VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Πέρασε και από τη Σαντορίνη ο Άρης, διπλό της Θέτιδας κόντρα στον ΠΑΟΚ

Ο Άρης επικράτησε 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη και παρέμεινε μόνος πρώτος στη Volley League γυναικών. Μεγάλο διπλό για τη Θέτιδα κόντρα στον ΠΑΟΚ. Νίκες για Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και ΑΕΚ.

Η αήττητη πορεία του Άρη στη Volley League γυναικών συνεχίζεται με τις κιτρινόμαυρες να περνούν νικηφόρα κι από την έδρα του ΑΟ Θήρας για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Παρά τα πέντε της περασμένης Τετάρτης, την απώλεια της Ειρήνης Τσομπανίδου στο ματς με τον ΠΑΟ και το γεγονός ότι έχασαν το πρώτο σετ, τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη βρήκαν τον τρόπο να γυρίσουν το ματς και να πανηγυρίσουν την 8η νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες, ενώ ο ΑΟΘ πέρα από την ήττα έχασε και με τραυματισμό την Καλαποδά (στο 13-24 του γ' σετ).

Στο πρώτο σετ ο ΑΟΘ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 3-0 για να φτάσει στο 11-7, αλλά το 13-10 έγινε 13-16 με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 14-17. Το επόμενο σερί ήταν για τον ΑΟΘ που με τα σερβίς της Μίτροβιτς έφτασε στο 21-17 και ουσιαστικά το σετ τελείωσε στη χαμένη κόντρα του Άρη στο 21-19.

Περισσότερες ανατροπές στο β' σετ όπου ο Άρης ξέφυγε με 8-12 (από 8-8) και έφτασε στο +6 (9-15) με τη Σαντορίνη να ροκανίζει τη διαφορά (14-16) και το 14-17 έγινε 19-17. Οι κιτρινόμαυρες όμως αντέδρασαν, ισοφάρισαν γρήγορα και στο 20-20 έτρεξαν σερί 0-4 για να ισοφαρίσουν σε 1-1 με πλασέ της Δρακουλίδου.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και στο τρίτο σετ καθώς προηγήθηκε με 6-10 και 9-14 χωρίς ο ΑΟΘ να μπορέσει να βγάλει αντίδραση (είχε 23% στην επίθεση) ενώ στο 13-24 η Καλαποδά (που είχε μπει ως αλλαγή) έπεσε άσχημα στο παρκέ μετά από δική της επίθεση και αποχώρησε.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο μεγαλύτερο κομμάτι του δ' σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο με τον Άρη να ξεφεύγει 17-19 και το 19-19 έγινε 19-21. Η Μουρίλο μείωσε στον πόντο (20-21), αλλά ακολούθησε χαμένο σερβίς της Άμποτ (20-22), άσσος της Έβανς (20-23) και κόντρα επίθεση της Μερκάδο για να φτάσει ο Άρης σε ματς μπολ και να κλείσει τελικά το ματς με νέα επίθεση της Μουρίλο.

Α.Ο. Θήρας - Α.Σ. Άρης 1-3

Τα σετ: 25-21, 21-25, 13-25, 20-25 σε 104'.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 16 (15/50 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 37% άριστες), Αδαμοπούλου 3 (3/12 επ.), Διάλλα 3 (3/12 επ.), Κωνσταντινίδου 1 (1/3 επ.), Μίτροβιτς 21 (18/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 51% υπ. - 36% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 46% υπ. - 38% άριστες), Δροσοπούλου, Μουρίλο 6 (3/10,2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαποδά 1 (1/1 επ.).

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 9 (3/6 επ., 6 μπλοκ), Μερκάδο 24 (23/49 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (2/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Λάππα 2 (2/5 επ.), Σουάν 11 (10/28 επ., 1 άσσο, 38% υπ.-38% άριστες), Έβανς 20 (18/41 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 32% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 55% υπ. - 27% άριστες), Τάνη, Μυλωνά, Γαϊτανίδου.

Τρομερό διπλό η Θέτιδα με σούπερ Ανθούλη

Στο καλύτερο ματς, μέχρι στιγμής, στη Volley League, η Θέτις Βούλας πέτυχε μεγάλη νίκη στην έδρα του ΠΑΟΚ καταφέρνοντας να γυρίσει το ματς αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0!

Εκπληκτική η Μάρθα Ανθούλη, για δεύτερη φορά φέτος σημείωσε +30 πόντους (33) και μαζί με τον Τσεϊντά Άκτας ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Θέτιδας ενώ από πλευράς ΠΑΟΚ Μερτέκη και Κογιάρ είχαν 24 και 28 πόντους αντίστοιχα..

Και τα πέντε σετ τελείωσαν με τη μίνιμουμ διαφορά με τον ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ να προηγείται με 16-9, ωστόσο δεν το «τελείωσε» και η Θέτις κάλυψε τη διαφορά για να το χάσει στις λεπτομέρειες με 26-24. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ολοκληρώθηκε και το δεύτερο σετ που ήταν μάχη πόντο με πόντο μέχρι το τέλος και βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με 27-25.

Μετά το 2-0 και ειδικά με τον τρόπο που διαμορφώθηκε το σκορ θα περίμενε κανείς οι φιλοξενούμενες να μην έχουν ψυχικές δυνάμεις για να επιστρέψουν αλλά συνέβη το ακριβώς αντίθετο. Αν και κυνηγούσε συνεχώς το σκορ στο 3ο σετ (από κοντινή απόσταση) έκανε την ανατροπή στο φινάλε επικρατώντας με 23-25 και με το ίδιο σκορ επικράτησε και στο 4ο στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 2-0 και διατήρησε το +2 μέχρι το 5-3 που έγινε 5-6 με την Ανθούλη στο σερβίς για να φτάσουμε στο 6-8. και τη Θέτιδα να προηγείται σταθερά μέχρι το 9-11. Με μπλοκ της Κογιάρ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11 και η ίδια έσβησε το πρώτο ματς μπολ των φιλοξενούμενων (14-14), ενώ η Μερτέκη έφερε το πρώτο ματς μπολ για τον ΠΑΟΚ, τιο οποίο χάθηκε από λάθος στο σερβίς της Ηλιοπούλου (15-15).

Το 15-16 έγινε 17-16, αλλά επίθεση της Ανθούλη και μπλοκ της ίδιας στην Κογιάρ διαμόρφωσαν το 17-18. Η Μερτέκη έσβησε κι αυτό το ματς μπολ, για να τελειώσει το ματς με επίθεση της Παπαγεωργίου και μπλοκ της Ανθούλη με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό 18-20.

Α.Σ. ΠΑΟΚ - Α.Σ.Π. Θέτις 2-3

Τα σετ: 26-24, 27-25, 23-25, 23-25, 18-20 σε 147'.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 75 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 8 άσσους, 71 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 15 (12/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 24 (22/46 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 55% άριστες), Φιντόν 13 (11/36 επ., 2 άσσοι, 55% υπ.-43% άριστες), Κογιάρ 28 (25/56 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι Ντ. 2 (0/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 71% υπ. - 50% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 2 (2/6 επ., 40% υπ.-40% άριστες), Τσιόγκα 1 (1 μπλοκ).

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 33 (27/66 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Αποστολάκη 10 (7/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 23% άριστες), Άκτας 26 (24/68 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 32% άριστες), Παπαγεωργίου 12 (7/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 27% υπ. - 18% άριστες), Δραγουμάνου, Παναγοπούλου.

Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός

Σε 67' λεπτά ο Ολυμπιακός πέτυχε την έβδομη νίκη του σε οκτώ αγώνες στη Volley League Γυναικών, επικρατώντας με 3-0 σετ του συμπολίτη Πορφύρα.

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν σε μεγάλη μέρα την Σάσκια Χίπε που πέτυχε 26 πόντους με 5 άσσους, ενώ από τον Πορφύρα η Ταϊάνα Ροντρίγκες σταμάτησε στους 18. Ο Φερέλ Κουτίνιο δεν χρησιμοποίησε τις Κατερίμα Γιώτα, Μαριάνα Κόστα, ενώ ξεκούρασε στο τρίτο σετ την Στέλλα Χριστοδούλου ενόψει της πρώτης αναμέτρησης με την Πόρτο για το CEV Cup.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φ. Πορφύρας 3-0

Τα σετ: 25-10, 25-17, 25-20 σε 67'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 1 άσσο, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέλ Κουτίνιο): Εμμανουηλίδου 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάλας 14 (10/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 22% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 26 (21/37 επ., 5 άσσοι), Γενιτσαρίδη 10 (10/20 επ., 50% υπ. - 25% άριστες), Κελεσίδη 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ) / Τοτσίδου (λ, 57% υπ. - 43% άριστες), Συριστατίδη, Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.).

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Σάντε 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Θαλασσινού 4 (3/9 επ., 1 άσσος, 21% υπ. - 18% άριστες), Μασούρα, Ποντικάκη 4 (4 μπλοκ), Ροντρίγκες 18 (18/41 επ.), Παβλένκο 9 (9/29 επ., 43% υπ. - 14% άριστες) / Μπουτσελάκου (λ, 24% υπ. - 24% άριστες), Παγωμένου, Αλμπάνη.

Τρομερή Τέρελ οδήγησε την ΑΕΚ

Στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η Α.Ε.Κ. μετά τη νίκη της με 3-0 σετ επί του Μαρκόπουλου στη Νέα Φιλαδέλφεια. Η Ένωση πήρε την έκτη νίκη της στο πρωτάθλημα και σε συνδυασμό με τις ήττες του Π.Α.Ο.Κ. και του Α.Ο. Θήρας, ανέβηκε τέταρτη στο πρωτάθλημα.

Οι αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη παρά τα 24 λάθη στα οποία υπέπεσαν δεν είχαν απώλειες κόντρα στον Α.Ο.Μ., με την Μαλίνα Τερέλ να κάνει το καλύτερό της παιχνίδι με τα κιτρινόμαυρα, πετυχαίνοντας 25 πόντους με 5 άσσους. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε και η Βάντερ Λίντσεϊ, η οποία σταμάτησε στους 18 πόντους. Στα ευχάριστα για τον Κώστα Αρσενιάδη η επιστροφή της Όλγας Βεργίδου στην αγωνιστική δράση, η οποία χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή.

Το Μαρκόπουλο πάλεψε στην αναμέτρηση, όμως δυσκολεύτηκε αρκετά στην υποδοχή, καθώς απουσίαζε από την αναμέτρηση και το λίμπερο της ομάδας η Χριστίνα Κόττα.

Α.Ε.Κ. - Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-15, 28-26) σε 78'

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 5 άσσους, 25 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 13% άριστες), Λίντσεϊ 18 (15/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσοχατζή 1 (1/2 επ.), Τερέλ 25 (19/40 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπράουν 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 35% υπ. - 24% άριστες), Γεωργιάδου (λ), Παπά, Βεργίδου 1 (1 άσσος).

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Νίκος Μπουτσουρής): Γαροφαλάκη 1 (1 άσσος), Αλλαγιάννη 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γράβαρη 7 (4/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 11 (10/30 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 33% άριστες), Σάντος 2 (2/6 επ.), Κούλερκαν 9 (7/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Δήμου (λ, 31% υπ. - 3% άριστες), Κωτσαρά 1 (1/9 επ.), Καραγιάννη.

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό

Στις νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε των Αμαζόνων με 3-0 σετ στη Νέα Ερυθραία. Οι «πράσινες» με τους τρεις βαθμούς της νίκης έμειναν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της βαθμολογίας, ενώ οι Αμαζόνες έμειναν 8ες.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και μετά από 19 λεπτά αγώνα έκανε το 1-0 σετ με 25-13. Οι Αμαζόνες στη συνέχεια βελτιώθηκαν, ενώ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κατακτήσουν το τρίτο σετ καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 21-17, όμως ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο αντέδρασε και έκανε την ανατροπή για το 25-23 και το 3-0 σετ.

Αμαζόνες - Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 0-3 (13-25, 24-26, 23-25) σε 74'

*Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Κώστας Γκούντας): Αρβανιτοπούλου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Σάντος 16 (12/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γουάτκινς 2 (2/5 επ.), Κασδοβασίλη 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (8/20 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 41% άριστες), Γκρέκα 4 (4/16 επ., 42% υπ. - 27% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 39% υπ. - 28% άριστες), Βυθούλκα, Κουρλαμπά, Μαστοράκη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Κωνσταντίνου 12 (11/26 επ., 1 άσσος, 52% υπ. - 36% άριστες), Κρος 2 (2/2 επ.), Στεπανένκο 14 (13/26 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Χαντάβα 13 (12/23 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 53% άριστες), Μεταξά 1 (1/6 επ.) / Ξηντάρα (λ, 64% υπ. - 64% άριστες), Κωνσταντέλου 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρόθες, Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη, Καραγκούνη.