ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός-Ηρακλής 3-2

Μπάεφ με Ηρακλή

Σε έναν φοβερό πρώτο τελικό, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον αξιόμαχο Ηρακλή και προηγείται με 1-0

Ο Παναθηναϊκός επέδειξε συμπεριφορά πρωταθλητή στα δύο πρώτα σετ, με κορυφαίο παίκτη τον Θόδωρο Μπάεφ. Ο Ηρακλής είχε το πλεονέκτημα στο πρώτο σετ, όταν προηγήθηκε με 13-16, όμως απανωτά λάθη, επανέφεραν τους "πράσινους" στη διεκδίκηση του σετ.
Το παιχνίδι έγινε 21-21 και 22-22 με χαμένη επίθεση του Μάρκους Νίλσον, ο Γκόμεζ σε μία από τις λίγες φορές που προτιμήθηκε στο πρώτο σετ από τον Μαρτσελίνιο πήρε τον 23ο πόντο και δύο άσους του Μπάεφ, ο Παναθηναϊκός το πήρε με 25-22.

Το σερβίς των φιλοξενούμενων δεν ήταν ιδιαίτερα αποδοτικό και η υποδοχή πέρασε δύσκολες ώρες. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-7, με τον Μπάεφ να πανηγυρίζει τον πόντο (εξαιρετική άμυνα από τον Στεφάνου) αλά Φίλιππο Ιντσάγκι.

Ο Σωτήρης Πανταλέων με άσο, έφερε την ομάδα του να προηγείται με 16-10 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (20-12), ο Αλέκος Λεώνης απέσυρε τους βασικούς και οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 2-0 σετ, κερδίζοντας το με 25-16.

Ο Μπρουκς έφερε την αλλαγή

Ο Αλέκος Λεώνης εμπιστεύθηκε τον Φρέντι Μπρουκς και ο έμπειρος ακραίος έκανε τη διαφορά στο τρίτο σετ. Ήταν παρών στην υποδοχή, στο μπλοκ και ήταν αυτό το... κάτι που έλειπε από τους φιλοξενούμενους.

Ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους (14-18) και με... κομπίνα του Ντεπέστελε, η διαφορά έφτασε στο +6 (15-21). Τότε ήρθε η σειρά του Ντος Σάντος να βγάλει τους βασικούς. Με δύο λάθη του Αγκάμεζ, ο Ηρακλής μείωσε σε 2-1 σετ (19-25).

Στο τέταρτο σετ, οι "κυανόλευκοι" θύμισαν τις αναμετρήσεις με τον Ολυμπιακό. Ο Μάρκους Νίλσον πήρε το παιχνίδι πάνω του, η διαφορά ξεκίνησε από τους δύο (16-18) και έμεινε εκεί... Παρά τις προσπάθειες των Μπάεφ και Γκόμεζ, ο Ίντι έκανε το 21-23, οι "πράσινοι" μείωσαν στον πόντο, όμως ο Σμαραγδής εξασφάλισε το πρώτο σετ μπολ για τον Ηρακλή.

Ένα ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους, ο πρωταγωνιστής στην επίθεση, Μάρκους Νίλσον, έστειλε το παιχνίδι στην... παράταση (22-25).

Στο τάι μπρέικ μετράει ποιά ομάδα θα ξεκινήσει καλύτερα. Αυτή ήταν ο Παναθηναϊκός, πέρασε με 3-0 και ο Ηρακλής τον κυνηγούσε δίχως να τον φτάσει. Double score με τον Γκόμεζ (6-3) και τον Ντάντε (8-5) για τους ήδη Κυπελλούχους Ελλάδας.

Ο Ντεπέστελε έχασε την επίθεση (11-7) και στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μαρτσελίνιο έβγαλε σε πρώτο χρόνο τον Πανταλέοντα. Ο διεθνής κεντρικός ήταν ο καλύτερος "πράσινος" σήμερα, αλάνθαστος στην επίθεση. Το πρώτο ματς μπολ ήρθε διά χειρός Μπάεφ (14-9), για να τελειώσει τον πρώτο τελικό ο Ανδρέας Ανδρεάδης (15-10).

*H σειρά μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη για το δεύτερο παιχνίδι στη Μίκρα, την Πέμπτη (03/05, 20:15, ΕΤ3).

Τα σετ: 25-22, 25-16, 19-25, 22-25, 15-10

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ντος Σάντος): Ανδρεάδης 7.83, Ντάντε 8.83 (8/12 επιθέσεις), Μπάεφ 21 (3 άσοι, 18/24 επιθέσεις), Μαρτσελίνιο 2.83, Γκόμεζ 11.5 (10/26 επιθέσεις), Πανταλέων 15 (1 άσος, 13/17 επιθέσεις), Στεφάνου (λίμπερο-υποδοχή 67%), Αγκάμεζ, Προύσαλης, Λάππας 2

ΗΡΑΚΛΗΣ (Λεώνης): Ντεπέστελε 6.33 (3.33 πόντοι από μπλοκ), Κράβαρικ 5.83, Πέτρογλου 1.5, Νίλσον 25.67 (1 άσος , 24/42 επιθέσεις), Σμαραγδής 12.67 (2 άσοι, 8/8 επιθέσεις), Ίντι 8.67, Δημητρακόπουλος (λίμπερο-υποδοχή 48%), Μπρουκς 6.33 (6/10 επιθέσεις, 5 άμυνες), Κίτσιος, Κοβάτσεφ