Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 1-3

Καρυπίδης με ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ στη Γλυφάδα και απέσπασε το πλεονέκτημα έδρας

Από τον περασμένο Σεπτέμβριο είχε να χάσει ο Παναθηναϊκός σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, όταν είχε ηττηθεί εκτός έδρας από την ΑΕΚ στην πρεμιέρα της Α1.
Ένας άλλος "δικέφαλος" είχε αυτήν την τιμή, ο ΠΑΟΚ με κορυφαίους τους δύο παίκτες που έφερε μεσούσης της περιόδου από την Ιταλία, τον Θεόκλητο Καρυπίδη και τον Απόστολο Αρμενάκη. Iδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει και στον λίμπερο Λάμπη Μπαμπαλιούτα με 81% στην υποδοχή.

H ξαφνική απουσία του Γιώργου Στεφάνου έφερε τα πάνω κάτω στο "στρατόπεδο" του Παναθηναϊκού και κλήθηκε ο Θοδωρής Μπάεφ να φορέσει τη διακριτική φανέλα του λίμπερο και να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά.

Καρυπίδης παντού
Ο Έλληνας ακραίος "εκτελούσε" την "πράσινη" υποδοχή και όποια ευκαιρία του παρουσιαζόταν. Η απουσία του Στεφάνου "ταρακούνησε" τους γηπεδούχους και χωρίς καλή υποδοχή, κανένας από τους τομείς του παιχνιδιού του Παναθηναϊκού, δεν μπορούσε να λειτουργήσει.

Ο Καρυπίδης μετέτρεψε το 7-7 σε 7-10 στο πρώτο σετ. Ο ΠΑΟΚ όσο περνούσε η ώρα αύξανε τη διαφορά (14-19), παίρνοντας πόντους από το μπλοκ. Το πρώτο σετ μπολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 17-24, παρουσίασε αδυναμία στο να κλείσει το σετ.

Ο κορυφαίος "πράσινος" σήμερα Ερνάντο Γκόμεζ, μείωσε σε 22-24, για να κλείσει το σετ ο Απόστολος Αρμενάκης.

"Πράσινη" αντεπίθεση

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο σετ, εγκλώβισε τον ΠΑΟΚ και η παρουσία του Αμαράλ Ντάντε στο σερβίς, έφτασε τη διαφορά στο +5 (15-10).

Οι γηπεδούχοι έβαλαν σημάδι τον Καρυπίδη στην υποδοχή και τον εκμηδένισαν στο συγκεκριμένο σετ, ενώ ο Αρμενάκης δεν είχε βρει ακόμη τη θέση του. Ο άσος από τον Ανδρεάδη διαμόρφωσε το σκορ στο 23-15 και με έναν ακόμη άσο από τον Μαρτσελίνιο, ολοκληρώθηκε το δεύτερο σετ (25-16).

"Zημιά" ο Αρμενάκης
Ο νεαρός διαγώνιος με το "φαρμακερό" σερβίς του έδωσε προβάδισμα 5-0 στην ομάδα του στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να το "σφυροκόπηκα", εκμεταλλευόμενος τον εκνευρισμό των παικτών του Παναθηναϊκού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16-10 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και 22-18, με τον Χάνσεν να μοιράζει έξυπνα τη μπάλα. Ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε σετ μπολ (21-24) και έκλεισε το τρίτο σετ με πόντο του Καρυπίδη (23-25).

O Nτάντε έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) του τέταρτο σετ με μπλοκ στον Καρυπίδη. Ο ΠΑΟΚ όμως επέστρεψε στο σκορ και "εκτόξευσε" τη διαφορά στο +4 (14-19).

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (18-19) και να προηγηθεί με άστοχο πέρασμα του Κυριαζή (22-21). Είχε το πρώτο σετ μπολ χάρη στο χαμένο σερβίς του Αρμενάκη (24-23). Από εκεί και πέρα ο Καρυπίδης έδωσε το πρώτο ματς μπολ στον ΠΑΟΚ (24-25). Επρεπε όμως να φτάσουμε στο ένατο για να πανηγυρίσουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ τη νίκη (32-34), με μπλοκ του Καρυπίδη στον Γκόμεζ.

Αφιερωμένη στους παίκτες
Ο Γιάννης Μέλκας πανηγύρισε τη νίκη της ομάδας του, παρουσιάστηκε όμως συγκρατημένος στις δηλώσεις του στην TV.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ επισήμανε: " Τα παιδιά πιστέψανε στη νίκη και αυτό έκανε τη διαφορά απόψε. Κι άλλες φορές έχουμε παίξει καλά εναντίον του Παναθηναϊκού, απλά τα παιδιά το θέλανε πολύ και πήραν τη νίκη. Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν πολύ καλός σήμερα, παραμένει όμως η καλύτερη ομάδα, το είδαμε και στα τελευταία παιχνίδια ότι δεν μπορούσε να παίξει στον ίδιο ρυθμό. Είχε αλλαγές στη σύνθεση του, με τον Μπάεφ να παίζει για πρώτη φορά λίμπερο, είχαμε επιλογές στην επίθεση. Μας ικανοποιεί ότι κερδίσαμε τον Παναθηναϊκό, μετά από 21 νομίζω παιχνίδια που ήταν αήττητος. Συγχαρητήρια και πάλια στα παιδιά".

Όσο για τις πιθανότητες του ΠΑΟΚ να πάρει την πρόκριση εις βάρος του Παναθηναϊκού, ο Μέλκας τόνισε " φέτος έχουμε την ευκαιρία να διεκδικήσουμε την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Έχουμε τη δυνατότητα να παίξουμε τέσσερις αγώνες με τον Παναθηναϊκό, αν θέλει ο Θεός να πάμε πιο πέρα, εμείς πάντως θέλουμε να πάρουμε οπωσδήποτε την τρίτη θέση για να βγούμε στο Τσάμπιονς Λιγκ".

Τα σετ: 22-25, 25-16, 23-25, 32-34

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ντος Σάντος): Ανδρεάδης 9.5 (7/10 επιθέσεις), Ντάντε 11.17 (8/16 επιθέσεις, 13 άμυνες), Μαρτσελίνιο 1, Γκόμεζ 24.17 (1 άσος, 22/40 επιθέσεις), Πανταλέων 9.17 (6/13 επιθέσεις), Λάππας 12 (12/26 επιθέσεις), Μπάεφ (λίμπερο-υποδοχή 51%), Αγκάμεζ 3, Προύσαλης

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Χάνσεν 5.33, Κυριαζής 11.5 (10/26 επιθέσεις), Καραγιάννης 7.33, Σέφτικ 9 (6/10 επιθέσεις, 2 μπλοκ), Καρυπίδης 22.83 (1 άσος, 20/28 επιθέσεις, Αρμενάκης 20 (6 χαμένα σερβίς, 16/38 επιθέσεις), Μπαμπαλιούτας (λίμπερο-υποδοχή 81%), Ντίνας, Τζελάτης, Ορολογάς, Ορφανός, Χαριτωνίδης