ΒΟΛΕΪ

Στον τελικό η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ επικράτησε με 3-0 σετ επί του Εθνικού και θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου στον τελικό του Λιγκ Καπ το απόγευμα του Σαββάτου (1/2).

Έγινε γνωστό το ζευγάρι του τελικού στο Λιγκ Καπ αφού μετά τον Φοίνικα Σύρου και η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση για τον τελικό. Οι κιτρινόμαυροι επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης παίζοντας εξαιρετικά.

Από το πρώτο σετ η ΑΕΚ έδειξε πως θέλει πολύ το συγκεκριμένο παιχνίδι και το απέδειξε στον αγωνιστικό χώρο.

Οι παίκτες του Φλαούνα παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5-0 και 7-2, στη συνέχεια κυριάρχησαν και έχοντας πάρει προβάδισμα από νωρίς κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-19. Στο δεύτερο σετ είχαμε ντέρμπι.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά στα κρίσιμα σημεία ο Εθνικός είχε τους καλύτερους του παίκτες να κάνουν μεγάλα λάθη. Ο Εθνικός πήρε διαφορά 24-22, αλλά στο πρώτο σετ μπολ, μείωσε ο Πέτρογλου(24-23) , στο δεύτερο(24-23) ο Μιγαήλοβιτς κάρφωσε άουτ, στο τρίτο(25-24) είχαμε άουτ του Ράιτς, στο τέταρτο(26-25) ισοφάρισε ο Μαντέκας , όπως και στο πέμπτο(27-26). Η ΑΕΚ δεν έκανε λάθη έπαιξε με ωριμότητα , Ραίτς και Μιγαήλοβιτς αστόχησαν και έτσι ήρθε το 27-29.

Το τρίτο σετ ήταν τυπική διαδικασία με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης να έχει αδειάσει ψυχολογικά και την ΑΕΚ να κάνει εύκολα το 3-0 σετ. Στον τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει το Σάββατο 1 Φεβρουαρίου στις 18.30 (Novasports-4) στο γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης η ΑΕΚ θα παίξει κόντρα στον Φοίνικα Σύρου που νωρίτερα νίκησε τον Γ.Σ.Λαμία με 3-0 σετ.

Πρόκειται για την δεύτερη πρόκριση της ομάδας της ΑΕΚ σε τελικό εγχώριας διοργάνωσης και μάλιστα 15 χρόνια μετά τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που είχε γίνει το 1999 στην Δράμα και είχε ηττηθεί από τον Ολυμπιακό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ιωαννίδης