ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-1

Γιορντάνοφ με Κυριαζή

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ και χρειάζεται μία ακόμη νίκη, για να πάρει την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ

Ο "δικέφαλος του βορρά" ήταν απλά κακός και ηττήθηκε με 3-1 σετ από τους "ερυθρόλευκους". Το συγκρότημά του Σωτήρη Δρίκου χρειάζεται πλέον μία νίκη, για να κατακτήσει την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα, η οποία εξασφαλίζει την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.
Οι φιλοξενούμενοι τα πήγαν άθλια στην υποδοχή, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να προβάλλουν αντίσταση στον αντίπαλο.

Με εξαιρετική επίδοση στο σερβίς και στο μπλοκ (παρόντος του Σουλτανόπουλου), οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-5 με άσο από τον νεαρό κεντρικό.

Η διαφορά εκτοξεύθηκε στους δέκα πόντους (20-10) με επιτυχημένη επίθεση του κορυφαίου "ερυθρόλευκου" σήμερα, Ριντ Πρίντι (ο Αμερικάνος επέστρεψε στη βασική σύνθεση). Ο Ολυμπιακός παρουσίασε αδυναμία στο να κλείσει το σετ (το 24-13 έγινε 24-17), κατάφερε να το πάρει όμως με πόντο του Πρίντι.

Το μπλοκ συνέχισε να κάνει καλά τη δουλειά του και στο δεύτερο σετ. Οι γηπεδούχοι αύξαναν συνεχώς τη διαφορά (19-13) και ο Χρίστο Τσβετάνοφ έκλεισε με άσο το δεύτερο σετ (25-16), μιας και οι γηπεδούχοι έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο.

Ωστόσο, οι "ερυθρόλευκοι" χαλάρωσαν επικίνδυνα στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την υποδοχή του και με πλοηγό τον Ντένις Σέφτικ (σε κακή ημέρα οι Αρμενάκης, Καρυπίδης), προηγήθηκε με έξι πόντους με τον Αρμενάκη (16-22).

Οι Πειραιώτες μείωσαν στον πόντο με σερί 6-1, όμως ο ΠΑΟΚ ανασυγκροτήθηκε και έκανε το 22-25. Η παρουσία του Μπόγιαν Γιορντάνοφ στο σερβίς έφερε θεαματικά αποτελέσματα. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 14-8.

Ο άλλος Βούλγαρος, ο Τσβετάνοφ έκανε έναν ακόμη άσο (18-10) και οι "ερυθρόλευκοι" ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (23-14), για να τελειώσει το ματς με 25-16.

Tα σετ: 25-17, 25-16 22-25, 25-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δρίκος): Ελγκέτα 10 (7/21 επιθέσεις, 7 άμυνες), Σουλτανόπουλος 6, Κουρνέτας 2.5, Τσβετάνοφ 10 (2 άσοι, 6/9 επιθέσεις, 2 πόντοι από μπλοκ), Πρίντι 18.5 (3 άσοι, 14/21 επιθέσεις, άμυνες), Γιορντάνοφ 10 (3 άσοι, 15/32 επιθέσεις), Κουλιέρης (λίμπερο-υποδοχή 68%, 13 άμυνες), Τσακιρόπουλος, Ρουμελιώτης

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Χάνσεν 0.5, Κυριαζής 10.5 (9/22 επιθέσεις), Καραγιάννης 6, Σέφτικ 5.5, Καρυπίδης 13.5 (12/24 επιθέσεις), Αρμενάκης 13 (10/33 επιθέσεις), Μπαμπαλιούτας (λίμπερο-υποδοχή 70%), Χαριτωνίδης 2, Ντινας, Ορολογάς, Ορφανός 1, Τζελάτης 1