Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΒΟΛΕΪ

Oλυμπιακός-ΕΑ Πατρών 3-1

Ζίλσον με Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός σε μία τεταμένη ατμόσφαιρα επικράτησε με 3-1 σετ της ΕΑ Πατρών και πέρασε στην 4άδα του Κυπέλλου Ελλάδας

Στο 24-24 του τέταρτου σετ ο Γιορντάνοφ πήρε την επίθεση, πάτησε όμως πάνω στη γραμμή. Ο δεύτερος διαιτητής είδε την παράβαση, ο πρώτος όμως είχε διαφορετική άποψη και ίσχυσε το μπλοκ άουτ του Στιβ Μπρίνκμαν. Ματς μπολ για τον Ολυμπιακό και μία out προσπάθεια από τον Ζίλσον, έστειλε τους "ερυθρόλευκους" στους "4".
Kι όμως τίποτα δεν προμήνυε το δραματικό φινάλε. Ο Ολυμπιακός με τον Ριντ Πρίντι να ντεμπουτάρει στην 6άδα με δεύτερο ακραίο τον Κώστα Χριστοφιδέλη, ήταν ομάδα πραγματικά ευρωπαϊκών προδιαγραφών.

Ο Αμερικάνος ακραίος επισκίασε ακόμη και τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ, αφού ήταν άριστος σε επίθεση και υποδοχή.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-11 και συντήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ. Ο Κουρνέτας βρήκε σε πρώτο χρόνο τον Τσακιρόπουλο και οι "ερυθρόλευκοι" εξασφάλισαν το πρώτο σετ μπολ (24-21), με το σετ να λήγει με πόντο του Πρίντι (25-22).

Στο δεύτερο σετ το συγκρότημα του Σωτήρη Δρίκου έδωσε παράσταση, προηγήθηκε με 11-3 με τον Γιορντάνοφ να... βρίσκει το χέρι του και το μπλοκ να σταματάει κάθε πατρινό κίνδυνο στο μπλοκ.

Ο Μπρίνκμαν έδινε λύσεις σε ένα χρονικό σημείο, όπου ο Ζίλσον βρισκόταν εκτός κλίματος αγώνα. Σετ μπλοκ για τον Ολυμπιακό με τον Τσακιρόπουλο, για να κλείσει με προσπάθεια του Πρίντι (25-18).

Στο τρίτο σετ ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Γιώργος Χριστόπουλος απέσυρε τον αρνητικό Άλεξ Ντίαζ και ο αντικαταστάτης του ο Κιόσης, έφερε ενθουσιασμό και έλυσε το πρόβλημα που είχε η ΕΑΠ στο μπλοκ. Ο Ζίλσον που έχανε μέχρι εκείνο το σημείο τη μία επίθεση μετά την άλλη, πήρε στροφές.

Οι οικοδεσπότες προηγήθηκαν με 20-18, ο Ολυμπιακός ισοσκέλισε το ματς και πέρασε μπροστά με μπλοκ του Τσβετάνοφ (22-21), όμως ο Ζίλσον δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Εξασφάλισε σετ μπολ (23-24), οι παίκτες του Δρίκου έχασαν την επόμενη επίθεση και η Πάτρα μείωσε το σκορ (23-25).

Στο τέταρτο σετ οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 3-0, όταν με μπλοκ των Κιόση-Ψάρρα στον Γιορντάνοφ. Η Πάτρα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, έφτασε στο +3 με νέο μπλοκ (12-15). Ο Μπρίνκμαν "ξεγέλασε" τον Γιορντάνοφ στο 15-18, όμως ο Ολυμπιακός μείωσε και η κίτρινη κάρτα στον Μπασούκα, εβαλε ξανά τους "ερυθρόλευκους" στο σετ (18-18).

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν ματς μπολ με τον Τσβετάνοφ στο 24-23, ο Ζίλσον ισοφάρισε, ακολούθησε η αμφισβητούμενη φάση με τον Γιορντάνοφ και μία χαμένη προσπάθεια από τον Βραζιλιάνο διαγώνιο, για να στείλει τον Ολυμπιακό (26-24) στον ημιτελικό.

Tα σετ: 25-22, 25-18, 23-25, 26-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 8, Κουρνέτας 1, Τσακιρόπουλος 9, Γιορτντάνοφ 25, Πρίντι 19, Κουλιέρης (λίμπερο-υποδοχή 74%), Ρουμελιώτης 2, Σουλτανόπουλος, Γκιούρδας 1, Μποζίδης

ΕΑΠ (Χριστόπουλος): Μπασούκας 6, Ψάρρας 2, Τζίλσον 26, Ντιαζ 3, Μπρίνκμαν 8, Λάνγκε 8, Κόζης (λίμπερο- 79%), Κιόσης 7, Ρουμελιώτης