση πόντο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός παρά την ήττα από τη Λας Πάλμας κατέκτησε δύο σετ (3-2) και σε συνδυασμό με το 3-0 στον Ρέντη στο πρώτο ματς πήρε την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League βόλεϊ ανδρών, καθώς κατέκτησε τα δύο σετ, που χρειάζονταν, κόντρα στη Λας Πάλμας στη ρεβάνς στις Κανάριες Νήσους. Σε συνδυασμό λοιπόν με το 3-0 στο Ρέντη, πέρασε πανηγυρικά στην επόμενη φάση.

Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με 3-2 σετ (25-17, 5-25, 17-25, 25-22, 19-17), ωστόσο οι ερυθρόλευκοι είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή τους.

Στον τρίτο προκριματικό οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν την πρωταθλήτρια Ρουμανίας Μπράσοφ, η οποία στα διπλά ματς απέκλεισε τη Σένενβερντ από την Ελβετία με έπαθλο μια θέση στη φάση των ομίλων.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο ματς και μετά το 13-13, βρέθηκε πίσω με 18-13 και 21-15. Ο Πέριν μείωσε σε 21-17, όμως η Λας Πάλμας έτρεξε 4-0 σερί και έκανε το 25-17 και το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν εξαιρετικοί, αφού προηγήθηκαν με 6-1, με τον Κουμεντάκη, ενώ έφτασαν στο 23-5, μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων, με τον Πέριν να καθαρίζει το σετ, με 25-5 (!) και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ατανασίεβιτς μείωσε σε 4-3, με μπλοκ άουτ και ο Τζέλβε ισοφάρισε σε 10-10, με τον Ατανασίεβιτς να κερδίζει άσσο, για το 12-10.

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 17-11, με πόντο του Τζέλβε, με τον Παγένκ να δίνει αέρα +8 (13-21, 14-22). Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 2-1, με 25-17, με επίθεση του Κουμεντάκη, κατέκτησαν τα δύο σετ που ήθελαν και προκρίθηκαν.

Τα επόμενα σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Στο τέταρτο, με δύο σερί άσσους του Ατανασίεβιτς, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 5-1, αλλά η Λας Πάλμας μείωσε σε 11-10. Νέος άσσος του Σέρβου διαγώνιου και 13-10 οι νταμπλούχοι Ελλάδας, αλλά η ισπανική ομάδα έφτασε στο 25-22 και στο 2-2 σετ.

Στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ, ο Κουμεντάκης ισοφάρισε σε 3-3, με την Λας Πάλμας να φτάνει, στη συνέχεια, στο 13-10. Ο "Ράφα" μείωσε σε 13-11, 13-12 και 14-13, με τον Παγένκ να κερδίζει μπλοκ και να ισοφαρίζει σε 14-14. Νέα ισοφάριση (17-17) από τον Κουμεντάκη, αλλά η Λας Πάλμας έκανε το 19-17 και επικράτησε (3-2).

Τα σετ: 25-17, 5-25, 17-25, 25-22, 19-17