Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός-Ορεστιάδα 3-0

Αγκάμεζ-Σάντος

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του με 3-0 σετ επί της Ορεστιάδας για την 16η αγωνιστική

Αν και δυσκολεύτηκε ελαφρώς στα δύο πρώτα σετ, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε νικηφόρα την 16η αγωνιστική, κερδίζοντας με 3-0 σετ.
O Φραντσίσκο Ντος Σάντος ξεκούρασε τον Ντάντε Αμαράλ και έδωσε φανέλα βασικού στον Ηλία Λάππα. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, προηγήθηκαν με 11-8 με τον Μπεκιάρη να τα πηγαίνει για ένα ακόμη παιχνίδι εξαιρετικά.

Η είσοδος των Προύσαλη και Αγκάμεζ στον αγωνιστικό χώρο έδωσε πνοή στον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 16-14.

Η Ορεστιάδα αντεπιτέθηκε, όμως η παρουσία του Μαρτσελίνιο στο σερβίς άλλαξε τη ροή του σετ (23-22). Ένα επιτυχημένο μπλοκ έκανε το 24-22 για να λήξει το πρώτο σετ με πόντο του πολύ καλού απόψε Ερνάντο Γκόμεζ (25-23).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με αέρα και στο δεύτερο σετ, προηγήθηκαν με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η καλή επιθετική ημέρα που βρέθηκαν ο Μπάεφ και ο Γκόμεζ διαμόρφωσαν το 20-17 για να λήξει το σετ με 25-23.

Το τρίτο σετ έληξε πολύ γρήγορα. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 5-1 και δεν επέτρεψε στην Ορεστιάδα να τον πλησιάσει. Το σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν 16-7 για να λήξει ο αγώνας με 25-15.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 25-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντος Σάντος): Μαρτσελίνιο 2, Γκόμεζ 10, Λάππας 9, Μπάεφ 14, Γιρτζίκης 10, Ανδρεάδης 5, Στεφάνου (λίμπερο-υποδοχή ), Προύσαλης 1, Αγκάμεζ 1, Κουρούπης, Ντάντε

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Μπέλλος 7, Ισαχάρ 7, Μπεκιάρης 7, Κόβατς 3, Πλίκας 2, Κεμανετζής 9, Γκάρας (λίμπερο-υποδοχή 70%), Νταντής 1, Γραμματικόπουλος 1, Πένα 4, Στιβαχτής, Γκάρετ