VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Συνέχισαν με νίκες πριν το μεταξύ τους ντέρμπι Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ της ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός 3-0 του Άρη μια εβδομάδα πριν το μεταξύ τους ντέρμπι για τη Volley League γυναικών.

Για μία ακόμα φορά ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ προσέφεραν ένα μεγάλο ντέρμπι στους φίλους του βόλεϊ το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι πράσινες επικράτησαν 3-1 σετ ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο σερβίς και την υποδοχή μετά το δεύτερο σετ, ενώ η είσοδος της Κωνσταντίνου αποδείχτηκε καθοριστική.

Όπως συνέβη και στις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις των δύο ομάδων τα δύο πρώτα σετ ήταν γεμάτα ανατροπές. Στο πρώτο η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί στο φινάλε με τρεις πόντους 18-21, όμως ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή και κατέκτησε το σετ με 25-22.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα στην αρχή του δεύτερου σετ. Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα, όμως η ΑΕΚ ανέτρεψε το σκηνικό και έκανε το 1-1 στα σετ με 20-25.

Από εκεί και πέρα οι πράσινες ήταν καλύτερες στον αγώνα. Με όπλο το σερβίς, την Κωνσταντίνου να βοηθά σημαντικά σε υποδοχή και επίθεση και το μπλοκ να ανεβαίνει ο Παναθηναϊκός πήρε τα επόμενα δύο σετ με 25-21 και 25-16.

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-1

Τα σετ: 25-22, 20-25, 25-21, 25-16

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που έσπασε το αήττητο σερί του Άρη στον Α' γύρο, ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα που σταμάτησε και το εντός έδρας αήττητο των κιτρινόμαυρων.

Οι ερυθρόλευκες συνέχισαν το δικό τους αήττητο σερί που τις επιτρέπει να παραμείνουν στη θέση και να μειώσουν προσωρινά τη διαφορά τους από τον ΠΑΟ στους τρεις πόντους, ενώ ο Άρης περιμένει να μάθει τα αποτελέσματα του ΠΑΟΚ (παίζει στον Πορφύρα) και της ΑΕΚ (στην έδρα του ΠΑΟ).

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει από νωρίς μια διαφορά (6-9, 8-12) για να φτάσει στο 13-21. Ο Άρης πλησίασε σε 16-21 και 18-22 (μπλοκ Κιουτσιούκη σε Άγκοστ, ωστόσο δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο με την Χριστοδούλου να κλείνει το σετ με δύο επιθέσεις.

Ο Άρης προηγήθηκε με 4-2 στην εκκίνηση του δ' σετ και έχασε κόντρα επίθεση για το +3, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει την πίεση από το σερβίς τρέχοντας σερί 1-7 για το 5-9 και λίγο αργότερα το 8-10 έγινε 8-14. Οι ερυθρόλευκες έφτασαν εύκολα στο 12-20 με τον Άρη όπως και στο πρώτο σετ απλά να μειώνει προς το τέλος (15-20, 20-24).

Η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε στο τρίτο σετ να επιστρέψει στο ματς και το 7-10 έγινε 11-10, ενώ με δύο σερί άσους της Σουάν έφτασε στο 14-11. Ο Άρης κατάφερε να διατηρήσει το +2 μέχρι το 21-19, λλά εκεί τα σερβίς της Γιώτα έφεραν τον Ολυμπιακό στο 21-23 για να τελειώσει το σετ κι ο αγώνας στο 23-25 με το χαμένο σερβίς της Μερκάδο.

Άρης - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 19-25, 20-25, 23-25 σε 75'

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Μυλωνά 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Μερκάρδο 23 (22/38 επ., 1 άσσο), Δρακουλίδου 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Σουάν 13 (8/20 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 29% άριστες), Έβανς 6 (5/24 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 18% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Τάνη, Γαϊτανίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 9 (4/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 4 (4/10 επ.), Σάλας 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 00% άριστες), Χριστοδούλου 7 (6/6 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 19 (15/32 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Άγκοστ 9 (7/26 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 18% άριστες) / Κονόμι (λ, 70% υπ. - 60% άριστες), Ζιώγα, Συριστρατίδη.