LEAGUE CUP ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

League Cup βόλεϊ: Στην οκτάδα ο Πήγασος Πολίχνης, έμεινε ζωντανός ο Αριστοτέλης Σκύδρας

Ο Πήγασος Πολίχνης επικράτησε 3-1 του Άθλου Ορεστιάδας και σφράγισε την παρουσία του στην οκτάδα του League Cup στο βόλεϊ ανδρών. Ζωντανός έμεινε ο Αριστοτέλης Σκύδρας.

Ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε τον Άθλο Ορεστιάδας με 3-1 σετ και με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες οδηγεί τη βαθμολογία του προκριματικού ομίλου του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα με τον Ο.Φ.Η. την Κυριακή.

O Πήγασος Πολίχνης νίκησε τον Άθλο Ορεστιάδας με 3-1 σετ και με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες οδηγεί τη βαθμολογία του προκριματικού ομίλου του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα με τον Ο.Φ.Η. την Κυριακή.

Ο Πήγασος Πολίχνης ήταν καλύτερος, πιο δεμένος, με αποτελεσματική κόντρα επίθεση και ένα μπλοκ που του απέφερε 13 πόντους. Σε μεγάλα κέφια ο Μαυροβουνιώτης που ήταν ο κορυφαίος μαζί με τους Μήλη, Αρμενάκη που σημείωσαν από 17 πόντους και τον Κομητούδη που έδωσε ρεσιτάλ στην άμυνα.

Ο Άθλος στα τρία πρώτα σετ ήταν καλός αλλά έχασε την ποιότητα του στην κόντρα επίθεση και κατά διαστήματα και στην υποδοχή δείχνοντας πως έχει περιθώρια βελτίωσης ειδικά επιθετικά.

Το πιο συναρπαστικό ήταν το 1ο σετ όπου είχαμε διαδοχικές εναλλαγές στο σκορ. Το 6-4 του Πήγασου έγινε 14-11 για τον Άθλο μετά από σερί 4-0 από το σερβίς του Κάιο. Ο Πήγασος απάντησε και με δικό του σερί 4-0 από τον Μήλη προσπέρασε 19-17, ενώ στο 20-20 που έγινε ο Πήγασος με τους Κομητούδη, Μαυροβουνιώτη, Μήλη έκανε σερί 4-0 που του έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγει 24-20 και να κλείσει το σετ με επίθεση του Μαυροβουνιώτη για το 25-21 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ από το 8-8 ο Πήγασος έκανε σερί 4-0 με τους Μαυροβουνιώτη, Μήλη, Αρμενάκη και ξέφυγε 12-8, ενώ λίγο αργότερα άνοιξε και άλλο το σκορ στο 21-15 με τον Κανέλλο. Ο Άθλος δεν είχε απάντηση και το σετ έκλεισε εύκολα 25-19 για τον Πήγασο με την επίθεση του Μήλη.

Η καλύτερη στιγμή του Άθλου στον αγώνα ήταν το 3ο σετ όπου μετά το ράλι των δύο ομάδων μέχρι το 13-13 ο Γκένοφ και ο Ριζόπουλος έδωσαν προβάδισμα 15-13. Το +2 διατηρήθηκε μέχρι 23-21 και διευρύνθηκε στο κλείσιμο του σετ όταν ο Κάιο έκανε το 24-21 και ο Κασαμπαλής το 25-21 για το 2-1 σετ.

Ο Πήγασος πάτησε γκάζι στο 4ο σετ και με αποθέματα ενέργειας ξέφυγε 10-5 με διαδοχικές κόντρα επιθέσεις και λάθη των ακριτών. Με νέο σερβίς 5-0 που ήρθε από το σερβίς του Κομητούδη και τις επιθέσεις από Μήλη, Μαυροβουνιώτη, Αρμενάκη ο Πήγασος ξέφυγε 17-9 και εκεί κρίθηκε η νίκη που έδωσε και την πρόκριση στην ομάδα της Πολίχνης.

Πήγασος Πολίχνης - Άθλος Ορεστιάδας 3-1

Tα σετ: 3-1 (25-22, 25-19, 21-25, 25-16)

*Οι πόντοι του Πηγάσου Πολίχνης προήλθαν: 4 άσσοι, 13 μπλοκ, 59 επιθέσεις, 19 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 7 άσσοι, 7 μπλοκ, 40 επιθέσεις, 28 λάθη αντιπάλων.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Τερζόγλου, Κομητούδης 5π. (4/4επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 22 (15/28επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 86%υπ., 64%αρ.), Μήλης 17 (17/36επ.), Αρμενάκης 17 (11/16επ., 6 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπουράκης (λ. - 52%υπ., 38%αρ.), Σακόγλου, Κεσεσίδης, Γραμμενούδης.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ατανάς Πετρόφ): Τσιουτσιουλούδης 8π. (5/11επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκλαντσόουν 9 (7/16επ., 2 μπλοκ, 50%υπ.), Κάιο 15 (12/33επ., 3 άσσοι), Κασαμπαλής 2 (2 άσσοι), Ριζόπουλος 11 (9/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 72%υπ., 33%αρ.), Γκένοφ 8 (6/22υπ., 2 μπλοκ, 71%υπ., 38%αρ.) / Βελούδης (λ. - 78%υπ., 56%αρ.), Μποζίδης 1 (1/1επ.), Διαμαντίδης.

Νίκη για τον Αριστοτέλη που έμεινε ζωντανός για την πρόκριση

Με πρώτους σκόρερ τους Παλαιολόγο, Σαρικεΐσογλου που σημείωσαν 22 και 21 πόντους αντίστοιχα ο Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλης Σκύδρας νίκησε τον Ο.Φ.Η. με 3-1 σετ για την 2η αγωνιστική του προκριματικού τουρνουά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Ο Ο.Φ.Η. και σε αυτόν τον αγώνα αγωνίστηκε χωρίς ξένους, με αμιγώς ελληνική σύνθεση. Απουσίες είχε και η ομάδα της Σκύδρας καθώς αγωνίστηκε χωρίς τους Κουβανούς που έχει αποκτήσει καθώς και χωρίς τον Κώστα Προύσαλη.

Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ με τον Ο.Φ.Η. να έχει προβάδισμα 26-25 ύστερα από επίθεση του Τσαλικιάν αλλά ο Αριστοτέλης με επίθεση του Παλαιολόγου, μπλοκ του Τσέλιου και άσσο το Παλαιολόγου έκανε το 28-26 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Λίγο νωρίτερα ο Ο.Φ.Η. είχε προηγηθεί 15-11 αλλά με το σερβίς του Παντακίδη και επιθέσεις του Παλαιολόγου και λάθη των κρητικών ο Αριστοτέλης έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε 18-15 και αργότερα 24-22 πάλι με τον Παλαιολόγο. Το χαμένο σερβίς του Σαρικεΐσογλου, η λάθος επίθεση του Σδραυκάκη και η επίθεση του Τσαλικιάν έφεραν το πρόσκαιρο προβάδισμα του Ο.Φ.Η. το οποίο στη συνέχεια ανατράπηκε.

Παρά την απώλεια του 1ου σετ ο Ο.Φ.Η. επέμεινε στην ίδια τακτική με τους Αραμπόπουλο, Βαϊόπουλο, Τσαλικιάν και με προβάδισμα από το 6-2 του 2ου σετ είχε συνέχεια τον έλεγχο. Μέχρι που έκανε το 25-21 με τον Γκόνα και το 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ οι κρητικοί έχασαν την ισορροπία στην υποδοχή τους και ο Κώστας Δεληκώστας δεν είχε άλλες λύσεις. Νέο μπλακ άουτ στην υποδοχή του Ο.Φ.Η. έφερε νέο σερί 7-0 στον Αριστοτέλη με το σερβίς του Σδραυκάκη. Ετσι η ομάδα της Σκύδρας από το 8-6 που έχανε προηγήθηκε 13-8. Διατήρησε τη διαφορά και με τον Παπαγεωργίου έκλεισε το σετ 25-19 κάνοντας το 1-2 σετ.

Ο Αριστοτέλης πίστεψε στη νίκη, προηγήθηκε 9-5 με το σερβίς του Παλαιολόγου, ο Ο.Φ.Η. ισοφάρισε 12-12 με διαδοχικά λάθη του Αριστοτέλη. Ο πολύ καλός Σδραυκάκης έδωσε πολύτιμους πόντους στον Αριστοτέλη για το 18-14 και έτσι η ομάδα της Σκύδρας διατήρησε μέχρι το τέλος την πολύτιμη διαφορά που της έδωσε το σετ με 25-20 και μαζί τη νίκη με 3-1 σετ.

ΟΦΗ - Αριστοτέλης 1-3

Τα σετ: 1-3 (26-28, 25-21, 19-25, 20-25) σε 109'

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν από 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Χήρας 10 (6/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπαρντακτζιάν 2 (2 μπλοκ), Αραμπόπουλος 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. - 43% άριστες), Τσαλικιάν 16 (13/56 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βαϊόπουλος 10 (9/21 επ., 1μ πλοκ), Γκόνας 10 (7/33 επ., 3 μπλοκ, 43% υπ. - 21% άριστες) / Τσαδήμας (Λ, 72% υπ. - 56% άριστες), Καφαντάρης.

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Παντακίδης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Σδραυκάκης 14 (11/24 επ., 3 άσσοι, 68% υπ. - 50% άριστες), Τσέλιος 14 (8/14 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 22 (21/53 επ., 1 άσσος, 69% υπ. - 56% άριστες), Βλαχόπουλος, Παλαιολόγος 21 (18/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 73% υπ. - 49% άριστες), Παπαγεωργίου.