ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-3

ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός MOTIONTEAM

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από το κλειστό της Πυλαίας, επικρατώντας με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ

Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 3-1 σετ, παρέμειναν στη δεύτερη θέση και δυσκολεύουν την προσπάθεια του συγκροτήματος του Γιάννη Μέλκα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης.
Το ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής ήταν συναρπαστικό και φιλοξένησε τη "διαγώνια" κόντρα Αρμενάκη-Γιορντάνοφ. Οι δύο παίκτες πέτυχαν πολλούς πόντους, έχασαν όμως πολλές επιθέσεις.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 5-4 και για πρώτη φορά στον αγώνα με τρεις πόντους (12-15), χάρη στο χαμένο σερβίς του μέχρι πέρυσι παίκτη του, Απόστολου Αρμενάκη.

Ο εξαιρετικός Κώστας Χριστοφιδέλης πήρε τη σκυτάλη στην επίθεση από τον Μάριο Γκιούρδα και διαμόρφωσε με άσο το 14-18.

Με κορυφαίο τον πασαδόρο του, τον Χάνσεν, ο ΠΑΟΚ πλησίασε στον πόντο 21-22, όμως ο Γιορντάνοφ χρειάστηκε το δεύτερο σετ μπολ (το πρώτο στο 22-24) για να ολοκληρώσει το πρώτο σετ με 23-25.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε διεκδικίσιμο και από ις δύο ομάδες. Με τον όγδοο πόντο στο παιχνίδι από τον Αρμενάκη, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 17-17. Οι γηπεδούχοι πήραν μικρό προβάδισμα, όμως ο Χριστοφιδέλης ισοφάρισε (21-21), ενώ σε εκείνο το χρονικό σημείο πήρε το βάπτισμα του πυρός ο Ριντ Πρίντι.

Ο Αμερικάνος ακραίος δεν χρησιμοποιήθηκε πολύ στο παιχνίδι, αφού ο Σωτήρης Δρίκος έκρινε ότι είναι ανέτοιμος για να βοηθήσει σε ένα ντέρμπι. Ο Καραγιάννης έγραψε το 23-22 και το μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Αρμενάκης (24-23), έδωσε το πρώτο σετ μπολ στον ΠΑΟΚ. Ο νεαρός διαγώνιος έκλεισε το δεύτερο σετ (25-23).

Παρά το αρχικό προβάδισμα του ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να σταθεροποιήσει τη διαφορά στο +3, με τον Τσβετάνοφ να είναι σε ένα ακόμη παιχνίδι άριστος και να εκμεταλεύεται στο έπακρο τις πάσες του Βασίλη Κουρνέτα, που επέστρεψε στην ενεργό δράση.

Το μπλοκ του Σουλτανόπουλου έδωσε σετ μπολ στον Ολυμπιακό (21-24), ορισμένα λάθη έβαλαν τον ΠΑΟΚ ξανά στο παιχνίδι (23-24) για να τελειώσει το τρίτο σετ ο Χριστοφιδέλης (23-25).΄

Το τέταρτο σετ είχε και πάλι μορφή ντέρμπι μέχρι τον 16ο πόντο. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15), ένα σερί 4-0 του Ολυμπιακού έφερε τη διαφορά στο 16-19.Το δίδυμο Τσβετάνοφ-Γιορντάνοφ στην επίθεση προσέφερε πολύτιμες λύσεις.

Ο Πρίντι κέρδισε μπλοκ άουτ και ένας άσος στη συνέχεια από τον Γιορντάνοφ, διαμόρφωσαν το 19-23, ο ΠΑΟΚ μείωσε (21-23), όμως ο Γιορντάνοφ είχε και πάλι απάντηση (21-24).

Ένα χαμένο σερβίς από τον Πρίντι και μία επιτυχημένη προσπάθεια στο φιλέ από τον καλό Σέφτικ, έφερε τη διαφορά στον πόντο (23-24), όμως το out σερβίς του Αρμενάκη σηματοδότησε το τέλος του σερί του ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 23-25, 25-23, 23-25, 25-23

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Χάνσεν 4.33, Κυριαζής 14, Καραγιάννης 8.5, Σέφτικ 6.33, Καρυπίδης 10.83, Αρμενάκης 16, Μπαμπαλιούτας (λίμπερο-υποδοχή 78%), Παντακίδης, Ωρολογάς, Ορφανός, Χαριτωνίδης, Τζελάτης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 17.5, Γκιούρδας 13.83, Κουρνέτας 3, Τσβετάνοφ 10, Τσακιρόπουλος 3, Γιορντάνοφ 19.33, Κουλιέρης (λίμπερο-υποδοχή 63%), Σουλτανόπουλος 2.33, Πρίντι 1, Ρουμελιώτης