Πανελλήνιος-ΕΑ Πατρών 1-3

Πάτρα (πανηγυρικό)

Νίκη-έκπληξη της ΕΑ Πατρών επί του Πανελληνίου με 3-1 σετ εκτός έδρας

Ο Μπερνάρντο Ζίλσον ήταν για μία ακόμη φορά ο κορυφαίος παίκτης στον αγωνιστικό χώρο και εκείνος που οδήγησε τους Πατρινούς στην άλωση της Κυψέλης.
Η ομάδα του Γιώργου Χριστόπουλου προηγήθηκε με 9-7 στο πρώτο σετ και διατήρησε το προβάδισμα των δύο πόντων σε όλη τη διάρκεια του σετ (14-16, 21-23) για να το κατακτήσει με 25-22.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ και στο δεύτερο, μία ρελάνς από τους γηπεδούχους όμως, τους χάρισε το πρώτο σετ μπολ (24-23) για να φέρει το ματς στα ίσα η ΕΑ Πατρών και να αποκτήσει κι εκείνη με τη σειρά της ευκαιρία να προηγηθεί με 2-0.

Ορισμένα λάθη και η ομάδα του Πανελληνίου ισοφάρισε σε 1-1 σετ (29-27). Το ίδιο σκηνικό με το πρώτο επαναλήφθηκε στο τρίτο και στο τέταρτο σετ, με την Πάτρα να κατακτάει μία νίκη-έκπληξη στο κλειστό του Πανελληνίου.

Τα σετ: 22-25, 29-27, 17-25, 22-25

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Λάιος): Μέστερ 7.33, Μιτσέλι 19.33, Νάραντσιτς 14.83, Τσέργας 4, Καλαϊτζίδης 12, Ιωακειμίδης 5.5, Παπαδημητρίου (λίμπερο-υποδοχή 59%), Χριστοφίδης 3, Ζαχαρόπουλος, Πάβλας, Ρουσάκης 2

ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ (Χριστόπουλος): Μπασούκας 13.83, Κιόσης 9.17, Ψάρρας 4.67, Λάνγκε 11.33, Ζίλσον 24.5, Ντίαζ 11.5, Κοζης (λίμπερο-υποδοχή 72%), Λαμπρόπουλος, Μπρίνκμαν