X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CHALLENGE CUP

Ολυμπιακός - Ράνταμπεργκ 3-0: Άνετες οι ερυθρόλευκες πήραν προβάδισμα πρόκρισης στις 36 του CEV Challenge Cup

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν κόντρα στην Ράνταμπεργκ στο Challenge Cup EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Ράνταμπεργκ με 3-0 σετ (25-14, 25-20, 25-18) στο "Μελίνα Μερκούρη" για τον πρώτο γύρο του CEV Challenge Cup και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους 36 της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο CEV Challenge Cup, καθώς επικράτησε στο "Μελίνα Μερκούρη" της Ράνταμπεργκ με 3-0 σετ (25-14, 25-20, 25-18) για τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μιτσέλι Λορέντσο δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση κόντρα στη νορβηγική ομάδα, κυριάρχησε απόλυτα κι έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στο θετικό αποτέλεσμα, σε 69 λεπτά, με οκτώ άσσους, 51% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 63% υποδοχή (39% άριστες) και πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 14 πόντους (10 η Αμπντεραχίμ).

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την άλλη Τετάρτη (16/10), με τον Ολυμπιακό να χρειάζεται δύο νικηφόρα σετ κόντρα στη Ράνταμπεργκ για την πρόκριση στις 32 του CEV Challenge Cup.

Το ματς:

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10-3, με μπλοκ άουτ της Καλαντάτζε, ενώ έφτασε στο +10 (18-8), με πόντο της Φαριόλ.

Η Βάνιακ διατήρησε τη διαφορά των 10 πόντων (19-9), με ωραία επίθεση, ενώ έγραψε και το 23-13, με πάιπ, αλλά και το 25-14, κάνοντας το 1-0 σετ.

Ανάλογη η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις ερυθρόλευκες να παίρνουν προβάδισμα 13-4, με άσσο της Φαριόλ, ενώ ξέφυγαν με 21-12, μετά από επίθεση της Κούμπουρα. Η Σέρβα διαγώνια «χτύπησε» ξανά, για το 24-18, ενώ καθάρισε το δεύτερο σετ, με καρφί, για το 25-20 και το 2-0.

Πόντο-πόντο ξεκίνησε το τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα +2 (9-7), με άσσο της Κούμπουρα.

Η Ράνταμπεργκ αντέδρασε και προσπέρασε με 14-10, όμως τα κορίτσια του Ολυμπιακού απάντησαν με 7-0 σερί και πάιπ της Νίζετιχ, για το 17-14! Με μπλοκ της Φαριόλ, οι ερυθρόλευκες έφτασαν στο +5 (22-17), ενώ με άσσο της Κούμπουρα, στο 25-18 και στη νίκη (3-0).

ΤΑ ΣΕΤ: 25-14, 15-20, 25-18